• MABTHERA κανείς????

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #131153  από queen_of_my_life
 Σάβ Μαρ 02, 2019 7:27 pm
Καλησπέρα σε όλους!

είπα να χαιρετήσω με ένα θαυμαστικό γιατί προδιαθέτει θετικά και αυτό το "θετικά" είναι πια δυσεύρετο, το χρειαζόμαστε για να προχωράμε!

Λοιπόν, εξετάζεται το ενδεχόμενο να ξεκινήσω Mabthera..
Το παίρνει κανείς?
Δεν μπορώ να βρω πληροφορίες...
Αν έχετε εμπειρία από το φάρμακο αυτό, παρακαλώ μοιραστείτε τις εδώ σε αυτό το ποστ

Ευχαριστώ πάρα πολύ :happy-cheerleadersmileygirl:
 #131168  από Konstantinos
 Τετ Μαρ 06, 2019 2:05 am
queen_of_my_life έγραψε: Σάβ Μαρ 02, 2019 7:27 pm
Λοιπόν, εξετάζεται το ενδεχόμενο να ξεκινήσω Mabthera..


Καλημέρα,
Γιατί σου πρότειναν Mabthera (Rituximab) και όχι Ocrevus (Ocrelizumab) που είναι το νεότερο αντι-Β μονοκλωνικό που ήρθε από πέρσι στην Ελλάδα. Ποιο είναι το σκεπτικό τους; υπερέχει κάπου;
Το Ocrelizumab φτιάχτηκε εξανθρωπισμένο για να είναι ασφαλέστερο από το χειμερικό Rituximab, όμως κάποιοι ασθενείς στο εξωτερικό το θεωρούν πιο επίφοβο για σοβαρές μολύνσεις και λιγότερο ασφαλές στην πράξη. Μήπως για αυτό;
Καλή επιτυχία σε ότι ξεκινήσεις :smile-muscle:
 #131320  από frida
 Δευ Απρ 01, 2019 8:05 pm
καλησπερα σε ολους!
θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα ξεκινησες τη θεραπεια με το mabthera και πως τα πας γενικα , αν εχεις καποιο προβλημα η καποια παρενεργεια , διοτι ο γιατρος μου μου προτεινε αν ειναι να αλλαξω φαρμακο να παρω αυτο( εγω κανω αγωγη με tecfidera εδω και 2,5 χρονια και παω απο το κακο στο χειροτερο!!)
Σε ευχαριστω...
 #132231  από andreas1988
 Πέμ Νοέμ 14, 2019 12:50 am
Εγώ το ξεκίνησα Φλεβάρη, έκανα 4 ορούς..ξέρω γω τα ίδια νιώθω.. υποτροπές καθόλου αν κ τώρα μου εμφάνισε πρώτη φορά σπαστικότητα στα πόδια..εδώ κ 2 μήνες ήταν να κάνω ακόμα μια δόση αλλά όλο το αναβαλλει ο γιατρός γτ κάποιες ουσίες στο αίμα παραμένουν χαμηλές..
 #133575  από soag
 Πέμ Φεβ 25, 2021 3:48 pm
Θα ξεκινήσω και εγώ mabthera σε λίγο καιρό Έχει κάποιος ιδίαν πείρα;
 #133857  από xtal
 Τετ Μάιος 12, 2021 11:01 am
Ξεκίνησα τη πρώτη δόση mabthera 01-04-21 και τη δεύτερη 17 -04-21 από τη πρώτη ένιωθα λαχάνιασμα και τώρα μετά από δύο μήνες συνεχίζει το ίδιο και χειρότερα! Αυτό που νιώθω είναι δύσπνοια δε μπορώ να αναπνεύσω για αυτό λαχανιαζω!
Δύσκολα ...
Εννοείται ότι δε το ξανακανω!
Περιμένω να περάσουν οι παρενέργειες!
 #134143  από xtal
 Κυρ Ιούλ 11, 2021 7:43 pm
Είχα γράψει αρνητικά σχόλια για το mabthera! Λοιπόν 4 μήνες μετά αισθάνομαι καλύτερα και όλα αυτά που ένιωθα δεν οφειλόταν στο mabthera αλλα σε μια στρεσογονα κατάσταση που βίωνα! Νομίζω ότι το βελτιώθηκε και η βάδιση μου!Θα συνεχίσω τη θεραπεία!
 #134537  από Noppi
 Σάβ Νοέμ 06, 2021 12:52 am
Kalispera.
Meno souhdia apo genithis kai diagnostika me MS to 2016, apo tote kano therapia mono Mabthera, mboro na po, pos os kai simera den ixa kanena moudiasma, kanena symptoma, me exei boithisi para poly to Mabthera. Aporo giati argisan stin ellada :s
 #135343  από Nikosm
 Τρί Ιούλ 12, 2022 3:28 pm
Καλησπέρα κ από μένα.
Η γιατρός μου πρότεινε κ εμένα το Mabthera γτ μου είπε ότι αυτό καλύπτει κ αλλά αυτοανοσα αν έχω. Έχει εμπειρία από αυτό το φάρμακο?παρενέργειες?
Ευχαριστώ