• Σκληρυνση κατα πλακας

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #129935  από ada33
 Δευ Απρ 23, 2018 3:24 pm
Καλησπέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος-α από εσάς έχει κάνει αγωγή με βλαστοκυτταρα...
 #129946  από queen_of_my_life
 Πέμ Απρ 26, 2018 10:14 pm
Καλησπέρα!
Είναι ο λόγος που σήμερα μπήκα στο φόρουμ..
Ήθελα και εγώ να κάνω την ίδια ερώτηση γιατί ενδιαφέρομαι. Έχω φτάσει εδώ και ένα χρόνο σε ένα αδιέξοδο με την πάθηση και το σκέφτομαι σοβαρά. Είδα ότι σε άλλες χώρες κάνουν τη θεραπεία αυτή όμως σίγουρα θα είναι πανάκριβη. Την επόμενη εβδομάδα θα ρωτήσω το νευρολόγο μου πώς μπορεί να γίνει εδώ Ελλάδα. Όπως είπα έχω φτάσει σε αδιέξοδο και αν οικονομικά μπορώ να το κάνω, θα το κάνω, δεν έχω τίποτα να χάσω. Εδώ έχασα τη δουλειά μου λόγω της σκπ.
 #129949  από κωστας
 Παρ Απρ 27, 2018 11:29 am
Καλημερα στην παρεα!Οι περισσοτεροι ειμαστε σε αδιεξοδο και ψαχνομαστε κσι ειδικα οταν διαβαζουμε γία εντυπωσιακα αποτελεσματτα απο χρηση βλαστοκυτταρων....ειτε σε υποτροπιαζουσες μορφες ειτε σε προϊουσες χρησιμοποιωντας βλαστοκυτταρα απο τον ιδιο τον οργανισμο ή απο ομφαλιο λωρο εμβρυων!Η μεθοδος που εχει παρει διαστασεις θα λεγα ειναι η hsct που δοκιμαζεται σε κληνικες στο Μεξικο,Ρωσια,Αγγλια κτλ η οποια περιλαμβανει ισχυρη χημειοθεραπεια για καταστροφη του προβληματικου ανοσ/κου και εν εν συνεχεια εγχυση υγειων βλαστοκυτταρω που εχουν ληφθει απο τον ιδιο τον οργανισμο πριν τις χημειοθεραπειες αφορα υποτροπιαζουσες μορφες μιλαμε για υψηλο κοστος βεβαια κοντα στις 100000€...εδω στην Ελλαδα εχούν γινει δοκιμες με αλλη μεθοδο απο τον Καρουση και την Καραγεωργιου αλλα δεν γνωριζω πληροφοριες!
 #129950  από Gianna
 Παρ Απρ 27, 2018 6:08 pm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21422458

Κάτι με άρωμα Ελλάδας. Από το 1995 στην Ελλάδα. Το αναφέρει και ο Dr. Jelinek στο βιβλίο του Overcoming MS. (σελίδα 315).
Πάντα πρώτοι!!

Προσωπικα, θα το μελετούσα πολύ το θέμα. Είναι μεν υποσχόμενο, αλλά είναι και απόφαση σημαντική. Όπως όλες οι αποφάσεις μας άλλωστε πάνω στην προσέγγιση της Α-σθενειας μας.

Υγεία και Ίαση!

:smile-flower:
 #130056  από queen_of_my_life
 Τρί Μάιος 29, 2018 3:05 am
Καλησπέρα!
Ο νευρολόγος μου ούτε κουβέντα για βλαστοκύτταρα.. ας είναι η τελευταία λύση και ούτε καν, είπε. Δεν ήθελε να το συζητήσει. Όμως εμένα μου έχει μπει η ιδέα για τα καλά. Το ψάχνω. Περιμένω ένας φίλος που ζει Αγγλία να μου πει τι έμαθε σχετικά... Δεν ξέρω για το κόστος, θα δω τι θα κάνω. Όπως είπα έφτασα πραγματικά σε αδιέξοδο. Έκανα πάντα υπομονή όμως εδώ και 1 χρόνο δε βγαίνω από το σπίτι μου. Συν το ότι άφησα τη δουλειά μου..

Ο,τι μάθω θα σας ενημερώσω πάντως..
 #130058  από Konstantinos
 Τρί Μάιος 29, 2018 8:25 pm
Τι τύπο ΣΚΠ έχεις;
Υποτροπιάζουσα ή προϊούσα;
Μέχρι τώρα τι φάρμακα για ΣΚΠ έχεις πάρει;
 #130059  από queen_of_my_life
 Τετ Μάιος 30, 2018 3:31 am
Υποτροπιάζουσα. Με εξάρσεις και υφέσεις. Όμως κάθε χρόνο και χειρότερα. Ειδικότερα εδώ και ένα χρόνο μια υποτροπή με έχει κάνει να μην μπορώ να βγω από το σπίτι. Περπατάω μεν - αν και αισθάνομαι τα πόδια μου πολύ αδύναμα- και έχω κάποια μόνιμα μουδιάσματα σε πόδι-χέρι..
Όμως η αίσθηση της ζαλάδας-ιλίγγου που έχω δε με αφήνει να κάνω τ-ί-π-ο-τ-α. Σε σημείο που παραιτήθηκα από τη δουλειά μου.

Από φάρμακα τα έχω πάρει όλα εκτός από τζιλένια. Εννοείται παίρνω βιταμίνες και όλα αυτά που οι περισσότεροι παίρνετε.

Μιας και ακόμη δεν έχω κάνει οικογένεια θα ήθελα να κάνω μια απόπειρα για κάτι εκτός φαρμάκων και ας υποστώ τις συνέπειες, τουλάχιστον θα αισθάνομαι ότι προσπάθησα.

Βέβαια ωραία τα λέω, δεν έχω ιδέα για το οικονομικό. :smile-tongueout: :smile-giggle:
 #130060  από κωστας
 Τετ Μάιος 30, 2018 10:43 am
Το οτι ο νευρολογος σου ηταν αντιθετος και οτι δεν το συζητα καθολου για βλαστοκυτταρα ειλικρινα μα ξεπερναει...αν βεβαια εννουσε οτι καλο θα ηταν να αναμενεις περαιρεταιρω κλινικες δοκιμες οσο αφορα την ασφαλεια καθως και την αποτελεσματικοτητα της χρησης σε αυτο με βρισκει συμφωνο!Το οτι γινονταί συνεχως μελετες για την ωφελεια τους με χαροποιει και ελπιζω να μην σταματησει λογω συμφεροντων!Στις υποτροπιαζουσες μορφες ειναι πολλα υποσχομενη η μεθοδος σε οτι αφορα την καθυστερηση της αναπηριας,βελτιωση των συμπτωματων και μειωση των υποτροπων!Αν γκουγκλαρεις θα βρεις καποιες μελετες συγκριτικα με αγωγες με τα γνωστα φαρμακα ανοσοκαταστολης και ανοσοτροποποιησης που υπαρχουν για την σκπ υπερτερουν εννοειται τα βλαστοκυτταρα και υπαρχει ενα φως στο τουνελ που παιρναμε ολοι μας!Εχω παρει σχεδον ολα τα υπαρχωντα φαρμακα με μικρα αποτελεσματα ισως καποια καθυστερηση στις ωσεις,εχω κανει δυο επεμβασεις χενφα βεβαια ειχα επαναστενωση περαν του 6μηνου εκει το κερδος μου παραμενει διοτι δεν παρουσιασα ξανα αϋπνια και ομιχλη στον εγκεφαλο και εχω δοκιμασει ΚΑΙ βλαστοκυτταρα απο ομφαλιο λωρο εμβρυων το 2002 στην Γερμανια χωρις χημειοθεραπεια οπου τοτε για ενα χρονο ξεχασα την σκπ αλλα δυστυχως επανηλθε με κοστος γυρω στα 40-50000€!Τωρα βεβαια η μεθοδος ειναι διαφορετικη διοτι εινααι βλαστοκυτταρα απο τον ιδιο τον οργανισμο και ετσι ελαχιστοποιειται ο κινδυνος απορριψης καθως και νεοπλασιας!Τωρα οσο αφορα τις προϊουσες μελετουν χρηση βλαστοκυτταρων απο λιποαναρροφηση απο δερμα και απο ομφαλιο λωρο εμβρυων υστερα απο καποιες τροποποιησεις...ειμαι σιγουρος οτι η λυση ειναι εκει ελπιζω να συνεχιστουν οι δοκιμες!!!