• Gilenya

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #83250  από costas
 Σάβ Δεκ 29, 2012 4:46 pm
pan.pap έγραψε:File Π.Μ.79 telika eisai sto gilenya h oxi? giati to mono pou vlepw einai parapona. Kai mporei na exeis ta dikia oloy toy kosmoy gia tin periptwsi sou auto omws den isxyei kai gia toys ypoloipous. Kai se teliki analusi gia to gilenya theloume na milhsoyme edw, gia kanena allo farmako. To gilenya entypwseis eksafanistike !!!!!

ο Π.Μ.79 έχει μανία και προηγούμενα με το τζιλένια , ασε μας ρε φίλε Π.Μ.79 μας αρέσει να το παίρνουμε :romance-caress: :obscene-drinkingchug: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :happy-bouncymulticolor:
 #83265  από Π.Μ79
 Κυρ Δεκ 30, 2012 5:50 am
pan.pap και costa

Δεν έχω καμία μανία με το Gilenya ειδικά.

Έχω πρόβλημα όμως που οι νευρολόγοι δε μπορούν να αποδείξουν τίποτα και που είναι μόνο θεωρίες, στις οποίες χαμένοι βγαίνουμε μόνο εμείς οι ασθενείς.

Κώστα, στο έχω ξαναπεί πιο παλιά, όπως και πρόσφατα στον pan.pap:

Εύχομαι ολόψυχα να είστε τέλεια άσχετα με το κάθε φάρμακο και το εννοώ 100%.

Αν και ούτε εγώ, ούτε εσείς ξέρετε πώς θα ξημερωθούμε αύριο, εντούτοις ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ό,τι θέλει.
Εγώ προσωπικά, πιστεύω μόνο ό,τι αποδεικνύεται και όχι θεωρίες αναπόδεικτες.

pan.pap, δεν παίρνω καμία αγωγή.
Είχα συμπτώματα περίπου απ'τα 17 μου και είμαι 33. Πήρα ιντερφερόνη για 5 μήνες μόνο και έχω πολύ καλή κλινική εικόνα.
Ένας νευρολόγος μου είπε ότι είμαι θαύμα της φύσης.
Ένας άλλος ότι αν δεν πάρω ιντερφερόνη θα μείνω σε καρότσι.
Ένας άλλος ότι είμαι κωλόφαρδος.
Ένας άλλος ότι αν έπαιρνα ιντερφερόνη, θα ήμουν ακόμα καλύτερα.

Μιλάμε για φοβερά επιστημονικά επιχειρήματα!!!

Βγάλτε πόρισμα εσείς αν μπορείτε γιατί εγώ μάλλον είμαι ηλίθιος.
 #83267  από ΧΡΗΣΤΟΣ 76
 Κυρ Δεκ 30, 2012 9:50 am
Πλήρης αντιμετώπιση ση σκλήρυνση κατά πλάκας;
Τρί, 20/11/2012 - 01:13 | ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ
Έκδοση φιλική για εκτύπωσηSend by email

Πλήρης αντιμετώπιση στη σκλήρυνση κατά πλάκας;,σκλήρυνση κατά πλάκας,υγεια,επιστημη,πειραματοζωαΠρωτοποριακή νανοτεχνολογική μέθοδο ανέπτυξαν Αμερικανοί επιστήμονες, για την αντιμετώπιση σοβαρών αυτοάνοσων νοσημάτων όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας, δίνοντας ένα αισιόδοξο μήνυμα στους πάσχοντες από την νόσο.
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ... ΡΙΞΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΛΕΦΑΡΟ ΕΔΩ..
Οι επιστήμονες τροποποίησαν ένα μικροσκοπικό σωματίδιο, το οποίο, όταν εισάγεται στον οργανισμό, απενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα, αποτρέποντάς το από το να επιτίθεται στον ασθενή. Η τεχνική, είχε επιτυχή αποτελέσματα σε πειραματόζωα και μελλοντικά θα μπορούσε να αξιοποιηθεί σε διάφορες αυτοάνοσες ανθρώπινες παθήσεις, όπως στον διαβήτη τύπου 1, το άσθμα και τις τροφικές αλλεργίες.

Συγκεκριμένα, οι ερευνητές της Ιατρικής Σχολής του πανεπιστημίου Northwestern, με επικεφαλής τον καθηγητή μικροβιολογίας - ανοσολογίας Στέφεν Μίλερ, κατάφεραν με τη μέθοδο αυτή, να σταματήσουν την επιδείνωση της σκλήρυνσης κατά πλάκας σε ποντίκια.

Στη συγκεκριμένη νόσο, η οποία είναι νευρολογικής φύσεως, το ίδιο το ανοσοποιητικό σύστημα επιτίθεται στην προστατευτική μεμβράνη της μυελίνης, η οποία περιβάλλει και μονώνει τα νεύρα του εγκεφάλου, του νωτιαίου μυελού και των ματιών. Όταν η μυελίνη καταστρέφεται, τα ηλεκτρικά σήματα δεν είναι δυνατό να μεταδοθούν σωστά μέσων των νεύρων, με αποτέλεσμα το μούδιασμα,την τύφλωση και τη σταδιακή παράλυση.

Με ενδοφλέβια ένεση οι ερευνητές εισήγαγαν στο σώμα των πειραματόζωων νανοσωματίδια στα οποία είχαν προσαρτήσει ειδικά αντιγόνα μυελίνης, δηλαδή πρωτεϊνες που σταματούν το ανοσοποιητικό σύστημα να αναγνωρίζει την μυελίνη ως ξένο εισβολέα, υποχρεώνοντας έτσι το ανοσοποιητικό σύστημα να επανέλθει στις φυσιολογικές αντιδράσεις του και να πάψει να καταστρέφει μόνο του τα νεύρα των ζώων.

Στη συνέχεια, αφού σταμάτησαν την εξέλιξη της σκλήρυνσης κατά πλάκας χάρη στη νέα τεχνική, οι επιστήμονες εμπόδισαν την επανεμφάνισή της στα πειραματόζωα για 100 ημέρες, διάστημα που ισοδυναμεί με πολλά χρόνια από τη ζωή ενός ανθρώπου ασθενούς.

Έτσι, στο μέλλον, οι ασθενείς αντί να παίρνουν κάποιο ανοσοκατασταλτικό φάρμακο, μπορούν να κάνουν απλώς τη συγκεκριμένη θεραπεία με νανοσωματίδια, τα οποία επιλεκτικά θα «φρενάρουν» εκείνο το τμήμα του ανοσοποιητικού συστήματος που ευθύνεται για την πρόκληση της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #83270  από Γιάννης
 Κυρ Δεκ 30, 2012 10:37 am
Αν βγάλω νανοσωματίδια από το νανοβιονικό γιλέκο και τα σουτάρω στη φλέβα, άραγες θα δω διαφορά;
 #83289  από costas
 Κυρ Δεκ 30, 2012 5:52 pm
Π.Μ79 έγραψε:pan.pap και costa


Βγάλτε πόρισμα εσείς ................

Ξέρω άνθρωπο που από μικρό παιδί έως τώρα στα 80 του καπνίζει 2 πακέτα την μέρα και είναι μια χαρά..... Δε σημαίνει ότι πρέπει να καπνίζω και δε θα παθω τίποτα.

Ξέρω 79χρονο που πίνει ένα μπουκάλι ουίσκι την μέρα και 5-6 ούζα και δεν έχει τίποτα .... Δε σημαίνει ότι πρέπει να πίνω και δε θα παθω τίποτα

Ξέρω καλόγρια από 10 χρονών σε μοναστήρι σε νησί χωρίς να έχει καπνίσει ποτέ και η ζωή της τέρμα υγειινη και πέθανε στα 65 της από καρκίνο.

Ξεκίνησα στα 25 μου με την ms και είμαι 44 και είμαι μα χαρά , έπαιρνα αγωγή από τα 30μου , δεν σημαίνει το ότι είμαι καλά το οφείλω στα φάρμακα αλλά ούτε και το αντίθετο.

Οπως μεγαλώνω τα παιδιά μου όπως ... πρέπει , το ίδιο θα κάνω με την αγωγη μου θα συνεχίζω να την ακολουθώ ελπίζοντας ... διότι το μόνο σίγουρο στην ζωή μας είναι ο Θάνατος!!!!
 #83294  από anastasis
 Κυρ Δεκ 30, 2012 6:36 pm
Φιλε Κωστα ξερω και αλλο ενα με τη ζωη και το θανατο να το πω?

Η ζωη απο το θανατο ειναι ενα μονοπατι, και ο κωλ......ς απο το μνι δυο δαχτυλα και κατι!!!!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ Ο ADMIN... :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:
 #83302  από costas
 Κυρ Δεκ 30, 2012 10:46 pm
anastasis έγραψε:Φιλε Κωστα ξερω και αλλο ενα με τη ζωη και το θανατο να το πω?

Η ζωη απο το θανατο ειναι ενα μονοπατι, και ο κωλ......ς απο το μνι δυο δαχτυλα και κατι!!!!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ Ο ADMIN... :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:
Δεν θα σε διαγράψει διοτι έχεις απόλυτο δίκιο!!!!! :happy-bouncymulticolor: :banana-dreads: :banana-dreads:
 #83307  από Π.Μ79
 Δευ Δεκ 31, 2012 1:33 am
costas έγραψε:Ξέρω άνθρωπο που από μικρό παιδί έως τώρα στα 80 του καπνίζει 2 πακέτα την μέρα και είναι μια χαρά..... Δε σημαίνει ότι πρέπει να καπνίζω και δε θα παθω τίποτα.

Ξέρω 79χρονο που πίνει ένα μπουκάλι ουίσκι την μέρα και 5-6 ούζα και δεν έχει τίποτα .... Δε σημαίνει ότι πρέπει να πίνω και δε θα παθω τίποτα

Ξέρω καλόγρια από 10 χρονών σε μοναστήρι σε νησί χωρίς να έχει καπνίσει ποτέ και η ζωή της τέρμα υγειινη και πέθανε στα 65 της από καρκίνο.

Ξεκίνησα στα 25 μου με την ms και είμαι 44 και είμαι μα χαρά , έπαιρνα αγωγή από τα 30μου , δεν σημαίνει το ότι είμαι καλά το οφείλω στα φάρμακα αλλά ούτε και το αντίθετο.

Οπως μεγαλώνω τα παιδιά μου όπως ... πρέπει , το ίδιο θα κάνω με την αγωγη μου θα συνεχίζω να την ακολουθώ ελπίζοντας ... διότι το μόνο σίγουρο στην ζωή μας είναι ο Θάνατος!!!!
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και μεγέθη. Άλλο αλκοολισμός, άλλο σκπ, άλλο κάπνισμα κλπ.
Παρομοίως είδα περιπτώσεις που χωρίς φάρμακα με σκπ και είναι μία χαρά.
Δε σημαίνει τίποτα αυτό.

Καταλαβαίνεις βέβαια και συ ότι η δικιά σου περίπτωση δε συναντάται συχνά και βέβαια ο αριθμός τέτοιων ασθενών είναι τόσο μικρός, που ούτε σαν στατιστική απόκλιση δε μπορούν να καταταχτούν.
 #83334  από costas
 Δευ Δεκ 31, 2012 7:20 pm
Στην συζητήση μας (ΠΜ79) ... ξέρεις τι σκέφτηκα μόλις τώρα , για να σε πείσω να μην είσαι τόσο αρνητικός με τα φάρμακα!!!!
Για πήγαινε στο..... 1700 μ.χ :scared-eek: , εαν μου συνέβαινε τότε αυτό που μου συνέβει πριν 17 χρόνια(παράλυσα σε ολη την δεξιά πλευρά μου :scared-eek: ) , τι θα γινότανε ;;;
Θα με αφήνανε σε ένα κρεββάτι και σε λίγο καιρό θα πέθαινα από την στεναχώρια μου.....

Ευτυχώς όμως αυτό έγινε το 1995 και με πλακώσανε στα φάρμακα , τα γνωστά για την περίπτωσή μου , στις ειδικές εξετάσεις και μετά από λίγους μήνες επανήλθα. Είδα τα παιδιά μου να μεγαλώνουν , εξελίχθηκα στην δουλειά μου έφτασα αρκετά ψηλα. Εαν δεν υπήρχαν τα φάρμακα θα πάθαινα τα ίδια με τότε.... το 1700 !!!!

Τώρα το 2012 βγήκε αυτό το χάπι !!! Θα κονομήσουν πολλοί , θα φάνε, θα πιούνε , αλλά ... κάτι θα κερδίσω και εγώ ..........

Αν το δεις έτσι;;;;;;; τι λες;;;;;;;;;;;;;;
 #83351  από pan.pap
 Δευ Δεκ 31, 2012 11:15 pm
Καλησπέρα σε όλους σας,
χαίρομαι που τουλάχιστον ο Κώστας κράτησε την οικογένειά του, γιατί εμένα δυστυχώς δεν είχε ο γάμος μου την ίδια κατάληξη. Τόσα χρόνια με τη ΣΚΠ είμαι μόνο αχώριστος. Είδα τον οίκτο, ένιωσα την εγκατάλειψη, την απομόνωση και τα ατελέιωτα τρυπήματα. Αυτό που λένε όλοι οι γιατροί είναι ότι η ΣΚΠ για τον καθένα είναι ξεχωριστή. Πως θα του σκάσει , τι θα του βγάλει πως θα καταλήξει δεν μπορεί ακόμα κανείς να γνωρίζει. Γι΄ αυτό ο καθένας εκφράζει την προσωπική του άποψη και κυρίως ότι αφορά τον εαυτό του.
Η προσωπική μου άποψη είναι πως η ζωή μου με το gilenya έχει γίνει καλύτερη. Αυτό είναι το δικό μου προσωπικό δεδομένο. Νιώθω εγώ πολύ καλύτερα. Είμαι εγώ πολύ καλύτερα.
το λένε οι φίλοι μου, οι συνάδελφοί μου. Αλλά και η ζωή μου απλοποιήθηκε.
Δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός ότι έγινε μετά τη λήψη του χαπιού. Και δεν θα το κάνω.
Είμαι πραγματικά ευγνώμων που η καινούρια χρονιά έρχεται για πρώτη φορά μετά από χρόνια με νέες ευκαιρίες, με νέες προοπτικές, με εμένα καινούριο.

Ας μην συνεχίσουμε με τους μεσαιωνικούς αφορισμούς για την επιστήμη.

Ας ευχηθούμε όλοι μας καλή χρονιά !!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8