• AUBAGIO

  • Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130124  από litsa
 Κυρ Ιουν 10, 2018 12:51 pm
Συνοδοιπόροι γεια σας!!

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
ξεκίνησα aubagio εδώ και μια βδομάδα, και με εχει ήδη πιασει η οσφυαλγια που πάντα με ταλαιπωρούσε, σε μορφή εντονου λουμπαγκου , πιασίματος.
και λόγω τηςψωριασικής αρθρίτιδας που εχω μαζι με την σκπ, μου πονανε πάλι τα χέρια απο τον καρπό και κατω...

είχε κανείς παρόμοια συμπτωματα?
εχω αγχωθεί γιατί δεν θελω να αλλάζω φάρμακα
 #131421  από sofia13
 Τετ Μάιος 01, 2019 10:01 pm
Λίτσα κάνε δύναμη ...Ξεκινώ κι΄εγώ το ''φαρμακάκι'' ...αν και γμωρίζω ότι στη δευτεροπαθώς προιούσα δεν υπάρχει φάρμακο ακόμη .....θα υπάρξει άραγε ; Αλλά τρελάθηκα στους 24ωρους πόνους και θα κάνω ότι υπάρχει .......................Καλά να είστε όλοι όσο γίνεται συνασθενείς , συμπάσχοντες και συναγωνιστές !!!
 #131423  από Konstantinos
 Πέμ Μάιος 02, 2019 2:33 am
Για την δευτεροπαθώς προϊούσα, αν αυτή είναι ακόμη ενεργή, υπάρχει μόνο μία πρόσφατα αδειοδοτημένη θεραπεία, το Siponimod ή Mayzent, το οποίο είναι παραπλήσιο του γνωστού Fingolimod ή Gilenya και μάλλον κάνει ακριβώς το ίδιο.
Προς το παρόν έχει πάρει άδεια μόνο στις ΗΠΑ και αναμένεται στην ΕΕ.
Φυσικά το μεγάλο ερώτημα είναι αν κάνει δουλειά στην ενεργή δευτεροπαθώς προϊούσα ένα ουσιαστικά Gilenya, γιατί να μην κάνει το ίδιο το Gilenya ή και τα υπόλοιπα από τα ισχυρότερα φάρμακα.
https://www.pharmaceutical-journal.com/ ... Pass=false
 #131424  από sofia13
 Παρ Μάιος 03, 2019 12:18 pm
Ευχαριστώ Konstantinos Ναι δυστυχώς είναι ενεργή και πεθαινω απο πόνους 24ωρους. Μετά την πρώτη προσθιολισθηση σπονδύλων(έπαθα κι΄άλλες ) δεν συνήλθα ....Ίδωμεν . Να είστε όσο καλύτερα νπορείτε με όποιο τρόπο !
 #131426  από litsa
 Σάβ Μάιος 04, 2019 1:34 pm
Σοφία μου!! Χθες μου ήρθε αναλαμπή οτι Έχω καιρό να πάρω αμινοξέα για τους μύες... οπότε τα ξεκίνησα και αυτά... ενα κάρο χάπια παίρνω να γλυτώσω από τους πόνους και τις φλεγμονές...
Σου εύχομαι τα καλυτερότερα από τα βάθη της καρδιάς μου! :smile-sun:
 #131427  από litsa
 Σάβ Μάιος 04, 2019 1:37 pm
Μου προτεινε η ρευματολόγος να αλλαξω το aubagio και να παρω tecfidera...ιδωμεν θα μιλησω με νευρολόγο...

Πείτε μου τις απόψεις, σας παρακαλώ πολύ.. Ευχαριστώ
 #131428  από Konstantinos
 Σάβ Μάιος 04, 2019 7:29 pm
sofia13 έγραψε:Ευχαριστώ Konstantinos Ναι δυστυχώς είναι ενεργή και πεθαινω απο πόνους 24ωρους. Μετά την πρώτη προσθιολισθηση σπονδύλων(έπαθα κι΄άλλες ) δεν συνήλθα ....Ίδωμεν . Να είστε όσο καλύτερα νπορείτε με όποιο τρόπο !
Σ'ευχαριστώ,
Μια διευκρίνιση, "ενεργή" ΣΚΠ εννοούν οι γιατροί αυτή που υπάρχει ενεργή φλεγμονή ή και ώσεις, όχι αν δίνει ενεργά συμπτώματα. Τα μέχρι σήμερα φάρμακα αντιμετωπίζουν ουσιαστικά μόνο τη φλεγμονή.
Η ολίσθηση σπονδύλων είναι ορθοπεδικό (& νευροχειρουργικό) θέμα και δεν έχει σχέση με την ΣΚΠ και δημιουργεί συμπτώματα από την πίεση στον σάκο του νωτιαίου μυελού, που μοιάζουν με βλάβες από ΣΚΠ. Μπορεί να χρειάζεται χειρουργείο για σταθεροποίηση σπονδυλικής στήλης αν πιέζει σοβαρά.
Μακάρι τα συμπτώματά σου να υποχωρήσουν και να είναι ορθοπεδικής αιτίας που συνήθως επισκευάζεται.
 #131429  από Konstantinos
 Σάβ Μάιος 04, 2019 7:57 pm
litsa έγραψε: Σάβ Μάιος 04, 2019 1:37 pm Μου προτεινε η ρευματολόγος να αλλαξω το aubagio και να παρω tecfidera...ιδωμεν θα μιλησω με νευρολόγο...

Πείτε μου τις απόψεις, σας παρακαλώ πολύ.. Ευχαριστώ
Καλησπέρα Λίτσα,
Το Tecfidera (Dimethyl fumarate) είναι μεταβολίτης του φαρμάκου Arava (Leflunomide), το οποίο το δίνουν για την ψωριασική αρθρίτιδα (και την ρευματοειδή). Ειδικότερα το 70% από το Leflunomide που λαμβάνεται από το στόμα, μετατρέπεται σε Dimethyl fumarate στον οργανισμό. Είναι το ίδιο πράγμα.
Επίσης θεωρείται αρκετά αποτελεσματικότερο από το aubagio για την ΣΚΠ.
Αν δεν έχεις κάποιο θέμα με το συκώτι ή άλλη αντένδειξη, είναι καλή επιλογή γιατί στοχεύει και στις δυο παθήσεις σου.
 #131473  από litsa
 Τρί Μάιος 21, 2019 12:14 am
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου Konstantinos
Επειδή τα μυοσκελετικά μου δεν είναι και στα καλύτερα τους, μάλλον θα αλλάξω σε tecfidera,
κάποιοι δείκτες ανέβηκαν και μάλλον δείχνει πλέον ότι είναι αρθρίτιδα (αυτοάνοσο) και όχι χονδροπάθεια που μου λένε κάποιοι...
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον.

είδομεν
εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας!
 #132248  από Màrianν29
 Τετ Νοέμ 20, 2019 10:50 pm
Καλησπέρα σας,έπαιρνα το AUBAGIO 3 μήνες.Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη.Απο την πρώτη εβδομάδα άρχισαν να πέφτουν τα μαλλιά μου,σιγά σιγά όλο κ περισσότερο,έπαιρνα και βιταμίνες και σαμπουάν για να τα πλένω,αλλά τιποτα!Και ανέκαθεν είχα πολύ μαλλί.Δηλαδή αν δεν είχα τι θα γινόταν;;;😓😓😓Αυτό σκέφτομαι!!! Μετά μόνο 2 φορές νοσηλευτικά γιατί πονούσε το στομάχι μου.Στο τρίτο μήνα οι εξετάσεις αίματος άρχισαν να μην είναι καλές.(για το συκώτι εννοώ)Και μόλις πήγα να μπω στο 4 μήνα έκανα υποτροπή.Οποτε το σταμάτησα για να πάρω κορτιζόνη.Και μετά ξεκινάω tecfidera.Ημουν ανάμεσα σε αυτά τα δυο,αλλά τώρα θα πάω σε εκεινο.Ευχομαι να σου ταιριάξει το φάρμακο και μήν έχεις προβλήματα.