• Gilenya....... εντυπώσεις!!!!

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #109250  από passenger69
 Τρί Φεβ 10, 2015 6:53 pm
tom80 έγραψε:
passenger69 έγραψε:Απο αρχες του χρονου ειμαι συναιχεια αρρωστος . Νιωθω σαν να εχω πυρετο ( ενω δεν εχω ) Νιωθω πως κρυωνω , πως με ποναει ο λαιμος κτλ . Το περιεργο ειναι οτι δεν ειμαι καθε μερα ετσι , αλλα μου περναει για 1-2 μερες και μετα αντε παλι .Δεν εχω παει στο γιατρο , γιατι σκεφτομαι οτι ειναι ιωση , αλλα ιωση που με πιανει καθε 2-3 μερες ; και δεν περναει ;
Φίλε passenger,

Οι ασθενείς με ΠΣ έχουν διαταραγμένο ανοσοποιητικό σύστημα, το όποιο είτε διαταράσσεται περισσότερο με ανοσοτροποιητικά είτε καταστέλλεται με ανοσοκατασταλτικά φάρμακα που τους χορηγούνται.
Ο οργανισμός σου (ανοσοποιητικό σύστημα) δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην καταπολέμηση της ίωσης.
Ανάλογη εμπειρία είχα βιώσει τον Μάρτιο του 2012.
Από τότε που ξεκίνησα Βασιλικό πολτό ησύχασα.
Αν πάρεις βασιλικό πολτό ισχυρής δραστικότητας σε συνδυασμό με πρόπολή είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθεις.
Να είσαι γερός


Tom .... μελισσοκομος ειμαι . Επαιρνα Β.Π. την Ανοιξη και πραγματικα βοηθουσε αλλα τωρα δεν εχω τελειωσε .
Χθες εκανα εξετασεις αιματος , τα περισσοτερα αποτελεσματα ειναι οκ αλλα τα λευκα ηταν πεσμενα οπως περυσι
Λευκα αιμοσφαιρια 3.93 K/ml τιμες αναφορας : 4.10-10.80
Ενταξει περυσι οταν το ειπα στη νευρολογο που μου το εδωσε μου ειπε πως ειναι λογικο και να μην ανησυχω .
Αυτο που με εκανε ομως να ανησυχω ειναι το συκωτι
Τρανσαμιναση SGPT (ALT) 60 U/I Tιμες αναφορας 10-41
Γλουταμυλοτρανσφεραση (γ-GT) 116 U/I Τιμες αναφορας 10-60
Να φταιει το gylenia; Να φταινε οι διαφορες βιταμινες ; ποιος ξερει το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να δει αυτες τις εξετασεις η γιατρος μου
 #109254  από billios
 Τρί Φεβ 10, 2015 9:51 pm
Γιατι να φταινε οι βιταμινες ?
Περνεις τοσες πολλες αδιακοπα ?
Πινεις καθολου αλκοολ ?
 #109312  από tom80
 Τετ Φεβ 11, 2015 8:33 pm
passenger69 έγραψε: Tom .... μελισσοκομος ειμαι . Επαιρνα Β.Π. την Ανοιξη και πραγματικα βοηθουσε αλλα τωρα δεν εχω τελειωσε .
Χθες εκανα εξετασεις αιματος , τα περισσοτερα αποτελεσματα ειναι οκ αλλα τα λευκα ηταν πεσμενα οπως περυσι
Λευκα αιμοσφαιρια 3.93 K/ml τιμες αναφορας : 4.10-10.80
Ενταξει περυσι οταν το ειπα στη νευρολογο που μου το εδωσε μου ειπε πως ειναι λογικο και να μην ανησυχω .
Αυτο που με εκανε ομως να ανησυχω ειναι το συκωτι
Τρανσαμιναση SGPT (ALT) 60 U/I Tιμες αναφορας 10-41
Γλουταμυλοτρανσφεραση (γ-GT) 116 U/I Τιμες αναφορας 10-60
Να φταιει το gylenia; Να φταινε οι διαφορες βιταμινες ; ποιος ξερει το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να δει αυτες τις εξετασεις η γιατρος μου
Φυσικά πρέπει να δει τις εξετάσεις σου γιατρός, άμεσα.
Πεσμένα λευκά είναι ένδειξη λευκοπενίας και δείχνει αδύνατο ανοσοποιητικό για αυτό είσαι συνέχεια άρρωστος κρυωμένος με πυρετό κλπ
Αυξημένες τρανσαμινάσες δείχνουν ότι το συκώτι σου δεν αντέχει άλλο το gylenia !!!
Έκτος αν παίρνεις πολύ υψηλή δόση από βιταμίνες (υπερβιταμίνωση)
Β.Π. προσωπικά παίρνω κάθε μέρα χ 12 μήνες, πλέον δεν σταματάω ποτέ.
Αν σου τελείωσε αγόρασε Β.Π.
Πρόπολη όμως μπορείς να φτάξεις με λίγο τσιπουράκι, ξέρεις εσύ.
Ενημέρωσε μας…
Να είσαι γερός
 #109431  από passenger69
 Κυρ Φεβ 15, 2015 11:21 pm
Η γιατρος μου ειπε να συνεχισω το gilenya και να ξανακανω εξετασεις αιματος μετα απο 2 μηνες . Επινα περιπου 1 ποτο καθε 1-2 μερες , δηλαδη ενα ποτηρι κρασι η ενα ουισκι , μου ειπε οτι ισως φταιει αυτο , Απο βιταμινες εκτος της βιταμινης D3 που παιρνω εδω και 3-4 μηνες καθημερινα 2000IU
επερνα και το turmeric πολυ συχνα οποτε ενιωθα καπως ..... Το turmeric ειναι αντιφλεγμονωδες πολυ
ισχυρο απ οτι ξερω . Επισης επερνα πολυ συχνα L- glutamine Συνηθως μετα απο προπονηση , αλλα και αλλες βιταμινες που μου ειχε δωσει παλιοτερα ο Γενετιστης που εχουμε επισκεφτει πολλοι απο μας οι οποιες με βοηθουσαν και με βοηθανε αλλα οι περισσοτερες μου ειχαν τελειωσει ετσι κι αλλιως . Τωρα τα εκοψα ολα εκτος απο τη D3 και το gilenya . Να δουμε μετα τους 2 μηνες τι θα δειξει . Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να σταματησω το gilenya γιατι φοβαμαι το rebound effekt . Θα το σταματησω μονο αν ειναι αναγκαιο η αν βρεθει κατι αλλο καλυτερο .
 #109661  από costas
 Κυρ Μαρ 01, 2015 1:40 pm
Ta λευκά σου πολύ καλά ειναι , συνέχισε χωρίς φόβο και παθος!!!! :emojis-1:
 #109807  από costas
 Πέμ Μαρ 05, 2015 3:47 pm
Ξερει ο γιατρός τα όρια και αυτός θα σου πει εαν είσαι ΟΚ!!!!!!!!!!!!!!!
 #109817  από basilis361
 Πέμ Μαρ 05, 2015 11:29 pm
οπως ακριβως στο λεει ο costas ειναι ..εγω παιρνω το χαπι περιπου εναμισυ χρονο ,στην αρχη μου ειχε ανεβασει λιγο τα ενζυμα του συκωτιου ,αλλα τωρα ειναι ενταξει,επισης τα λευκα ειναι περιπου στις 4000 σταθερα,αλλα οπως και να εχει ο γιατρος μου εχει τον πρωτο και τελευταιο λογο ,απο την στιγμη που μετα απο μια περιοδο αρνησης,αποφασισα να τον εμπιστευθω και να ακολουθησω τις οδηγιες του...

ΥΓ. ξερω μερικους συνασθενεις μας ,που πραγματικα δεν αντεξε ο οργανισμος τους το χαπι και οι γιατροι τους ,τους το σταματησαν..
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22