• Mεταβολομική Ιατρική?

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #120640  από queen_of_my_life
 Δευ Σεπ 12, 2016 1:09 am
Καλησπέρα!
Ένας φίλος από το γυμναστήριο μου είπε να κοιτάξω για τη Μεταβολομική Ιατρική..
Γνωρίζει κανείς σχετικά περ'ι τίνος πρ'οκειται???
Δεν παραθέτω πηγές από το ιντερνετ επειδή όλες παραπέμπουν σε έναν γιατρο και δε θελω να θεωρηθεί διαφήμιση.
Επομένως ρωτώ μήπως και καποιος ήδη το εχει ψαξει και ξέρει.
 #128586  από Βασω86
 Τρί Αύγ 29, 2017 8:42 pm
Καλησπέρα,
Έβγαλες ακρη;
Έκλεισα ραντεβού....αλλα δεν ειμαι σιγουρη
Μου είπαν 360 ευρω η ανάλυση και 150 ευρω οι 2 πρωτες επισκεψεις
 #128588  από Στάθης
 Τρί Αύγ 29, 2017 11:25 pm
Η Mεταβολομική Ιατρική είναι πολύ μα πολύ πιο ενδιαφέρουσα και σημαντική από την κλασική ιατρική ειδικά σε θέματα που έχουν ιδιαίτερο βάθος όπως π.χ. η σκλήρυνση.

Η Mεταβολομική Ιατρική ασχολείται με τον οργανισμό μας σε κυτταρικό επίπεδο και έχει πολύ περισσότερα να προσφέρει κατά την άποψή μου από τα νευρολογικά πρωτόκολλα και φάρμακα. Σαν έχω εμπειρία από αυτήν μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ στο να φτιάξω τον μηχανισμό του μεταβολισμού μου με όλα τα θετικά επακόλουθα.

Την προτείνω ειδικά σε αυτούς που είναι ακόμα σε καλή κατάσταση, γιατί βοηθάει στην θωράκισή αυτής μέσω της αντιοξείδωσης και αποτοξίνωσης του οργανισμού μας σε μοριακό επίπεδο.

Έδωσα λεφτά που έπιασαν τόπο και δεν τα μετάνιωσα.
 #128694  από Βασω86
 Πέμ Σεπ 07, 2017 10:14 pm
Λοιπόν, Μόλις γύρισα από το πρώτο ραντεβού.
Μου άρεσε η προσέγγιση.
Όταν τον ρώτησα για ποιο λόγο επιτίθεται ο ίδιος μας ο οργανισμός στα κύτταρα του... (μια ερώτηση στην οποία όλοι μου απάντησαν: άγνωστο) μου είπε πως όλα είναι θέμα διατροφής. Δλδ μου έδωσε την ερμηνεία της μεταβολοδομικης προσέγγισης. Ότι ένα υγιές κύτταρο αποτελείται από κάποια συστατικά (πχ σίδηρο μαγνήσιο κλπ) τα οποια τα συντηρει μεσα του απορροφοντας τα απο τον οργανισμό μέσω της διατροφής... Όταν δεν τα απορροφήσει γιατί δεν τα έχει λάβει ο οργανισμός τότε το κύτταρο απορροφά αυτά που του δίνεις (τις μπούρδες που τρώμε δλδ) Και έτσι γίνεται ένα διαφορετικό κύτταρο το οποίο δεν αναγνωρίζεται από τον οργανισμό ως δικό του...
Μου εξήγησε ιατρικα τον τροπο με τον οποιο το στρες συνδέεται με την λειτουργία του οργανισμού και πως λειτουργούν α επίπεδα ορμονών και ισταμινης κατά τη διάρκεια του στρες και μετά.
Μετά με είδε διατροφολόγος και κατέγραψε τις συνήθειες μου....
Μου πήραν αίμα και ούρα..
Αυτά! αναμένω το επόμενο ραντεβού σε 2 εβδομάδες που θα έχουν βγει και τα αποτελέσματα.
Σκοπός είναι αρχικά να κάνουμε το κύτταρο υγείες ξανα και τον οργανισμό μου πλήρως τροφοδοτημενο με όσα χρειάζεται ωσρε να επουλώσει την επόμενη ωση και να μην δημιουργηθεί πλακα . (Την κορτιζόνη δεν την απέκλεισε)
 #128913  από Βασω86
 Τετ Σεπ 27, 2017 11:34 pm
Καλησπερα
Επανέρχομαι για όσους ενδιαφέρονται....
Πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων με ένα κάρο πράγματα που δεν μεταβολιζω σωστά
Πχ πρωτεΐνη

Ότι έχω πολύ χαμηλά επίπεδα ντοπαμίνη και αδρεναλίνης και προβιοτικα
Ότι εχω πολυ χαμηλη βιταμινη d (αναμενομενο)

Και τελικά μου έκοψε τη ζάχαρη, την πατάτα , το λευκό αλεύρι, και αλλά

Μου έδωσε συμπληρώματα
Όπως βιταμίνη d (30.000 μον) , c, βιοτίνη, γλουταμινη, ω3 ω6 ω9 και αλλά....

Θα ξανακάνω εξέτασεις σε 3 μήνες

Όλα τα παραπάνω έχουν κόστος γύρω στα 400 -450 ευρώ και νομίζω φτάνουν για 3 μήνες.
 #128915  από adrCy
 Πέμ Σεπ 28, 2017 2:50 am
Βασω86 έγραψε:Καλησπερα
Επανέρχομαι για όσους ενδιαφέρονται....
Πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων με ένα κάρο πράγματα που δεν μεταβολιζω σωστά
Πχ πρωτεΐνη

Ότι έχω πολύ χαμηλά επίπεδα ντοπαμίνη και αδρεναλίνης και προβιοτικα
Ότι εχω πολυ χαμηλη βιταμινη d (αναμενομενο)

Και τελικά μου έκοψε τη ζάχαρη, την πατάτα , το λευκό αλεύρι, και αλλά

Μου έδωσε συμπληρώματα
Όπως βιταμίνη d (30.000 μον) , c, βιοτίνη, γλουταμινη, ω3 ω6 ω9 και αλλά....

Θα ξανακάνω εξέτασεις σε 3 μήνες

Όλα τα παραπάνω έχουν κόστος γύρω στα 400 -450 ευρώ και νομίζω φτάνουν για 3 μήνες.
Την πατάτα γιατί?
 #128920  από Βασω86
 Πέμ Σεπ 28, 2017 9:10 pm
Χμ... μου ειπε... δεν το συγκρατησα :emojis-24:
κατι με το αμυλο εχει να κανει
 #129194  από Βασω86
 Παρ Νοέμ 24, 2017 12:01 pm
Γειά σας και πάλι....

συνεχίζω την αγωγή με τα συμπληρώματα....
κάποια τελειώνουν.

Αρχικά τα παρειγειλα όλα απο τις μάρκες που μου ελεγε ο γιατρός αλλα βρίσκω στο εμπόριο παρόμοια σκευασματα απο γνωστες αλλες φαρμακοβιομηχανίες τύπου σολγκαρ που είναι πιο οικονομικά. Λέτε να εχει διαφορά;
πχ τα ωμεγα 3,6,9 γιατι να τα αγοράζω πανακριβα;;;

Τι λέτε;
 #129198  από Στάθης
 Παρ Νοέμ 24, 2017 12:29 pm
Βασω86 έγραψε:Γειά σας και πάλι....

συνεχίζω την αγωγή με τα συμπληρώματα....
κάποια τελειώνουν.

Αρχικά τα παρειγειλα όλα απο τις μάρκες που μου ελεγε ο γιατρός αλλα βρίσκω στο εμπόριο παρόμοια σκευασματα απο γνωστες αλλες φαρμακοβιομηχανίες τύπου σολγκαρ που είναι πιο οικονομικά. Λέτε να εχει διαφορά;
πχ τα ωμεγα 3,6,9 γιατι να τα αγοράζω πανακριβα;;;

Τι λέτε;
Γεια σου Βάσω, σου προτείνω αν θέλεις τι καλύτερη πηγή Ωμέγα-3, δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις λινέλαιο.
Προτείνω να το Googlάρεις κιόλας, θα εκπλαγείς.

Προσωπικά αγοράζω ένα λινέλαιο Πρώτης Ψυχρής Έκθλιψης της Rapunzel από βιολογικό μαγαζί. Παίρνω 1-2 κουταλιές της σούπας κάθε μέρα (συνήθως μία). Το συνταιριάζω με μερικά καρύδια την μέρα, επίσης τρώω ψάρια 1-2 φορές την εβδομάδα.

Με ένα τέτοιο σχήμα δεν υπάρχει "Εργαστηριακό" συμπλήρωμα που να μπορεί να ανταγωνιστεί σε οφέλη την φυσικότητα της λήψης και δράσης. Τουλάχιστον αυτό καρπώνομαι από το δικό μου βίωμα. Και εννοείται ότι το οικονομικό είναι στο 1/3 από τα "εργαστηριακά" συμπληρώματα Ωμέγα.