• Gilenya....... εντυπώσεις!!!!

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #110191  από costas
 Δευ Μαρ 23, 2015 11:17 pm
Παιδιά κάνω χρήση 2,5 χρόνια τώρα , όλα πάνε καλά. Οχι απλώς καλά αλλά ΤΡΙΚΑΛΑ.
1)Ψυχολογία στα ύψη
2)Αλλαξα διατροφή και έχασα στο 3μηνο 10 κιλά
3)Αρχισα ξανά γυμναστική βασικά ποδήλατο 10 χιλιόμετρα την ημερα.
(1)(2)(3)= ΤΡΙΚΑΛΑ !!!
 #110277  από passenger69
 Σάβ Μαρ 28, 2015 1:07 pm
costas έγραψε:Παιδιά κάνω χρήση 2,5 χρόνια τώρα , όλα πάνε καλά. Οχι απλώς καλά αλλά ΤΡΙΚΑΛΑ.
1)Ψυχολογία στα ύψη
2)Αλλαξα διατροφή και έχασα στο 3μηνο 10 κιλά
3)Αρχισα ξανά γυμναστική βασικά ποδήλατο 10 χιλιόμετρα την ημερα.
(1)(2)(3)= ΤΡΙΚΑΛΑ !!!

Costa ποσα χρονια εχεις ΣΚΠ , και ποσο χρονων εισαι;
 #110286  από costas
 Σάβ Μαρ 28, 2015 5:14 pm
passenger69 έγραψε:
costas έγραψε:Παιδιά κάνω χρήση 2,5 χρόνια τώρα , όλα πάνε καλά. Οχι απλώς καλά αλλά ΤΡΙΚΑΛΑ.
1)Ψυχολογία στα ύψη
2)Αλλαξα διατροφή και έχασα στο 3μηνο 10 κιλά
3)Αρχισα ξανά γυμναστική βασικά ποδήλατο 10 χιλιόμετρα την ημερα.
(1)(2)(3)= ΤΡΙΚΑΛΑ !!!

Costa ποσα χρονια εχεις ΣΚΠ , και ποσο χρονων εισαι;
Ισα είμαστε το 1969 κι εγώ , και την ακατονόμαστη..... 20 έτη!!!!! :violin:
 #110301  από ntz1
 Σάβ Μαρ 28, 2015 10:07 pm
εγώ παιδιά παίρνω εδώ και 1 μήνα το gilenya. Καμία σχέση η ποιότητα ζωής τώρα σε σχέση με το rebif 44 που έπαιρνα...άλλος άνθρωπος, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μετά από λίγες μέρες που το πήρα αρκετές ώρες μέσα στη μέρα έχω θλίψη και νεύρα χωρίς συγκεκριμένο λόγο, διάβασα ότι είναι στις παρενέργειες του φαρμάκου. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από σας;
 #110307  από costas
 Σάβ Μαρ 28, 2015 11:13 pm
ntz1 έγραψε:εγώ παιδιά παίρνω εδώ και 1 μήνα το gilenya. Καμία σχέση η ποιότητα ζωής τώρα σε σχέση με το rebif 44 που έπαιρνα...άλλος άνθρωπος, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μετά από λίγες μέρες που το πήρα αρκετές ώρες μέσα στη μέρα έχω θλίψη και νεύρα χωρίς συγκεκριμένο λόγο, διάβασα ότι είναι στις παρενέργειες του φαρμάκου. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από σας;
Θα σου περάσουν όλα !!!!!! :emojis-1:
 #110310  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Μαρ 29, 2015 11:37 am
ntz1 έγραψε:εγώ παιδιά παίρνω εδώ και 1 μήνα το gilenya. Καμία σχέση η ποιότητα ζωής τώρα σε σχέση με το rebif 44 που έπαιρνα...άλλος άνθρωπος, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μετά από λίγες μέρες που το πήρα αρκετές ώρες μέσα στη μέρα έχω θλίψη και νεύρα χωρίς συγκεκριμένο λόγο, διάβασα ότι είναι στις παρενέργειες του φαρμάκου. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από σας;
:smile-hi: Να το αναφερεις στο γιατρο σου !!!!!! Στο γιατρο μας , τα λεμε ΟΛΑ !!!! ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !!!!!!!!! Τα φαρμακα που παιρνουμε , ειναι ισχυρα . Με ποικιλες παρενεργειες . Που μπορει να διαφερουν απο ασθενη σε ασθενη !!!!!!!!! Γι αυτο ......πες το στο γιατρο σου !!!!!!!!!!!
 #110351  από passenger69
 Τρί Μαρ 31, 2015 10:24 pm
costas έγραψε:
passenger69 έγραψε:
costas έγραψε:Παιδιά κάνω χρήση 2,5 χρόνια τώρα , όλα πάνε καλά. Οχι απλώς καλά αλλά ΤΡΙΚΑΛΑ.
1)Ψυχολογία στα ύψη
2)Αλλαξα διατροφή και έχασα στο 3μηνο 10 κιλά
3)Αρχισα ξανά γυμναστική βασικά ποδήλατο 10 χιλιόμετρα την ημερα.
(1)(2)(3)= ΤΡΙΚΑΛΑ !!!

Costa ποσα χρονια εχεις ΣΚΠ , και ποσο χρονων εισαι;
Ισα είμαστε το 1969 κι εγώ , και την ακατονόμαστη..... 20 έτη!!!!! :violin:

Ευχομαι και μετα απο 60 !!! χρονια να εισαι μια χαρα :smile-muscle: :smile-muscle:
 #110367  από costas
 Τετ Απρ 01, 2015 11:24 pm
passenger69 έγραψε:
Ευχομαι και μετα απο 60 !!! χρονια να εισαι μια χαρα :smile-muscle: :smile-muscle:
As είμαι καλά μέχρι τα 90 μου , ευχαριστημένος θα μαι....... :emojis-32:
 #112720  από costas
 Σάβ Αύγ 22, 2015 10:40 am
Επειδή έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε ... ας πω κάτι : Κάτι... χαχαχαχαχαα
Ξαναδιάβασα σήμερα τα προηγούμενα σχόλια του παρόντος νήματος, τελικά όλα δείχνουν ότι ενώ έχουμε την ίδια...... (διαγνωσμένη) ασθένεια εξελίσσεται τόσο διαφορετικά στον καθένα..... Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα κάθε είδους φάρμακα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στην ασθένεια μας βοηθά : η καλή ψυχολογία.
Θυμάμαι τον φόβο μου πριν 20 χρόνια ότι δεν θα μπορέσω να νιώσω, χαιδέψω αιστανθώ και μεγαλώσω τις κόρες μου , οι κόρες μεγαλώσανε και είναι φοιτήτριες, όλα πήγανε καλά. Τώρα με το χάπι επίσης όλα καλά , δεν ξέρω εαν οφείλετε στο χάπι αλλά δεν με απασχολεί , έχω ξεχάσει τι έχω. Κοντεύω 3 χρόνια χαπάκιας ... χααχαχαχαχαα!!!! :banana-dance: :banana-guitar: :banana-jumprope: :banana-rock:
 #113696  από Gianna
 Παρ Νοέμ 06, 2015 10:31 pm
το κάνω δύο χρόνια... σταθερές οι 3 μαγνητικές..έχω κινητική επιδείνωση...1 επεισόδιο...δύο γιατροί μου λένε να το κόψω και να αρχίσω Μιτοξανδρόνη ό ένας, κορτιζόνες ανά τρίμηνο ο άλλος, lemprada ένας άλλος, και ένας τέταρτος να το συνεχίσω γιατί οι παρενέργειες από τα άλλα είναι χειρότερες... καθέ περίπτωση ειναι διαφορετική... βέβαια το επεισόδιο επήλθε μετά από συναισθηματική διακύμανση...
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22