• Σχετικα με GILLENYA

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #64321  από soulla
 Τρί Νοέμ 22, 2011 11:36 am
ευα μου όλα τα κατάλαβα εχτος απο το μλε μήλο?????για εξηγα το τωρα και αυτό....εχω και εγω ενα σκυλακι αλλα δεν θα του αφηνα ποτε τις καλτσες μου :teasing-neener:

κειτ :romance-kisscheek: τα ειδα τα :romance-kisscheek: καμαρια σου :romance-kisscheek:
 #64323  από kate2002
 Τρί Νοέμ 22, 2011 11:40 am
σουλλλα σε κυνηγαω... ποτε απο δω... ποτε απο κει... ατσάκωτη εισαι :romance-kisscheek: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
το μπλε μηλο, να υποθεσω της μητριας της χιονατης;
 #64324  από soulla
 Τρί Νοέμ 22, 2011 11:46 am
ΣΩΣΤΗ :romance-kisscheek: ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ
 #64333  από elina
 Τρί Νοέμ 22, 2011 12:04 pm
Μήπως το μπλε και το κόκκινο μήλο έχει να κάνει με το μπλε και το κόκκινο χάπι στο matrix?
 #64338  από βικακι
 Τρί Νοέμ 22, 2011 12:44 pm
καλημερα παιδια ,
η αληθεια ειναι οτι και εγω ειχα τις αμφιβολιες μου γι αυτό το χάπι το πηρα ομως.Την πρωτη μερα δεν ειχα παρενέργειες ,ουτε προβλημα με βραδυκαρδια ,ουτε τιποτα αλλο.Μετα απο μερικες μερες μεχρι και σημερα ομως ανεβαζω συνεχως δεκατα.Μου ειπαν να κανω εξετασεις αιματος και μετα βλεπουμε.Στο Παπανικολαου παντως αρχιζουν και το δινουν αρκετα συχνα.Δεν ξερω αν εκανα καλα που το πηρα και αυτο βεβαια με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις :confusion-seeingstars:
 #64348  από FANTOMAS
 Τρί Νοέμ 22, 2011 4:30 pm
Εύα έγραψε:
Εύα έγραψε:
FANTOMAS έγραψε:μακάρι να είχες άδικο, εγώ γιατί νομίζεις ότι το ''παίρνω'' και το έχω στο συρτάρι και κάθεται ????
Παίρνεις, λοιπόν, ένα χάπι-φάντασμα που θα σε κάνει φανταστικά καλά, στο αφάνταστο μπάχαλο που ζούμε για κοινωνία... Νομίζω ότι αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί διάλεξες το ψευδώνυμο που χρησιμοποιείς. ;-)

:violin:

Υ.Γ. Εάν δεν σεβόμουν τα φυτά, θα σού πρότεινα να το ρίξεις σε καμιά γλάστρα, να δούμε αντιδράσεις από το... άνθος!

Ε.
Τί ακριβώς να "ξαναδιαβάσω", Σούλα; Το σχόλιό μου στα αναφερόμενα από το Φαντομά ήταν αλληγορικό και πικρά χιουμοριστικό, ταυτόχρονα. Μάλλον αυτό δεν επικοινωνήθηκε καλά. Εξηγώ:

Φαντομάς: "το 'παίρνω' και το έχω στο συρτάρι και κάθεται".
Εύα: "Παίρνεις, λοιπόν, ένα χάπι-φάντασμα..."
Εξήγηση: Χάπια-Φαντάσματα ΔΕΝ υπάρχουν. Εννοώ ότι - στην κυριολεξία - δεν παίρνει (δεν βάζει στον οργανισμό του) ΚΑΝΕΝΑ χάπι. Έχει απλά το κουτί στο συρτάρι του. Τώρα το γιατί μπήκε στη διαδικασία να προμηθευτεί το χάπι ενώ δεν το καταναλώνει, είναι άλλη ιστορία, πέρα από τα όρια αυτού του post.

Εύα: "...που θα σε κάνει φανταστικά καλά..."
Εξήγηση: "φανταστικά", με διπλή ερμηνεία (α) "κατά φαντασίαν": Μόνο "κατά φαντασίαν" μπορεί να τον κάνει καλά ένα χάπι που ΔΕΝ παίρνει. (β) "πάρα πολύ καλά": Εδώ κάνω πικρό χιούμορ, και ο Φαντομάς και εγώ πιστεύουμε ότι το συγκεκριμένο χάπι ΔΕΝ θα μάς κάνει καλά, εξ ου και ο Φαντομάς δεν το καταναλώνει. Η λέξη "φανταστικά" έχει διπλή έννοια και με την αλληγορία αυτή παίζω.

Εύα: "...στο αφάνταστο μπάχαλο που ζούμε για κοινωνία..."
Εξήγηση: "αφάνταστο" = "που δεν μπορούσαμε να το φανταστούμε": πολλοί άνθρωποι, μαζί κι εγώ, 10 χρόνια πριν δεν φανταζόμασταν ότι η ελληνική κοινωνία θα κατέληγε τόσο χάλια όσο είναι σήμερα.

Εγώ αυτά κατάλαβα από τα γραφόμενα του Φαντομά και τα παραπάνω εννοούσα στην απάντησή μου. Αν κάτι απ' αυτά δεν είναι όπως το κατάλαβα, παρακαλώ εξηγήστε τό μου.

Εύα
:violin:

Υ.Γ. Τα μήλα και εγώ έχουμε πολυποίκιλη σχέση 10ετιών. Τα τελευταία χρόνια το μήλο είναι από τα σύμβολά μου: το κόκκινο, όμως, ποτέ το μπλε. ;-)
:text-goodpost:

Ακριβώς έτσι !!!

sorry που άργησα τώρα είδα την συζήτηση
 #64349  από kate2002
 Τρί Νοέμ 22, 2011 4:32 pm
elina έγραψε:Μήπως το μπλε και το κόκκινο μήλο έχει να κάνει με το μπλε και το κόκκινο χάπι στο matrix?
μπα....λες;;;

μηπως κκε- νδ;;;

μπαμπαστρουμφ - δρακουμέλ;;; :confusion-seeingstars: :think: :think: :think:
 #64355  από Εύα
 Τρί Νοέμ 22, 2011 6:00 pm
kate2002 έγραψε:
elina έγραψε:Μήπως το μπλε και το κόκκινο μήλο έχει να κάνει με το μπλε και το κόκκινο χάπι στο matrix?
μπα....λες;;;

μηπως κκε- νδ;;;

μπαμπαστρουμφ - δρακουμέλ;;; :confusion-seeingstars: :think: :think: :think:
Καμία σχέση με τα ελληνικά πολιτικά χρώματα.
Οι εμπνευστές του Matrix πιθανόν να υπονοούσαν αυτή τη διάκριση με το μπλε και το κόκκινο χαπάκι.
Για τα Στρουμφάκια δεν υπάρχει "καταχώρηση" αλλά δεδομένου ότι είναι Βέλγικα και μετά το 1950, δεν αποκλείεται το μπλε (και αφύσικο) χρώμα τους να επιλέχθηκε γι' αυτό το συνειρμό.

Για να το πιάσω απ' την αρχή, η Νέα Υόρκη είναι η πόλη που την λένε και "Μεγάλο Μήλο".
Εικόνα

Εξηγήσεις γι' αυτό εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Apple.

Συμβολίζεται, όπως, πάντα με ένα κόκκινο μήλο.
Εικόνα

Για να εκφραστεί η "αντίθεση" με ό,τι "καλό", θεωρητικά υποσχόταν η Ν.Υ., κυκλοφόρησε ο όρος "Μπλε Μήλο" για μεγάλες πόλεις όπου παίρνονται αποφάσεις παγκόσμιας επιρροής αλλά καθόλου "ηθικές", καθόλου προς το συμφέρον του συνόλου - με όσες προεκτάσεις μπορεί να πάρει αυτό. ;-) Πόλεις που χαρακτηρίζονται ως "μπλε μήλα" είναι η Νέα Υόρκη πρώτη και καλύτερη, το Παρίσι, οι Βρυξέλλες και μερικές άλλες. Εκεί όπου οι "κάτω από το τραπέζι" αποφάσεις οδηγούν σ' έναν κόσμο τύπου Matrix. ;-)

Αυτά τα ολίγα από την αργκό μου. Επίσης καμία σχέση το logo της Apple με το θέμα του "μεγάλου μήλου", του "μπλε μήλου" και τα συναφή. Εξάλλου το πρώτο μήλο-logo τους ήταν στα χρώματα του ουράνιου τόξου και πάντα το μήλο της Apple είναι "δαγκωμένο", για να το ξεχωρίζουν οι άνθρωποι από κεράσι. ;-)
 #64357  από soulla
 Τρί Νοέμ 22, 2011 6:21 pm
κοιτα πόσα μπορείς να μαθεις από μια ΕΥΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΥ ΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ :romance-kisscheek:
 #64359  από Εύα
 Τρί Νοέμ 22, 2011 6:37 pm
soulla έγραψε:κοιτα πόσα μπορείς να μαθεις από μια ΕΥΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΥ ΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ :romance-kisscheek:
Α, ναι, μια ΕΥΑ κουβαλάει μέσα της σοφία... από καταβολής Κόσμου! :laughing-rolling:

Το ξέρω ότι ευθύνομαι και παίρνω την ευθύνη. Εσύ όμως θα μπορούσες να φανταστείς άντρα ν' ασχολείται με το Δέντρο της Γνώσης; Ακόμη εφημερίδα θα διάβαζε ο Αδάμ, αν υπήρχαν εφημερίδες στον Παράδεισο - λέμε τώρα. :teasing-neener:

Και δεν είναι "περιέργεια", όπως χαρακτηρίστηκε ανά τους αιώνες, αλλά ανάγκη για επίλυση πρακτικών προβλημάτων και δίψα για εξέλιξη. Η γυναίκα εγκυμονεί, νιώθει τη νέα ζωή να σχηματίζεται σταδιακά μέσα στο δικό της σώμα. Η γυναίκα είναι σύμφυτη με την εξέλιξη, αυτή είναι η ουσία.

Και ως σημερινή Εύα ευθύνομαι για παρεμφερή πράγματα: ξυπνάω τον κόσμο απ' τη λήθη του, τον ξαναγυρνάω στη μητέρα Φύση, τον βοηθάω να εξελιχθεί βγάζοντας ό,τι καλύτερο έχει μέσα του - όλοι έχουμε κάτι, να το βρούμε δεν ξέρουμε πάντα. Πιστεύω δε πολύ στην αγκαλιά.
:romance-grouphug:
Και δεν πα' να με λένε "παράξενη", "μητέρα Τερέζα", "εγκυκλοπέδια Δομή", "γυναίκα στρατηγό και κέρβερο ταυτόχρονα" κι ένα σωρό άλλα που έχω ακούσει κατά καιρούς...

Εγώ, το :violin: μου και το μαύρο το :animals-dogrun: μου.

Υ.Γ. Ο Γουφ δεν τρώει πλέον κάλτσες, την κόψαμε την κουταβοσυνήθεια αυτή λίγο μετά που χρόνισε.