• Έναρξη mavenclad

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #133749  από Μαριέττα Π.
 Τρί Απρ 13, 2021 9:59 am
Καλημέρα. Έχει πάρει κάποιος πρόσφατα mavenclad? Τι παρενέργειες είχε; Επίσης, έπεσαν σε κάποιον τα μαλλιά;
 #133750  από Elianna
 Τρί Απρ 13, 2021 11:06 am
Καλημέρα. Έχω τελειώσει με τα χάπια του πρώτου χρόνου χωρίς καμία παρενέργεια, ελπίζω να συνεχιστεί ετσι. Τα μαλλιά μια χαρά στην θέση τους. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με αυτή την αγωγή. Εύχομαι τα καλύτερα σε ότι κι αν αποφασίσεις!
 #133789  από queen_of_my_life
 Τετ Απρ 21, 2021 4:15 pm
Μου το πρότειναν και εμένα όμως φοβάμαι. Με το lemtrada που έκανα το 19 πάντως έχασα πολλά μαλλιά. Ίσως να είχα προδιάθεση, στο καθένα να αντιδρά διαφορετικά.

Επίσης δεν καταλαβαίνω.. το mavenclad έχει πιθανότητες για τον ιό εγκεφαλοπαθειας, σωστά; Εμένα επειδή ήμουν θετική μου έκοψαν το tysabri. Τώρα πως προτείνουν αυτο; αν είναι ξαναγυρνάω και στο tysabri τότε.

Γενικά εύχομαι να πάνε όλα καλά! Σε όλους μας!
 #133825  από divolgrc
 Πέμ Μάιος 06, 2021 2:11 pm
Γεια σας.
Ξεκινησα το mavenclad,επειδη ειμαι 80 κιλα πηρα
5/4/21 2 χαπια
6/4/21 2 χαπια
7/4/21 1 χαπι
8/4/21 1 χαπι
9/4/21 1 χαπι¨
Τελος πρωτου κυκλου
Μετα απο 1 μηνα
5/5/21 2 χαπια
6/5/21 2 χαπια
7/5/21 1 χαπι
8/5/21 1 χαπι
9/5/21 1 χαπι
Τελος δευτερου κυκλου.
Μετα απο 1 χρονο,ξανα τα ιδια για 2 μηνες
και για τα επομενα 3 χρονια τιποτα.Η επιδραση του φαρμακου κραταει συνολικα 4 χρονια.
 #135687  από bagia
 Παρ Ιαν 13, 2023 6:16 pm
Καλησπέρα, και καλή χρονιά!! Αρκετό χρόνο μετά τη λήψη της θεραπείας μιας και βλέπω πως η δημοσίευση είναι παλαιότερη.. Πως είστε;; Παρενέργειες, υποτροπές; Μου πρότεινε ο γιατρός μου να αλλάξω από tecfidera κυρίως γιατί επιθυμώ την απόκτηση παιδιού και με τη σκέψη πως θα καλύπτομαι χωρίς να "κυκλοφορεί" φάρμακο στον οργανισμό μου μετά τη λήψη του ένα χρόνο μετά την έναρξη. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύτιμη! :) :)
 #135692  από Tasos83
 Παρ Ιαν 20, 2023 5:36 pm
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ήμουν με tecfidera από το 2016. Πέρσι λόγο υποτροπών αποφάσισα κ πήγα σε mavenclad. Από θέμα σκπ ένα χρόνο μετά τη λήψη του πρώτου σχήματος της θεραπείας είμαι καλύτερα από ποτέ. Ούτε εστίες ούτε συμπτώματα. Από θέμα καθημερινότητας σε σχέση με το tecfidera είναι η ημέρα με τη νύχτα. Όταν τα σταματήσα κατάλαβα πόσο είχε υποθμιστει η ποιότητα ζωής μου. Να πρέπει να φας για να τα πάρεις να καίγεσαι αφού τα πάρεις να μην μπορείς να πιεις ένα ποτηράκι κρασί. Να περιμένεις να περάσουν κάποιες ώρες για να πάρεις το χάπι αν έχεις πιει. Βελτιώθηκε ο ύπνος δραματικά. Σταμάτησα να ζεσταίνομαι. Κ αν σκεφτώ κ αλλά θα γράψω. Αν ο γιατρός σου είναι υπέρ. Προχώρα άφοβα. Κλινικά πάντως κάνει δουλειά.
 #135704  από bagia
 Πέμ Ιαν 26, 2023 3:53 pm
Εύχομαι να συνεχίσεις έτσι!! Ευχαριστώ πολύ!! Πήρα κι εγώ απόφαση να το ξεκινήσω!!! Εύχομαι να πάνε ΄όλα καλά!!! :) :) :)
 #135755  από Rena
 Τρί Φεβ 07, 2023 5:15 pm
Kalispera stin omada.
Ithela na sas rotiso ime xoris therapia.
Arxisa ta xapia zeposia ala mou prokalesan arketes parenergies ki ta stamatisa.tora o giatros mou mou dini 2 epiloges i to kesimpta i mavenclad.
Mou ipe meta ap 2 xronia mporo n prospathiso gi paidi an thelo. Exo perdeuti poli. Opios gnorizi parakalo diafotiste me . Euxaristo
 #135850  από Xristina@
 Τετ Μαρ 29, 2023 7:16 pm
καλησπέρα συνασθενεις μου ελπίζω να είστε καλά! λοιπόν εγώ δεν είμαι καλά έχω ξεκινήσει κλαδριβίνη αλλά δυστυχώς δεν είμαι καλά στην ισορροπία του σώματός μου στη κινηση θα "γίνω" ποτέ καλά?γνωρίζει κάποιος να μου πει?ευχαριστώ