• Mavenclad ή Ocrevous ????

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #133864  από queen_of_my_life
 Σάβ Μάιος 15, 2021 6:06 pm
Καλησπέρα!
Μετά από δοκιμές όλων των φαρμάκων από το 2008 ( εκτός του gilenya ) το 2019 έκανα lemtrada με τεράστια αποτυχία!
Τώρα μου είπαν να διαλέξω Mavenclad ή Ocrevous...
Πραγματικά δεν έχω ιδέα!
Σα να μου λες σε κουίζ να διαλέξω ανάμεσα σε 2 κινέζικες λέξεις.
Όταν ρώτησα το γιατρό ποια η καλύτερη επιλογή, ουσιαστικά απάντηση δεν πήρα. Τάχα μου έλεγε ότι και τα δυο είναι καλές θεραπείες..

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Μίλησα και με νευρολόγο που έχουμε καλύτερη επικοινωνία και μου είπε Ocrevous..

Έτσι μου'ρχεται να μην κάνω τίποτα... Νιώθω ότι δε ξέρω τίποτα για αυτά τα φάρμακα, ξέρω ότι δεν είναι αθώα και ότι αν συμβεί κάτι δεν παίρνει κανείς την ευθύνη.
Ιδέα δεν έχω τι θα αποφασίσω
 #133866  από marios
 Σάβ Μάιος 15, 2021 8:53 pm
Καλησπέρα.το καλοκαίρι που ημουνσε διλλημα αν θα ξεκινήσω ταισαμπρι πήγα και πήρα από δεύτερο ιατρο γνώμη αυτός μου μίλησε (εκθιασε) το οκρεβους και μού είπε να το σκεφτώ μήπως πάω σε αυτό δλδ τα λεγόμενα το επακριβώς το οκρεβους είναι φοβερό φάρμακο.
 #133869  από basilis361
 Κυρ Μάιος 16, 2021 12:12 pm
καλησπερα ,εγω απο οσο ξερω δεν ειναι για την ιδια μορφη της νοσου αυτα τα δυο φαρμακα ,δηλαδη το maverclad ειναι για την υποτροπιαζουσα μορφη υψηλης ενεργοτητας και το ocrevus ειναι για πρωιουσες μορφες ,οποτε νομιζω οτι ο ιδιος ο γιατρος θα επρεπε να προτεινει καποιο....
 #134225  από vmpo
 Κυρ Ιούλ 25, 2021 8:26 am
Και εμένα το ίδιο μου είπαν. Μαλλον θα επιλεξω το ocrevus. Αυριο θα ρωτησω τι εξετασεις πρεπει να προηγηθουν για να ξεκινησω.