• Lyrica και θάνατος ασθενή

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #121149  από Sofia1980
 Τετ Οκτ 05, 2016 12:07 pm
Επειδή είδα κάποιο προηγούμενο θέμα σχετικά με το φάρμακο Lyrica, σας συνιστώ να μην το πάρετε ακόμη κι αν σας το χορηγήσει γιατρός. Εμάς μας το χορήγησε ο κ. Γαβριηλίδης Ιωσήφ, ορθοπαιδικός στη Θεσσαλονίκη και έπειτα από τη λήψη του εν λόγω φαρμάκου η ασθενής απεβίωσε διότι το φάρμακο υπό συνθήκες δημιουργεί οξύτατο εγκεφαλικό, το οποίο δεν το καταλαβαίνεις διότι κανείς πέφτει πρώτα σε κώμα όπου νομίζεις οτι κοιμάται αλλά εκείνος αργοπεθαίνει δίχως να έχεις δυνατότητα να κάνει κάτι όταν το ανακαλύψεις. Μακριά από Lyrica και από τον εν λόγω κομπογιαννίτη γιατρό.
 #121151  από Στάθης
 Τετ Οκτ 05, 2016 12:37 pm
Το Neurontin και το Lyrica είναι δύο φάρμακα που χρησιμοποιούνται ευρέως σε ασθενείς με ΣΚΠ. Δίνονται χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία για μακροπρόθεσμη χρήση ενώ οι παρενέργειες είναι σιωπηλές και επικίνδυνες.

Το πιο σημαντικό στην περίπτωσή των ασθενών με ΣΚΠ, είναι να καταλάβουν ότι τα δύο αυτά φάρμακα είναι θανατική ποινή για την δημιουργία καινούργιων νευρώνων όπως μπορεί κανείς να διαβάσει εδώ "Neurontin and Lyrica are a Death Sentence for New Brain Synapses". Οι σκληρυντικοί χρειάζονται απεγνωσμένα την δυνατότητα δημιουργίας νευρώνων για ανάρρωση.

Επίσης στην Αγγλία, από το 2012 μέχρι σήμερα υπήρχαν 38 θανάτοι από το Lyrica και 26 από το Neurontin.
"Since 2012, at least 38 deaths involving pregabalin and 26 involving gabapentin have been reported in the UK."
Πηγή: http://www.painnewsnetwork.org/stories/ ... strictions

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη ευκολία στην χορήγηση τον άνω, των αντιβιοτικών, αντικαταθλιπτικών και ηρεμιστικών.

Ας ξυπνήσουν οι ειδήμονες επιτέλους, ας αφήσουν τα bonus των φαρμάκων και ας κοιτάξουν λίγο την υγεία των πελατών τους.
 #121152  από ΝΤΙΑΝΑ
 Τετ Οκτ 05, 2016 1:28 pm
Σταθη :smile-clapping: Επαιρνα για ενα χρονο Lyrica. Δεν ξερω τι καταλοιπα μπορει να αφησε στον οργανισμο μου, ομως αυτο που θυμαμαι ειναι οτι μου πηρε πανω απο εξι μηνες να το κοψω, μειωνοντας σταδιακα τη δοση, γιατι το σωμα μου αντιδρουσε στην ελλειψη με φριχτους πονους.