• Aubagio

  • Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134800  από Giannoula
 Πέμ Ιαν 06, 2022 9:26 pm
Καλησπέρα. Αύριο αρχίζω το aubagio, μέχρι τώρα έπαιρνα το tecfidera, αλλά μου ανέβασε στο Θεό τις τρανσαμινασες.
Θα ήθελα κάποιον απο εσάς που λαμβάνει καιρό το συγκεκριμένο φάρμακο, να μου αναφέρει τυχών παρενεργειες κ πώς τις αντιμετώπισε....
 #134941  από kital
 Κυρ Φεβ 20, 2022 12:07 pm
Η γυναίκα μου πήρε Aubagio για λίγο καιρό. Δυστυχώς σε αυτή το aubagio ανέβασε πολύ τις τρανσαμινασες (είναι και στις παρενέργειες). Έπερνε και άλλο φάρμακο για το συκώτι παράλληλα, για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Στο τέλος αναγκπάστηκε να το σταματήσει μετά από 1 χρόνο γιατί ήτανε κοντά σε επικίνδυνα επίπεδα. Επίσης προβλήματα με το στομάχι, καούρες κλπ, και αραίωση μαλλιών. Αλλά οι παρενέργειες αποχώρησαν μετά από λίγους μήνες χωρίς Aubagio. Μακάρι να έχεις καλύτερη εμπειρία. Αλλά τσέκαρε κάθε τόσο τα alt/ast να δείς αν κατεβαίνουν η γίνονται χειρότερα.
 #134949  από Tita
 Τετ Φεβ 23, 2022 9:59 am
Καλή σου ημέρα,

Παίρνω το Aubagio από το 2015, από όταν πρωτοβγήκε.

Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν μόνο το πρώτο εξάμηνο που μου πέφτανε τα μαλλιά και μετά το εξάμηνο επανήλθαν πλήρως (βοήθησε το ότι χρησιμοποιούσα πρωί-βράδυ το regaine και έκανε δουλειά).

Καμία άλλη παρενέργεια, προς το παρόν.

Καλή συνέχεια.
 #135565  από Giannoula
 Πέμ Σεπ 08, 2022 6:47 pm
Ξανά εγώ, που ρώταγα αρχές του 2022 για το aubagio...λοιπόν μετά από 6 μήνες θεωρώ πως δε μου έκανε τίποτα....απο την αρχή τής θεραπείας ένιωθα περίεργα στο βάδισμα...δε μπορούσα...κόλλαγε το πόδι...δεν υπακούε..δε θα πω για το μαλλί μου,που έπεφτε ασταμάτητα.
Τέλος πάντων έφτασα να αλλάξω φάρμακο....αφου έμεινα 2 μήνες χωρίς τίποτα..
Έγινα χειρότερα...πηρα 5 κορτιζόνες συνήλθα...στα βασικά....ζάλη,όραση. Εδώ κ ενα μήνα παίρνω zeposia...για το οποίο ρώτησα στο φόρουμ αλλά δεν απάντησε κανείς...
Λεω πώς ναι νιώθω καλύτερα...φοβάμαι όμως μήπως το φαντάζομαι γιατί θέλω τόσο πολύ να γίνω καλύτερα που το έχω πιστέψει...γιαυτό που ειμαι σίγουρη είναι πως σταμάτησα χάνω μαλλιά.
 #136193  από Leeroy
 Σάβ Σεπ 02, 2023 11:44 am
Το πήρα για λίγους μήνες μέχρι που μου έριξε πολύ τα λευκά οπότε έπρεπε να αλλάξει η αγωγή.
Δεν είχα πρόβλημα κανένα πέραν αυτού κατά την λήψη του φαρμάκου... το δύσκολο για μένα ήταν η διακοπή του.
Για να καθαρίσει ο οργανισμός από το φάρμακο έπρεπε ή να περιμένω τουλάχιστον 6μηνο χωρίς αγωγή ή να πάρω ένα άλλο φάρμακο, κάποια φακελάκια με σκόνη(δε θυμάμαι όνομα) με μπλιάξ γεύση την οποία διαλύεις σε νερό. 2 φακελάκια, 3 φορές την ημέρα για 11 ημέρες.
Ακούγεται εύκολο... Δεν είναι όμως.
Για να το αντέξει το στομάχι έπρεπε να πάρω άλλο φάρμακο για το στομάχι κ αφού πήρα φάρμακο κ για το στομάχι άρχισα να έχω εσωτερικές αιμορροειδες και αιμοραγία κατά τις κενώσεις.
Δύσκολη η κατάσταση που με πολύ υπομονή κατάφερα να την ανεχθώ μόνο 5 ημέρες.
Οι 5 ημέρες όμως έκαναν δουλίτσα κ είχα καλά αποτελέσματα μετά από αιματολογικές που έκανα.