• Gilenya

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #83353  από sofia13
 Δευ Δεκ 31, 2012 11:52 pm
KAΛΗ ΧΡΟΝΙΑ pan.pap καλη νέα χρονιά για ΄όλους μας.....
Μακάρι το 2013 που σε λίγα λεπτά έρχεται, να φέρει έστω και μια χαρά παραπάνω για
τον καθένα μας.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ .
:romance-kisscheek:
 #83354  από costas
 Τρί Ιαν 01, 2013 1:51 am
:happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:
 #83358  από litsa
 Τρί Ιαν 01, 2013 12:44 pm
χρόνια πολλά σε όλους και ο καθένας ας ακολουθήσει τον δρόμο που επιλέγει και τον βοηθάει!!

Αν είχε βρεθεί η λύση στην περίπτωση μας, δεν θα είμασταν εδώ τώρα και να συζητάμε!!!

Ας ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο και ας αποφασίζει ο καθένας μετά τι και πως!!

ούτε αυτοί που είναι χωρίς ''θεραπεία'' ούτε εμείς που παίρνουμε ''κάτι'' θα ξέραμε το μέλλον μας!!!

φιλιά πολλάααααααααααααααααααααααααααα

και ...
καλή συνέχεια!~!!
 #83460  από pan.pap
 Πέμ Ιαν 03, 2013 4:07 pm
Καλή χρονιά σε όλους....

εγώ και οι 50.000 + ασθενείς με ΣΚΠ που παίρνουμε gilenya, ευχόμαστε σε όλους, υγιείς και ασθενείς να έχουμε μια καλύτερη χρονιά.

Γιατί μιλάω για τους υπόλοιπους 50.000 + συνασθενείς σε όλο τον κόσμο??
Μπείτε στα αντίστοιχα ξένα forums να δείτε.

Διαβάστε ημερολόγια ασθενών. Η ΣΚΠ, υπάρχει την έχουμε φάει με το κουτάλι αλλά
δεν μασάμε !!!!

Το πόδι μου είναι πολύ πολύ καλύτερα και αυτό είναι γεγονός όπως η πίστη και η δύναμη για μια ζωή που ανοίγεται μπροστά ... ξανά ...

Ευτυχισμένες οι υπόλοιπες 362 ημέρες !!!!!!
 #83462  από costas
 Πέμ Ιαν 03, 2013 4:33 pm
pan.pap έγραψε:Καλή χρονιά σε όλους....

εγώ και οι 50.000 + ασθενείς με ΣΚΠ που παίρνουμε gilenya, ευχόμαστε σε όλους, υγιείς και ασθενείς να έχουμε μια καλύτερη χρονιά.

Γιατί μιλάω για τους υπόλοιπους 50.000 + συνασθενείς σε όλο τον κόσμο??
Μπείτε στα αντίστοιχα ξένα forums να δείτε.

Διαβάστε ημερολόγια ασθενών. Η ΣΚΠ, υπάρχει την έχουμε φάει με το κουτάλι αλλά
δεν μασάμε !!!!

Το πόδι μου είναι πολύ πολύ καλύτερα και αυτό είναι γεγονός όπως η πίστη και η δύναμη για μια ζωή που ανοίγεται μπροστά ... ξανά ...

Ευτυχισμένες οι υπόλοιπες 362 ημέρες !!!!!!

Ανοίγονται νέα ζωή μπροστά μας , όπως προείπα αισθάνομαι ότι έγινα καλά! Προγραμματιζω ταξίδι χωρίς να ψάχνω ψυγεία και ενέσεις !!!!!!!
 #83475  από soulla
 Πέμ Ιαν 03, 2013 8:45 pm
ΜΑΚΑΡΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟς ΤΙς ΠΡΟΣΕΥΧΕς ΜΑς ...ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΑΜΕ ΤΗΝ Π....ΤΑ..ΝΑ
ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΛΟΥς :romance-kisscheek:
 #83832  από pan.pap
 Τετ Ιαν 09, 2013 5:31 pm
Πολλές φορές δεν φτάνει μόνο να προσευχόμαστε αλλά να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Μιλάω με κάποιον που έχει κι αυτός ΣΚΠ, μου είπε πως δεν βρίσκει άκρη με το γιατρό και θα παρατήσει τις ενέσεις.... Είναι λίγο πριν ή έχει πάθει κατάθλιψη. Κι εγώ πραγματικά δεν ξέρω πως να τον συμβουλέψω. Κουράστηκε και ο ίδιος με τις ενέσεις, με τις με τις υποτροπές, με τους γιατρούς, με τους ανθρώπους.
Κουράστηκε με τη ΣΚΠ και εδώ τον καταλαβαίνω.... Τι να του πω??? Υπομονή?? τι να του πω??? Όλα θα πάνε καλύτερα???

Και νιώθω ενοχές γιατί νιώθω καλύτερα. Νιώθω ενοχές γιατί είμαι πια σχεόν στους 5μήνες στο gilenya και νιώθω πραγματικά άλλος ανθρώπος. Τον βλέπω ξαπλωμένο συνέχεια, εγκαταλειμένο από συγγενείς και φίλους, μόνος αυτός΄με την ένεσή του... τι να του πω???
 #83882  από eleni POL
 Πέμ Ιαν 10, 2013 1:34 pm
Συγνώμη εισαι στα καλά σου ή είσαι "άρρωστος"?
Νιώθεις ενοχές που είσαι καλά ?Μακάρι να γίνονταν όλοι καλά και να μην υπάρχει ανάγκη να μιλάμε.
ΠΡΕΠΕΙ να είσαι όσο πιο καλά μπορείς για να μπορείς να βοηθάς τους άλλους.πιστεψέ με ,ειναι απο αυτά που τα κανουμε ολοι καθημερινά και για οσο αντέχουμε.Αν εισαι καλά να το χαίρεσαι ! Εκ μέρους όλων μας φαντάζομαι ! με γειά σου!
αν σκεφτεις θετικά κατι θα βρείς να πείς στο φίλο σου.για όνομα του Θεού εδω ειναι παιδάκια που κουβαλάνε την ινσουλίνη απο μωρά.! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #84012  από costas
 Σάβ Ιαν 12, 2013 5:28 pm
:banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads:
 #87318  από Perceas
 Τετ Μαρ 13, 2013 1:26 pm
Περίπου 9 μήνες με Gilenya.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8