• Aubagio

  • Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132636  από Basilikh
 Τετ Μαρ 04, 2020 3:12 pm
Καλησπέρα !! Αυτές τις μέρες θα αρχίσω αγωγή με Aubagio , αλλά διάβασα για τριχόπτωση και μου χάλασε η ψυχολογία. Μπορεί κάποιος που το παίρνει να μου προτείνει κάποιο συμπλήρωμα η λοσιόν για τα μαλλιά να παίρνω παράλληλα για να μην έχω μεγάλο πρόβλημα ;
 #132637  από Rafael
 Τετ Μαρ 04, 2020 8:25 pm
Καλησπέρα Βασιλική μου,εγώ είχα το ίδιο θέμα με την ένεση plegridy,έχανα τόσο μαλλί που Μ έπιασε πανικός..πήρα σαμπουάν κ λοσιόν της frezyderm hair force λέγεται..τώρα δε ξέρω αν πέρασε ο καιρός που κάνει αυτή η αγωγή τριχόπτωση ή αν Μ έπιασαν τα συγκεκριμένα προϊόντα αλλά η τριχόπτωση σταμάτησε και μάλιστα έβγαλα πολλές καινούριες φυτρες.. ελπίζω να βοηθήσω.Αν θυμάμαι καλά κ εσύ έκανες plegridy ε? υπάρχει λόγος που αλλάζεις αγωγή?
 #132638  από Still
 Τετ Μαρ 04, 2020 11:50 pm
Τον Σεπτέμβριο ξεκίνησα Aubagio

Η έρευνα που έκανα με κάνει να πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση για RRMS πρώτης προς δεύτερης γραμμής με καλό προφίλ (μηχανισμού και αποτελεσματικότητας)

Δεν είχα διαβάσει για τριχόπτωση αλλά για λέπτυνση, και αυτό έγινε.

Αντιμετώπισα εκδηλώσεις σε δέρμα (περιοχές με κνησμό και ξηροδερμία, εκζεμα), νύχι που μοιάζει με μυκητίαση και λέπτυνση τρίχας.
Αντιμετώπισα δέρμα και νύχια με απλές κρέμες - αλοιφές.
Την λέπτυνση δεν την φοβήθηκα διότι έχω πολλά και πυκνά μαλλιά αλλά και γιατί είχα διαβάσει ότι μετά το πέρας του 6μήνου τα όποια προβλήματα υποχωρούν.
Επίσης διάβασα ότι πολλοί παίρνουν προληπτικά βιταμίνες που δυναμώνουν την τρίχα κλπ. αλλά δεν ξέρω ποιές, φαντάζομαι κάτι απλό του εμπορίου για μαλλιά και δέρμα.

Σήμερα, 6 μήνες μετά, οι τρίχες μου είναι ιδιαίτερα εύθραστες και λεπτές, δεν έχω τριχόπτωση μεν αλλά χάνω τρίχες δε, πιστεύω επειδή πλέον είναι αδύναμα, παλαιότερα χρειαζόμουνα κούρεμα ανά 20 ημέρες και τώρα κουρεύτηκα 2 φορές το 6μηνο που σημαίνει ότι δεν μεγαλώνουν όπως πριν.

Τώρα η γυναίκα μου θορυβήθηκε και μου πήρε 2 προιόντα της natura siberica, ένα λάδι και ένα σαμπουάν που βοηθούν την λέπτυνση της τρίχας (filler το λέει), και έτσι λίγο τα προιόντα λίγο ότι πέρασε το 6μηνο, πιστεύω και ελπίζω να αρχίζει να ξαναδυναμώνει.
Το δέρμα και νύχια κράτησαν 4-5 μήνες, είμαι ήδη καλά.

Καλή δύναμη :smile-muscle:
 #132640  από Basilikh
 Πέμ Μαρ 05, 2020 1:43 am
Rafael έγραψε: Τετ Μαρ 04, 2020 8:25 pm Καλησπέρα Βασιλική μου,εγώ είχα το ίδιο θέμα με την ένεση plegridy,έχανα τόσο μαλλί που Μ έπιασε πανικός..πήρα σαμπουάν κ λοσιόν της frezyderm hair force λέγεται..τώρα δε ξέρω αν πέρασε ο καιρός που κάνει αυτή η αγωγή τριχόπτωση ή αν Μ έπιασαν τα συγκεκριμένα προϊόντα αλλά η τριχόπτωση σταμάτησε και μάλιστα έβγαλα πολλές καινούριες φυτρες.. ελπίζω να βοηθήσω.Αν θυμάμαι καλά κ εσύ έκανες plegridy ε? υπάρχει λόγος που αλλάζεις αγωγή?
Λόγω πυρετού άλλαξα αλλιεγ τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά με pledigry . Δυστυχώς όμως εκανα για 2 μέρες πυρετό σε βαθμό να κάθομαι κλεισμένη σπίτι και έκανα 3-4 μέρες να ανακτήσω πλήρως τις δυνάμεις μου από όλη τη ταλαιπωρία. Οπότε άλλαξα για πρακτικούς λόγους αλλιώς οι μαγνητικές με τη συγκεκριμένη θεραπεία ήταν σταθερή
 #132656  από Tita
 Πέμ Μαρ 12, 2020 10:21 am
Βασιλική καλή σου ημέρα,

Παίρνω το Aubagio από τότε που πρωτοήρθε στην Ελλάδα (2015) και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στην αρχή όντως είχα τριχόπτωση αρκετή γιατί δεν έχω και ιδιαίτερα πυκνά μαλλιά, με είχε πιάσει απογοήτευση γιατί ήταν και καλοκαίρι και ήθελα να το σταματήσω, ήμουν βλέπεις και καινούγια στη νόσο και τα έβλεπα όλα μαύρα τότε. Ο νευρολόγος μου σύστησε ένα καθηγητή δερματολόγο (σίγουρα ήταν μιλημένος από τον νευρολόγο μου) ο οποίος με καθησύχασε λέγοντας μου ότι αφού μου ταιριάζει τόσο πολύ αυτή η θεραπεία και έχω προς το παρόν καλά αποτελέσματα (αυτό προέχει) κοιτάξαμε και το θέμα της τριχόπτωσης που με ενοχλούσε εμένα τότε. Μου έδωσε το Regaine το έβαζα πρωί βράδυ με έντονο τρίψημο στο κεφάλι μου, μέχρι να κοκκινήσει για να κινηθεί το αίμα. Σε 1-2 μήνες είδα τεράστια διαφορά και το μαλλί μου επανήρθε, μη σου πω περισσότερο από πριν. Η τριχόπτωση (εάν σου έρθει) είναι μόνο το πρώτο εξάμηνο ΜΟΝΟ. Δεν ξέρω εάν σε βοήθησα με το δικό μου παράδειγμα, τη λοσιόν αυτή τη χρησημοποιώ κάθε άνοιξη που ανέκαθεν είχα μία ελαφρά τριχόπτωση λόγω της εποχής προληπτικά για 1-2 μήνες. Σου εύχομαι να πάνε καλά με τη νόσο και να ξέρεις ότι η τριχόπτωση δεν είναι μόνιμη. Αλλα συμπτώματα δεν είχα ούτε και έχω. Σου εύχομαι τα καλύτερα, και ότι άλλο θες μπορείς να με ρωτήσεις. Καλή συνέχεια.
 #132664  από Aguilar
 Παρ Μαρ 13, 2020 5:25 am
Για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης, η ουσία μινοξιδίλη που ανέφερε η Tita (εμπορική ονομασία πρωτοτύπου Regaine (US: Rogaine) της Johnson+Johnson) είναι όντως η πιο "απλή" από τις φαρμακευτικές αγωγές. Αυξάνει τοπικά την αιμάτωση στον θύλακα της τρίχας και έτσι δεν την αφήνει να μπει στην τελογενή φάση και να πέσει πρόωρα. Δεν παύει όμως να είναι φάρμακο και δεν είναι τελείως ακίνδυνο. Την ίδια ουσία παίρνουν σε χαπάκι οι ηλικιωμένοι για την υπέρταση (σ.σ. υπάρχει και ένα άλλο, ακόμη πιο επικίνδυνο φάρμακο, που το παίρνουν για τον προστάτη). Για τις γυναίκες, που δεν έχουν τόση ανάγκη όσο οι άντρες, υπήρχε (νομίζω κάποια στιγμή το σταμάτησαν) διάλυμα με 2% κ.ό. μινοξιδίλης, ενώ αυτό για τους άντρες περιέχει 5%. Η συνήθης δοσολογία για τους άντρες είναι πρωί - βράδυ από 6 ψεκασμούς υγρού ή μισό καπάκι αφρού. Υποθέτω για τις γυναίκες θα αρκεί μία φορά την ημέρα 5% ή δύο φορές από 2% (αν δεν έχει καταργηθεί, προφανώς είναι προτιμότερο δύο από λίγο). Υπ' όψιν ότι εάν έχει κανείς παντού λέπτυνση/ αραίωση και θέλει να καλύψει όλο το κεφάλι, θα είναι δύσκολο να μην βάλει περισσότερο από το προτεινόμενο και τότε μπορεί να κάνουν την εμφάνισή τους διάφορες παρενέργειες. Οι πιο συχνές είναι οι ζαλάδες, το πρησμένο πρόσωπο, αλλά και τα χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια*.

Να δώσω και μερικές χρηστικές πληροφορίες. Συνιστάται να το αφήνεις 4ωρο χωρίς ξέπλυμα και να μη χάνεις εφαρμογή και όχι να το βάζεις όποτε το θυμάσαι. Πολύς κόσμος προτιμά τον αφρό, αντί για τη λοσιόν, ο οποίος ναι μεν είναι ακριβότερος, αλλά δεν τρέχει στα μάτια και δεν προκαλεί τόσο έντονες φαγούρες. Για τις φαγούρες βοηθάει το περιοδικό πλύσιμο με κατάληλα σαμπουάν (π.χ. με ουρία ή κετοκοναζόλη). Τη λοσιόν μπορούν να την φτιάξουν και οι φαρμακοποιοί (την μινοξιδίλη την προμηθεύονται σε σκόνη με το κιλό και την διαλύουν σε οινόπνευμα για να μπορεί να απορροφηθεί από το δέρμα). Εκτός από τα Regaine, κυκλοφορούν και γενόσημα από ελληνικές εταιρείες. Όταν έβαζα μινοξιδίλη ο ίδιος παλιότερα (για να κάνω πυκνότερη γενειάδα, ευτυχώς ακόμη έχω μαλλιά :smile-clapping:) έπαιρνα εξάδες αφρού από μια Αμερικάνικη μάρκα που λέγεται Kirkland. Αυτή είναι η ιδιωτική ετικέτα της γνωστής Costco και το συγκεκριμένο προϊόν κατασκευάζεται από Ισραηλιτικη εταιρεία. Η ποιότητα είναι πολύ καλή και αρκετοί το προτιμούν από Regaine. Παλιά τα αγοράζαμε από ebay με δυσκολίες. Πλέον υπάρχουν Έλληνες μικρο-έμποροι που στα στέλνουν σπίτι με 15€ τον αφρό (αντί 38€ το Regaine Foam). Όποιος/ όποια θέλει να του πω από πού μπορεί να αγοράσει, μου στέλνει μήνυμα.

Από βιταμίνες, διαδεδομένες είναι οι Cystiphane και Epicrin, τις προτείνουν και οι δερματολόγοι.


* Αυτό ίσως να είναι θεμιτό στην περίπτωσή μας.. Κάπως έτσι δεν λειτουργούν και τα φάρμακα για την σκλήρυνση??