• Σχετικα με GILLENYA

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #64244  από soulla
 Δευ Νοέμ 21, 2011 4:00 pm
http://www.iatronet.gr/video/enoimerosi ... plakas/87/
πόσο χαρούμενη είναι και πόσο καλά ξέρουν το ποιημα :greetings-waveyellow: πόσο δίκαιο έχει και ο ασθενής,μακάρι να βοηθάει και να βοηθήσει όλους μας :greetings-waveyellow:
 #64246  από FANTOMAS
 Δευ Νοέμ 21, 2011 4:43 pm
soulla έγραψε:http://www.iatronet.gr/video/enoimerosi ... plakas/87/
πόσο χαρούμενη είναι και πόσο καλά ξέρουν το ποιημα :greetings-waveyellow: πόσο δίκαιο έχει και ο ασθενής,μακάρι να βοηθάει και να βοηθήσει όλους μας :greetings-waveyellow:
μακάρι να είχες άδικο , εγώ γιατί νομίζεις ότι το ''παίρνω'' και το έχω στο συρτάρι και κάθεται ????
 #64247  από soulla
 Δευ Νοέμ 21, 2011 5:49 pm
fantoma δεν ειπα ειμαι χαρουμενη..η νευρολογος ειναι... απλα ειπα οτι μακαρι να βοηθαει για να μην εχω τις απαραιτητες γνωστες κακιες :greetings-waveyellow:
εγω θέλω να ερθει
χεστικα πως θα τολενε ή αν θα ειναι χαπι ή υπόθετο :greetings-waveyellow: ή και καλωδιο να μας φορτιζει(αυτο το τελευταιο ονειρευομαι)
 #64253  από soulla
 Δευ Νοέμ 21, 2011 7:14 pm
ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ..ΓΙΑ ΟΛΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ Ο ΧΡΟΝΟς....ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙς ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥς ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ :greetings-waveyellow: ΥΠΟΜΟΝΗ
 #64258  από Εύα
 Δευ Νοέμ 21, 2011 9:02 pm
FANTOMAS έγραψε:μακάρι να είχες άδικο, εγώ γιατί νομίζεις ότι το ''παίρνω'' και το έχω στο συρτάρι και κάθεται ????
Παίρνεις, λοιπόν, ένα χάπι-φάντασμα που θα σε κάνει φανταστικά καλά, στο αφάνταστο μπάχαλο που ζούμε για κοινωνία... Νομίζω ότι αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί διάλεξες το ψευδώνυμο που χρησιμοποιείς. ;-)

:violin:

Υ.Γ. Εάν δεν σεβόμουν τα φυτά, θα σού πρότεινα να το ρίξεις σε καμιά γλάστρα, να δούμε αντιδράσεις από το... άνθος!

Ε.
 #64283  από soulla
 Τρί Νοέμ 22, 2011 7:31 am
ευούλα για ξαναδιάβασε τον φαντομά :romance-kisscheek: και αυτη η ιστορια με το μηλο πολύ μου αρεσε...αλλα δεν μπορεσα να την διαβασω ολόκληρη :romance-kisscheek:
 #64295  από Εύα
 Τρί Νοέμ 22, 2011 9:42 am
Εύα έγραψε:
FANTOMAS έγραψε:μακάρι να είχες άδικο, εγώ γιατί νομίζεις ότι το ''παίρνω'' και το έχω στο συρτάρι και κάθεται ????
Παίρνεις, λοιπόν, ένα χάπι-φάντασμα που θα σε κάνει φανταστικά καλά, στο αφάνταστο μπάχαλο που ζούμε για κοινωνία... Νομίζω ότι αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί διάλεξες το ψευδώνυμο που χρησιμοποιείς. ;-)

:violin:

Υ.Γ. Εάν δεν σεβόμουν τα φυτά, θα σού πρότεινα να το ρίξεις σε καμιά γλάστρα, να δούμε αντιδράσεις από το... άνθος!

Ε.
Τί ακριβώς να "ξαναδιαβάσω", Σούλα; Το σχόλιό μου στα αναφερόμενα από το Φαντομά ήταν αλληγορικό και πικρά χιουμοριστικό, ταυτόχρονα. Μάλλον αυτό δεν επικοινωνήθηκε καλά. Εξηγώ:

Φαντομάς: "το 'παίρνω' και το έχω στο συρτάρι και κάθεται".
Εύα: "Παίρνεις, λοιπόν, ένα χάπι-φάντασμα..."
Εξήγηση: Χάπια-Φαντάσματα ΔΕΝ υπάρχουν. Εννοώ ότι - στην κυριολεξία - δεν παίρνει (δεν βάζει στον οργανισμό του) ΚΑΝΕΝΑ χάπι. Έχει απλά το κουτί στο συρτάρι του. Τώρα το γιατί μπήκε στη διαδικασία να προμηθευτεί το χάπι ενώ δεν το καταναλώνει, είναι άλλη ιστορία, πέρα από τα όρια αυτού του post.

Εύα: "...που θα σε κάνει φανταστικά καλά..."
Εξήγηση: "φανταστικά", με διπλή ερμηνεία (α) "κατά φαντασίαν": Μόνο "κατά φαντασίαν" μπορεί να τον κάνει καλά ένα χάπι που ΔΕΝ παίρνει. (β) "πάρα πολύ καλά": Εδώ κάνω πικρό χιούμορ, και ο Φαντομάς και εγώ πιστεύουμε ότι το συγκεκριμένο χάπι ΔΕΝ θα μάς κάνει καλά, εξ ου και ο Φαντομάς δεν το καταναλώνει. Η λέξη "φανταστικά" έχει διπλή έννοια και με την αλληγορία αυτή παίζω.

Εύα: "...στο αφάνταστο μπάχαλο που ζούμε για κοινωνία..."
Εξήγηση: "αφάνταστο" = "που δεν μπορούσαμε να το φανταστούμε": πολλοί άνθρωποι, μαζί κι εγώ, 10 χρόνια πριν δεν φανταζόμασταν ότι η ελληνική κοινωνία θα κατέληγε τόσο χάλια όσο είναι σήμερα.

Εγώ αυτά κατάλαβα από τα γραφόμενα του Φαντομά και τα παραπάνω εννοούσα στην απάντησή μου. Αν κάτι απ' αυτά δεν είναι όπως το κατάλαβα, παρακαλώ εξηγήστε τό μου.

Εύα
:violin:

Υ.Γ. Τα μήλα και εγώ έχουμε πολυποίκιλη σχέση 10ετιών. Τα τελευταία χρόνια το μήλο είναι από τα σύμβολά μου: το κόκκινο, όμως, ποτέ το μπλε. ;-)
 #64299  από kate2002
 Τρί Νοέμ 22, 2011 9:50 am
ευα!!! "φανταστικη" εξηγηση!!!!

ασχετο: το σκυλακι;;;;
 #64310  από Εύα
 Τρί Νοέμ 22, 2011 10:32 am
kate2002 έγραψε:ευα!!! "φανταστικη" εξηγηση!!!!

ασχετο: το σκυλακι;;;;
:text-thankyouyellow: Kate! Αφού έγινε κατανοητό το μήνυμά μου, χαίρομαι πολύ-πολύ. :banana-dance:

Ο Γουφ μου είναι μια χαρά. Αυτή τη στιγμή έχει κουλουριαστεί το κρεβάτι μου ευτυχισμένος, καθώς εγώ είμαι σπίτι, άρα μπορεί να "με προσέχει". Έχει πάρει τις κάλτσες μου αγκαλιά και κοιμάται πάνω στη ζακέτα μου, πάνω στο πάπλωμά. :-D Από καιρού εις καιρόν ξεφυσάει κι έναν αναστεναγό και ανοίγει το ένα μάτι, να σιγουρευτεί ότι είμαι πάντα στο γραφείο. Δεν θα τον άλλαζα με τίποτε στον κόσμο.

Εύα
Εγώ το :violin: μου και το μαύρο το :animals-dogrun: μου!