• ΧΟΡΗΓΗΣΗ OCREVUS ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #129975  από youla
 Παρ Μάιος 04, 2018 3:23 pm
Συμπάσχοντες και συναγωνιστές καλησπέρα
Επειδή πρόκειται να ξεκινήσω το Ocrevus στο Αιγινήτειο θα ήθελα να ανταλλάξω απόψεις και με άλλα άτομα που είναι σε αυτή τη διαδικασία
Οποιος θα ήθελε ας μας ενημερώσει για την εμπειρία αυτή ή για ότι γνωρίζει. Νομίζω ότι αυτήν την περίοδο θα ξεκινήσει η χορήγησή του στην Ελλάδα κατόπιν αυστηρής επιλογής. Ισως και να έχει ξεκινήσει ήδη.

Σας ευχαριστώ πολύ
 #129977  από Konstantinos
 Παρ Μάιος 04, 2018 5:30 pm
Καλησπέρα youla και καλή επιτυχία στην αγωγή που θα ξεκινήσεις.
Το Ocrevus (Ocrelizumab) είναι εξανθρωπισμένη εκδοχή του παλαιότερου χειμερικού (άνθρωπο-ποντικίσιο) μονοκλωνικού αντισώματος Rituximab (Mabthera - Rixathon - Truxima) και έχει τον ίδιο μηχανισμό δράσης, αλλά είναι πιο ανεκτό από τον άνθρωπο.
Συνεπώς η εμπειρία από την χρήση του παλαιότερου μονοκλωνικού Rituximab (Mabthera - Rixathon - Truxima), επίσης θα βοηθούσε.
 #129987  από youla
 Κυρ Μάιος 06, 2018 6:36 pm
Σε ευχαριστώ πολύ
χειροτέρεψα πολύ τον τελευταίο χρόνο. Τέρμα πια η ανέμελη εποχή του copaxone. Tώρα πάω στα "σκληρά" ocrevus ή endoxan. Βασικά επέμεινα για το ocrevus καθώς έχω την προϊούσα μορφή. Τι να πω..ελπίζω σε καλύτερες ημέρες

Και πάλι ευχαριστώ
 #131057  από panayiotis
 Πέμ Φεβ 07, 2019 10:27 am
Καλημέρα σε όλους σας
είναι να ξεκινήσω διαδικασίες για Mabthera περιμένωντας το Ocrevus.
Υπάρχει τρόπος χορήγησης του Ocrevus αυτή την περίοδο;
Είδα κάτι για το Αιγινήτειο αλλά δε γνωρίζω λεπτομέρειες.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε..
ευχαριστώ
 #131067  από Konstantinos
 Κυρ Φεβ 10, 2019 2:11 am
Το Ocrevus κυκλοφορεί κανονικά στην Ελλάδα.
Έχω ακούσει, ήδη από μήνες, ότι στο Αιγινήτειο έχουν αρκετούς ασθενείς στο φάρμακο αυτό.
 #134226  από vmpo
 Κυρ Ιούλ 25, 2021 8:40 am
Μπορει κανεις να με ενημερωση τι προετοιμασια θελει; Απο εξετασεις κτλ; Θα ρωτησω αυριο αλλα να παρω μια ιδεα. Ευχαριστω
 #135925  από ΒΑΣΙΛΗΣ
 Πέμ Μάιος 18, 2023 12:48 pm
Καλημ΄έρα σε όλους !!!

Επειδή όλοι γνωρίζουμε πως πάσχουμε από μια ασθένεια που συνεχώς υποσκάπτει τα θεμέλια της ζωής μας είτε σε ψυχολογικό είτε σε φυσικό - οργανικό επίπεδο και επειδή έχουμε σχεδόν όλοι διαβεί από τον λαβύρινθο των προσφερομένων θεραπευτικών αγωγών θα ήθελα να πω το εξής :

Έχω λάβει με σειρά Avonex, Betaferon, Rebif, Gilenya, πάλι Rebif , Tysabri και τα 2 τελευταία χρόνια Ocrevus . Οφείλω να ομολογήσω πως όχι μόνο δεν έχω εργαστηριακές ενδείξεις πως κάτι δεν πάει καλά ( βιοχημικές εξετάσεις κ.α. ) οπότε θα έπρεπε να μπω στην διαδικασία αλλαγής αγωγής αλλά νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που πιστεύω πως μια αγωγή δουλεύει κανονικά !!! Δηλαδή όχι μόνο με κρατά σταθερό στα επιθυμητά επίπεδα διαβίωσης αλλά τείνει να τα βελτιώσει !!!!

Όμως έχουμε μάθει να μην βιαζόμαστε !!! Γιατί η ... κυρία είναι πολύ ύπουλη . Και εκεί που νομίζεις πως την έχεις του χεριού σου ... σου δίνει μια και φτου και από την αρχή !!!

Αυτά προς το παρόν ....