• MAVENCLAD (δισκία κλαδριβίνης)

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #129914  από Konstantinos
 Τρί Απρ 17, 2018 10:11 pm
Το φάρμακο σε χάπια MAVENCLAD της Merck-Serono, που εγκρίθηκε κάπου τον Αύγουστο στην ΕΕ, παρατήρησα ότι εμφανίστηκε πρόσφατα και στην αναζήτηση στο ελληνικό φαρμακολόγιο Γαληνός.
https://www.galinos.gr/web/drugs/main/s ... cladribine
Υπάρχει κάποιος από τα μέλη που του συστήθηκε από γιατρό το συγκεκριμένο φάρμακο για την ΣΚΠ του ή άλλη πάθηση;
Υπάρχει κάποιος που πήρε στο παρελθόν κλαδριβίνη των παλιότερων διαθέσιμων μορφών (ενδοφλέβια ή υποδόρια);
Αν ναι, τι αποτέλεσμα ή παρενέργειες παρατηρήθηκαν;
Σε κάθε περίπτωση αξίζει να υπάρχει ένα ξεχωριστό θέμα για την νέα διαθέσιμη φαρμακευτική αγωγή ("θεραπεία"), με σκοπό την αλληλοενημέρωση μας γύρω από αυτή.
 #130274  από Monika
 Πέμ Ιούλ 19, 2018 4:21 pm
Εγώ ξεκίνησα την καινούργια αυτή θεραπεία( Mavenclad) στις 20 Ιουνίου για 5 μέρες ,1 χάπι την ημέρα. Οι παρενέργειες μου θύμισαν όταν έκανα τις ενέσεις ιντερφερόνης,κόπωση, υπνηλία και κρυαδες . Θα κάνω την δεύτερη δόση την επόμενη εβδομάδα για 5 μέρες πάλι.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά 😀
 #130544  από queen_of_my_life
 Πέμ Οκτ 04, 2018 5:46 pm
Γεια σου Μόνικα !

Πώς τα πας με το φάρμακο?
Αλήθεια...πού το βρήκες???
Εμένα μου είχαν πει ότι το 19 θα κυκλοφορήσει.....
 #130559  από Konstantinos
 Δευ Οκτ 08, 2018 12:17 am
Monika έγραψε: Πέμ Ιούλ 19, 2018 4:21 pm Εγώ ξεκίνησα την καινούργια αυτή θεραπεία( Mavenclad) στις 20 Ιουνίου για 5 μέρες ,1 χάπι την ημέρα. Οι παρενέργειες μου θύμισαν όταν έκανα τις ενέσεις ιντερφερόνης,κόπωση, υπνηλία και κρυαδες . Θα κάνω την δεύτερη δόση την επόμενη εβδομάδα για 5 μέρες πάλι.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά 😀
Γεια σου Μόνικα,
Ευχαριστώ (έστω και καθυστερημένα) για την απάντησή σου στο θέμα.
Ελπίζω και εύχομαι να πήγε καλά η θεραπεία σου και καλύτερα η πορεία της υγεία σου.
 #130560  από Konstantinos
 Δευ Οκτ 08, 2018 12:23 am
queen_of_my_life έγραψε: Πέμ Οκτ 04, 2018 5:46 pm Γεια σου Μόνικα !

Πώς τα πας με το φάρμακο?
Αλήθεια...πού το βρήκες???
Εμένα μου είχαν πει ότι το 19 θα κυκλοφορήσει.....
Καλημέρα,
δες την αρχική μου δημοσίευση στο θέμα και το λινκ που έχει.
Εγκρίθηκε τον Αύγουστο του 2017 στην ΕΕ και είναι στο ελληνικό συνταγολόγιο από αρχές Απρίλη 2018.
Κυκλοφορεί ήδη 6 μήνες.
 #130563  από queen_of_my_life
 Δευ Οκτ 08, 2018 4:02 pm
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!
Μα καλά... εμένα γιατί μου είπαν Χριστούγεννα , κοντά στο 19...
ό,τι να 'ναι....
 #131715  από waterfall
 Τετ Ιούλ 24, 2019 8:55 pm
Εμένα η γιατρός μου είπε ότι τον Σεπτέμβριο με Οκτώβριο του '19 το περιμένουν το νέο φάρμακο Mavenclad. Αυτό θα ξεκινήσω όταν έρθει.
 #131877  από hayabusaeyp
 Σάβ Σεπ 07, 2019 10:03 am
Εχουν γράψει σε καποιον-α δισκία κλανδριβινης;αν ναι έχουν αποτέλεσμα;
 #133095  από Elianna
 Παρ Αύγ 14, 2020 12:06 pm
Καλημέρα
Μήπως γνωρίζετε αν κυκλοφόρησε τελικά το φάρμακο στην Ελλάδα και αν ναι κατά πόσον το καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ;
Επίσης μήπως υπάρχει στο φόρουμ κάποιος που να το έχει πάρει να μας κάνει μια κριτική;