• Lyrica

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #128251  από Elianna
 Τετ Ιούλ 05, 2017 1:19 pm
Γειά σας, :smile-flower:

Ελπίζω αυτό το μήνυμα να σας βρίσκει όλους καλά!

Ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη σας για το lyrica γιατί λίγο πριν το πάρω το έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα κάτι περίεργα πράγματα όπως αυτό:
viewtopic.php?f=38&t=5836

Δεν το πήρα.

Πάνω που βρήκα γιατρό που εμπιστεύμαι. Αλλά απο ότι φαίνεται παρόλο που έχει τόσες γνωστές παρενέργειες όλοι οι γιατροι αυτό γράφουν. Γιατί?
Είναι το μόνο που κάνει δουλειά?

Και τα επικίνδυνα συμπτώματα που γράφει στο φυλλάδιο είναι ίδια με της ΣΚΠ. Άρα πως τα καταλαβαίνεις να πας στο νοσοκομείο όπως λέει το χαρτί όταν τα έχεις ήδη από πριν.

Φοβάμαι να το πάρω.

Περιμένω τη γνώμη σας.

Και αν έχετε στο νου σας κάτι άλλο που μπορεί να πάρει κανείς αντί για το lyrica...

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων,

Καλό μεσημέρι!
 #128252  από goldmine
 Τετ Ιούλ 05, 2017 3:58 pm
Γεια σου Ελιανα. Και εμενα μου το ειχαν συστησει, το πηρα για λιγες μερες αλλα με ετρωγε το αγχος.Το πεταξα και επεισα τον εαυτο μου οτι θα τα καταφερω χωρις αυτο....Τα καταφερα γιατι ολα ειναι στο μυαλο....
 #128254  από Elianna
 Τετ Ιούλ 05, 2017 7:20 pm
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Goldmine!

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, υπομονή του θεου, είναι και δωρεάν :emojis-3:
 #128713  από Νικολετα
 Σάβ Σεπ 09, 2017 2:04 am
Καλησπερα σας! Σημερα μου ειπαν κι εμενα να παρω το Lyrica για το εντονο καψιμο. το πηρα πρωτη μερα με φοβο. Η αληθεια ειναι οτι με αυτα που εχω διαβασει δεν ξερω τι ειναι καλυτερο.. τελικα πρεπει να ακουσουμε τους γιατρους μας η οχι? Απο προσωπικες σας εμπειριες για το συγκεκριμενο φαρμακο.
 #128715  από Στάθης
 Σάβ Σεπ 09, 2017 10:06 am
Νικολετα έγραψε:.. τελικα πρεπει να ακουσουμε τους γιατρους μας η οχι? Απο προσωπικες σας εμπειριες για το συγκεκριμενο φαρμακο.
Το να ακούμε τους γιατρούς τυφλοσούρτη είναι το πρόβλημα. Ναι τους ακούμε αλλά να έχουμε πάντα την βλέψη μας να μάθουμε τον εαυτό μας καλύτερα από ότι μπορεί οποιοσδήποτε γιατρός να μάθει. Κανένας γιατρός δεν μπορεί να μπει στα παπούτσια ενός σκληρυντικού εκτός αν βέβαια πάσχει ο ίδιος.

Με γνώμονα αυτό δοκιμάζουμε με προσοχή αυτά που μας λένε μέχρι το σημείο που βεβηλώνεται η ελευθερία μας, και εκεί είναι η κόκκινη γραμμή μας. Πως βεβηλώνεται η ελευθερία μας; Όταν π.χ. ένα φάρμακο μας κάνει σοβαρή παρενέργεια και ο γιατρός το παίζει ινδιάνος... Όταν π.χ. μας φορτώνουν σωρό εξετάσεις ή φάρμακα χωρίς λόγο. Όταν μας εμποτίζουν φοβικά σπόρια ενώ η δουλειά τους είναι να μας κάνουν ψυχολογικά ΥπερΔύναμη. Ή όταν μας κάνουν πειράματα.

Οπότε με προσοχή πορευόμαστε με την σημαντική βοήθεια του γιατρού, μέχρι να γνωρίσουμε καλά τον εαυτό μας, ή μέχρι να μας κάνει σοβαρά νερά καταπάτησης της ελευθερίας μας.

Όσο για το Lyrica είναι διαδεδομένο ότι δίνεται για τα καψίματα. Προσωπικά μου δημιουργούσε απίστευτη ζαλάδα και θολούρα, τουρλουμπούκι παρέα με τα συμπτώματα της ΣΚΠ, οπότε κατέληξα να παίρνω το Neurontin για ένα μεγάλο διάστημα. Δοκιμάζεις και αναλόγως προσαρμόζεις. Αν κάτι δεν σου πηγαίνει καλά, το κόβεις, εσύ, μην περιμένεις από τον γιατρό να το κάνει. Πολλοί δεν τους νοιάζει.

Ουσιαστικά η απάντηση στο "τελικα πρεπει να ακουσουμε τους γιατρους μας η οχι" είναι:

"Μάθε να ακούς εσύ τον οργανισμό σου".