• Σχετικα με GILLENYA

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #59574  από θεόδωρος27
 Κυρ Σεπ 11, 2011 11:34 am
προσφατως που πηγα στον γιατρο για τον ετησιο ελεγχο μεσα σε ολα αυτα που συζητησαμε ηταν και το νεο φαρμακο
κατηγορηματικα μου ειπε οχι να μην κανοθμε καμια κινηση
και οι λογοι οτι δεν προσφερει ολα οσα ακουγονταν και επισης το οτι εχει κατηγορηθει
για παρα πολλα ακομη και για καρκινο
οποτε συνεχιζουμε ενεσεις!!!!
 #59575  από κωστας
 Κυρ Σεπ 11, 2011 12:05 pm
χαπι FTY-720 η γνωστη φιγκολιμοδη καταρχας θα σου γραψω πρωτα τις παρενεργειες :

Φινγκολιμόδη: FINGOLIMOD (FTY720)

Ρινοφαρυγγίτιδα 34%, δύσπνοια, κεφαλαλγία, διάρροια, ναυτία, κόπωση, πόνος ράχης.
Ασυμπτωματική αύξηση τρανσαμινασών (10-12 %).
Υπήρξε μία περίπτωση οπίσθιας αναστρέψιμης εγκεφαλοπάθειας.
Παρενέργειες από την καρδιά (20 ασθενείς με βραδυκαρδία, ΚΚ αποκλεισμός, μείωση κλάσματος εξώθησης της αριστεράς κοιλίας).
Δύο θάνατοι από λοίμωξη με ιό του έρπητα (VZV, HSV-1).
Δώδεκα περιστατικά με καρκίνο: 3 μελάνωμα, 4 στήθους και 5 με βασικοκυτταρικό καρκίνωμα δέρματος.
επισης http://www.disabled.gr/lib/?p=38410 !!!Θεωρω οτι ειναι ενα ακομα ανοσοκατασταλτικο οπως η μιθοτρεξατη,η αζαθειοπριν κτλ ισως ποιο στοχευμενο αλλα πολυ ποιο επικινδυνο!
 #59588  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Σεπ 11, 2011 7:00 pm
κωστας έγραψε:χαπι FTY-720 η γνωστη φιγκολιμοδη καταρχας θα σου γραψω πρωτα τις παρενεργειες :

Φινγκολιμόδη: FINGOLIMOD (FTY720)

Ρινοφαρυγγίτιδα 34%, δύσπνοια, κεφαλαλγία, διάρροια, ναυτία, κόπωση, πόνος ράχης.
Ασυμπτωματική αύξηση τρανσαμινασών (10-12 %).
Υπήρξε μία περίπτωση οπίσθιας αναστρέψιμης εγκεφαλοπάθειας.
Παρενέργειες από την καρδιά (20 ασθενείς με βραδυκαρδία, ΚΚ αποκλεισμός, μείωση κλάσματος εξώθησης της αριστεράς κοιλίας).
Δύο θάνατοι από λοίμωξη με ιό του έρπητα (VZV, HSV-1).
Δώδεκα περιστατικά με καρκίνο: 3 μελάνωμα, 4 στήθους και 5 με βασικοκυτταρικό καρκίνωμα δέρματος.
επισης http://www.disabled.gr/lib/?p=38410 !!!Θεωρω οτι ειναι ενα ακομα ανοσοκατασταλτικο οπως η μιθοτρεξατη,η αζαθειοπριν κτλ ισως ποιο στοχευμενο αλλα πολυ ποιο επικινδυνο!
:scared-eek: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: Τα εχω ξαναδιαβασει,βεβαια !!!!!Παρολα αυτα..... :scared-shocked: Τι θα απαντησω,ομως,στον ΑΓΝΩΣΤΟ Μ,που μου εχει πριξει αυτα που δεν εχω....ρωτωντας συνεχως για το ΧΑΠΙ-ΧΑΠΙ-ΧΑΠΙ ????Να τον βρισω....να τον δειρω....???... :violence-hammer: Ή μηπως ΑΛΛΟΙ θελουν ξυλο....???
 #59591  από FANTOMAS
 Κυρ Σεπ 11, 2011 7:40 pm
Θα δεχτείς να στο συνταγογραφίσει - όπως θα κάνω εγώ - αλλά δεν θα το βάλεις ΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΟΥ !!!!

2.162,88 € :scared-shocked: λογικά θα πρέπει να πετάω
Συνημμένα
τίτλο.jpg
τίτλο.jpg (93.74 KiB) Προβλήθηκε 44006 φορές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FANTOMAS την Τετ Νοέμ 02, 2011 6:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #59592  από Μιμικαμ
 Κυρ Σεπ 11, 2011 7:50 pm
Σωστός.... :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:

Το καλύτερο φυσικά..... και τι πιο καλό απ'το περιβόητο χάπι....που όλοι μας το περιμένουμε
με μεγάλη χαρά....αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ.....να είμαι και καλυμένη ασφαλιστικά.... :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:
 #59594  από Μιμικαμ
 Κυρ Σεπ 11, 2011 8:47 pm
Ποντικάκι το βρίσκω πιο λογικό αυτό που προτείνεις....να μην ΄χασουμε και τον υπνο
:teasing-neener: :teasing-neener: μας βρε αδερφέ....... και αυτό τι μ@@@@α είναι???? πρώτη φορά το ακούω... :teasing-neener: :teasing-neener:
 #59601  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Σεπ 11, 2011 11:36 pm
FANTOMAS έγραψε:
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:Τι θα απαντησω,ομως,στον ΑΓΝΩΣΤΟ Μ,που μου εχει πριξει αυτα που δεν εχω....ρωτωντας συνεχως για το ΧΑΠΙ-ΧΑΠΙ-ΧΑΠΙ ????Να τον βρισω....να τον δειρω....???... :violence-hammer: Ή μηπως ΑΛΛΟΙ θελουν ξυλο....???
Αυτό είναι μόνο για την Άννα και για όποιον ΔΕΝ έχει εμπιστοσύνη στον Γιατρό του : Θα δεχτείς να στο συνταγογραφίσει - όπως θα κάνω εγώ - αλλά δεν θα το βάλεις ΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΟΥ !!!!

ο εχθρός του καλού τελικά τι είναι ;
το καλύτερο ; ή το χειρότερο ;
Δεν εννοω τον γιατρο μου!!! Εννοω τον καθε μ@λ@κ@ του ευρυτερου περιβαλλοντος μας...που δεν ξερει τι να μας πει....που λεει ολο μ@λ@κιες....!!!!!Που εχει ακουσει τις διαφημισεις του χαπιου....και μας πριζει.... :violence-hammer:
 #64224  από Εύα
 Δευ Νοέμ 21, 2011 12:16 am
Παιδιά, κι εμένα μ' έχουν πρήξει οι δικοί μου πώς το τρομερό και φοβερό αυτό χάπι θα μού λύσει κάθε πρόβλημα και θα είναι σαν να μην έχω ΣκΠ!
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

Τέλος πάντων, εγώ το Gilenya ΔΕΝ μπορώ να το πάρω, διότι έχω Διαβήτη τύπου ΙΙ και μάλιστα "ζόρικο". Αφήστε που καπνίζω και σαν φουγάρο από τα 20 μου!!!
:obscene-smokingpimp:

Εδώ η άποψη του European Medicines Agency για το Gilenya: http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp? ... abled=true

Κατ' εμέ οι παρενέργειες και οι πιθανοί κίνδυνοι υγείας είναι περισσότερα/σοβαρότερα από την ενδεχόμενη βοήθεια στη ΣκΠ, συγκριτικά με άλλες ουσίες πάντα. Ο Θεός μαζί μας, από κάθε άποψη. :pray:

Α, διάβασα πως ετοιμάζεται και η Merck να βγάλει χάπι στην αγορά. Και η Παναγιά μαζί μας, λοιπόν! :pray:
 #64242  από NIKI
 Δευ Νοέμ 21, 2011 3:27 pm
EGO PALI EXO AKOYSEI TA KALYTERA!!!!
 #64243  από manos81
 Δευ Νοέμ 21, 2011 3:36 pm
NIKI Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 1:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2 EGO PALI EXO AKOYSEI TA KALYTERA!!!!

kai pia eise es kopelia?