• NEUROASPIS PLP10

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #116306  από you can do it
 Παρ Απρ 08, 2016 10:18 pm
adrCy έγραψε:εγω δεν εχω δει ακόμη κάποια διαφορά αλλά το παίρνω λιγότερο από μηνα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω ομως αν σας ενοχλεί στο στομάχι. εμενα με ψιλοενοχλεί αλλά όχι παντα. Απλα ακόμη να καταλαβω το πότε και το γιατι ώστε να μπορέσω να πράξω ανάλογα...
Τι να σου πω adrCy το έχω ξανακούσει αλλά εμένα δε με ενοχλεί καθόλου. Βέβαια ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα με τίποτα. Μόνο τη γεύση δεν μπορώ να συνηθίσω.
 #116311  από adrCy
 Σάβ Απρ 09, 2016 4:50 am
you can do it έγραψε:
adrCy έγραψε:εγω δεν εχω δει ακόμη κάποια διαφορά αλλά το παίρνω λιγότερο από μηνα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω ομως αν σας ενοχλεί στο στομάχι. εμενα με ψιλοενοχλεί αλλά όχι παντα. Απλα ακόμη να καταλαβω το πότε και το γιατι ώστε να μπορέσω να πράξω ανάλογα...
Τι να σου πω adrCy το έχω ξανακούσει αλλά εμένα δε με ενοχλεί καθόλου. Βέβαια ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα με τίποτα. Μόνο τη γεύση δεν μπορώ να συνηθίσω.
Παντως με το στομάχι δεν έχω θεματα γενικα. θα έλεγα μαλιστα οτι το στομάχι μου αντεχει γενικα. Ίσως να φταιει που όταν το παίρνω, τρωω πριν περάσει η μιση ώρα που λέει στις οδηγίες?! π.χ. στα 10-15 λεπτα τρωω
 #118992  από Poil
 Σάβ Ιούλ 16, 2016 12:42 pm
Καλησπέρα. Να κάνω κι εγώ ένα update.

Αρχικά να αναφέρω για το στομάχι που λέτε από την αρχή είχα μεγάλο θέμα. Με πειραζε παρα πολύ.
Σταδιακά πέρασε αλλά όχι κάθε μέρα. Δε θα έλεγα ότι τηρω την οδηγία του φαγητού μισή ώρα μετά αλλά ίσως όταν το κάνω είναι πιο πιθανό να μην με πειράξει. Αν το διακοψω πάλι απ την αρχή θέλω να το συνηθισω λίγες μέρες.

Υποτροπή δε θα έλεγα ότι έχω κάνει. Οπως και η φίλη μου η you can do it είχα αυτή την αίσθηση ρεύματος στα πέλματα που έχει μείνει από έντονο Lhermitte που είχα αλλά όχι μόνιμα. Άλλες φορές υπάρχει άλλες όχι. Αν μείνω σε ακινησία λίγες μέρες ειδικά ή αν κουραζομαι πολύ, ή κοιμάμαι λιγο.
Δεν κάνω μόνο αυτό αλλά δύο φορές που το έκοψα μουδιασε το χέρι μου. Οπότε λέω να το συνεχίσω.

Εκτός από αυτό παίρνω το mssential όχι στη δόση που προτείνεται(2-3), serrapetase πλέον την ανεβασα στα 300.000sfu, έξτρα αντιοξειδωτικά και που κ που D αν κ την εκοψα λίγο τώρα γιατί ψηνομαι στον ήλιο. Και το πιο σημαντικό που βλέπω διάφορα αν κάνω σωστά ή όχι είναι η διατροφή Swank!! Το πρόγραμμα μου πάντως πλέον είναι πολύ γεμάτο και σωματικά κάνω αρκετά. Είναι παράξενο ότι όσο πιο πολύ ασκουμαι τόσο λιγότερες ενοχλήσεις έχω. Μπορεί στα 10 μέτρα περπάτημα να νιώσω ενόχληση στα πόδια μόλις σταματήσω για λίγα λεπτά και στα 20χιλ, ή 1 ώρα ποδήλατο, 2 ώρες ρακέτα τίποτα απολύτως ποτέ. Ξέφυγα λίγο αλλά οφείλω να αναφέρω το σύνολο γιατί μαγικό προϊόν δεν υπάρχει.
Αυτό πιστεύω ότι κάτι κάνει γι αυτο καλό θα ήταν να περάσει για τη σκπ και να το παίρνουμε σε λογική τιμή και περισσότεροι καθώς η τιμή του είναι απαγορευτική.
 #119101  από ποπη
 Τετ Ιούλ 20, 2016 3:02 pm
Poil έγραψε: Είναι παράξενο ότι όσο πιο πολύ ασκουμαι τόσο λιγότερες ενοχλήσεις έχω.

μην σου φαινεται παραξενο γιατι ειναι αποδεδειγμενο οτι η γυμναστικη προκαλει υγιες στρες στον εγκεφαλο και δημιουργει σιγα σιγα νεους νευρωνες και διατηρει τους μυικους τονους σε υγιη επιπεδα. Επισης παραγεται και σεροτονινη που δημιουργει ευχαριστηση και ειναι αντικαταθλιπτικη. :smile-muscle:
 #119102  από ποπη
 Τετ Ιούλ 20, 2016 3:23 pm
Οσον αφορα τα συστατικα του Neyroaspis , θα παραθεσω καποιες γνωσεις του πανεπιστημιου οπου θεωρω οτι πρεπει να αναφερω για τις βιταμινες, διοτι να τις κραταω μονο για τον εαυτο μου δεν εχω να κερδισω κατι, οποτε, βλεπω στα συστατικα απο βιταμινες μονο Α , Ε γιατι? αυτες αποθηκευονται στο λιπωδη ιστο ( οπως Κ και D ) και το σωμα δεν τις χανει ευκολα οποτε σε υπερβολικη ποσοτητα θα δημιουργησουν προβληματα υπερβιταμινωσης.

Του λειπουν μεταλλικα στοιχεια εξισου χρησιμα με τις βιταμινες.

Δεν εχει καθολου Β και C που ειναι απο τις πλεον βασικες για νευρικο και ανοσοποιητικο συστημα και αλλους πολλους βιολογικους κυκλους που συμβαινουν στον ανθρωπινο οργανισμο!
Τις χανει σε μεγαλο ποσοστο καθημερινως το σωμα και επιβαλλεται καθε μερα να συμπληρωνονται. Ειναι υδατοδιαλυτες δυστυχως και δεν απορροφονται 100%.

Προσωπικη μου γνωμη θεωρω το neuroaspis ελλειπες βοηθημα και τα 45 ευρω πολλα λεφτα για τα λιγα που παρεχει.
 #119138  από κωστας
 Πέμ Ιούλ 21, 2016 10:30 am
ποπη έγραψε:Οσον αφορα τα συστατικα του Neyroaspis , θα παραθεσω καποιες γνωσεις του πανεπιστημιου οπου θεωρω οτι πρεπει να αναφερω για τις βιταμινες, διοτι να τις κραταω μονο για τον εαυτο μου δεν εχω να κερδισω κατι, οποτε, βλεπω στα συστατικα απο βιταμινες μονο Α , Ε γιατι? αυτες αποθηκευονται στο λιπωδη ιστο ( οπως Κ και D ) και το σωμα δεν τις χανει ευκολα οποτε σε υπερβολικη ποσοτητα θα δημιουργησουν προβληματα υπερβιταμινωσης.

Του λειπουν μεταλλικα στοιχεια εξισου χρησιμα με τις βιταμινες.

Δεν εχει καθολου Β και C που ειναι απο τις πλεον βασικες για νευρικο και ανοσοποιητικο συστημα και αλλους πολλους βιολογικους κυκλους που συμβαινουν στον ανθρωπινο οργανισμο!
Τις χανει σε μεγαλο ποσοστο καθημερινως το σωμα και επιβαλλεται καθε μερα να συμπληρωνονται. Ειναι υδατοδιαλυτες δυστυχως και δεν απορροφονται 100%.

Προσωπικη μου γνωμη θεωρω το neuroaspis ελλειπες βοηθημα και τα 45 ευρω πολλα λεφτα για τα λιγα που παρεχει.


Σχεδον ολα τα συμπληρωματα ιχθυελαιων εχουν Ε και Α οι οποιες και ενισχύουν τα ευεργετικά τους αποτελέσματα καθως και την απορροφηση τους !Εδω μας ενδιαφερει η απορροφηση του ιχθυελααιου καθως και η"προστασια" του απο την Ε οταν μπαινει στο αιμα!Νομιζω οτι ο συνδυασμος ειναι ιδανικος...νομιζω οτι δεν ειναι πολυβιταμινη ουτε αυτος ειναι ο σκοπός του...και τα q10 UBIQUINOL που παιρνω εχουν βιταμινη Ε σε συνδυασμο ετσι ωστε να προστατευεται η ουμπικιονολη να μην οξειδωθει.Oσο αφορα την Α η υπερβολικη δοση ειναι τοξικη...κοιτωντας τα συστατικα εκτος απο τα Ω λιπαρα τα υπολοιπα δεν ειναι σε υπερβολικη δοση και οπως ανεφερα εχουν μια συνδυαστικη δραση
 #119160  από ποπη
 Πέμ Ιούλ 21, 2016 2:01 pm
[quote=
Σχεδον ολα τα συμπληρωματα ιχθυελαιων εχουν Ε και Α οι οποιες και ενισχύουν τα ευεργετικά τους αποτελέσματα καθως και την απορροφηση τους !Εδω μας ενδιαφερει η απορροφηση του ιχθυελααιου καθως και η"προστασια" του απο την Ε οταν μπαινει στο αιμα!Νομιζω οτι ο συνδυασμος ειναι ιδανικος...νομιζω οτι δεν ειναι πολυβιταμινη ουτε αυτος ειναι ο σκοπός του...και τα q10 UBIQUINOL που παιρνω εχουν βιταμινη Ε σε συνδυασμο ετσι ωστε να προστατευεται η ουμπικιονολη να μην οξειδωθει.Oσο αφορα την Α η υπερβολικη δοση ειναι τοξικη...κοιτωντας τα συστατικα εκτος απο τα Ω λιπαρα τα υπολοιπα δεν ειναι σε υπερβολικη δοση και οπως ανεφερα εχουν μια συνδυαστικη δραση[/quote]


ναι το θεμαμε την βιτ Α δεν ειναι αν το εχει σε μικρη ποσοτητα/ μεγαλη , το θεμα ειναι οτι γινεται καθημερινη χρηση με αυτο που θα οδηγησει σε τοξικοτητα. Αλλο απο την τροφη και αλλο εργαστηριακη. Γενικα με τις λιποδιαλυτες βιτ ειναι ρισκο η καθημερινη χρηση για μεγαλο διαστημα εκτος αν υπαρχει ελλειψη.

Μα διαβαζω και εγω το ονομα και σκεφτομαι οτι θα εχει της παναγιας τα ματια μεσα... :P
δεν θα το ελεγα και πατεντα, κυκλοφορουν πολλα ιχθυελαια τετοιου τυπου παγκοσμιως....
 #119225  από Poil
 Σάβ Ιούλ 23, 2016 5:24 am
Είναι βασισμένο πάνω σε αυτό .

http://chriskresser.com/how-too-much-om ... g-us-sick/

Δεν υπάρχει άλλο σκεύασμα με τέτοια αναλογια epa dha. 1:5 είναι τεχνητά διαμορφωμένο.

Επίσης δεν υπάρχει άλλο με 9g dha,epa και gla, la 9g. Συνολική πρόσληψη 18gr ποκυακορεστων.

Οι κάψουλες είναι συνήθως 0.5-0.8 max και τα σιρόπια max 1-2gr.
Το έχω ψάξει αρκετά μπας και το αντικαταστήσω λόγω της αυξημένης τιμής ή οποία είναι 54 και όχι 45 αλλά αυτό είναι αδύνατον. Ειδικά οι αναλογίες δεν υπάρχουν. Είναι αντίστροφες και σε πολύ μικρότερη ποσότητα στην ίδια τιμή σχεδόν από εξωτερικό πάντα. Τώρα τα υπόλοιπα που έχει δε καταλαβαίνω καν το γιατί σε τόσο μικρή ποσότητα. Υπάρχει πολύς κόσμος που παίρνει σε μεγάλες ποσότητες λιποδιαλυτές βιταμίνες και δεν έχουν πάθει τίποτα. Μία από τις πιο αποτελεσματικες εναλλακτικές θεραπείες που ακολουθούν αρκετοί σύμφωνα με τα λεγόμενά τους είναι το πρωτόκολλο Coimbra με υψηλή δόση D. Το κάνουν χρόνια και τα νούμερα τους έχουν φτάσει στο θεό. Υπάρχουν πολλά σκευάσματα για τη σκπ που έχουν απίστευτες τιμές σε βιταμίνες όπως το mssential που έχει φτιαχτεί από δύο αδέρφια με σκπ. Αυτή η πλευρά υποστηρίζει ότι πρώτον κανείς δε πέθανε από βιταμίνες και δεύτερον ότι όταν έχεις προβλήματα χρειάζεσαι μεγάλες δόσεις που δε μπορείς να πάρεις από διατροφή. Για όλες δε ξέρω για τη D όμως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα σίγουρα για το θέμα αποτελεσματικότητα . Παρά πολλές έρευνες και μελέτες αναφέρουν ότι ή μακροχρόνια λήψη των 20.000 IU και πάνω μειώνει υποτροπές και τις εστιακες βλάβες. Στο κοιμπρα μειώνεται ακόμα κ η κλίμακα αναπηρίας . Όσο για την ασφάλεια από αυτό που εχω καταλάβε η τοξικότητα αφορά το ασβέστιο και όχι γενικά γι αυτό θέλει γιατρό οδηγίες και συχνές εξετάσεις.

Αυτή είναι μία από τις άπειρες που κυκλοφορούν

https://www.google.gr/url?sa=t&source=w ... ZGdDjkI8uw

Για παγκρεατίτιδα έχω μάθει εγώ ότι είναι επικίνδυνα τα συμπληρώματα ελαιών. Το έμαθα πρόσφατα αλλά δε θέλω να κάνω άλλη έρευνα βαρέθηκα !!! Όποιος γνωρίζει ή αν έχει όρεξη για διάβασμα να μας πει. Από Σεπτέμβρη ή αν παθω εγώ...
Συνημμένα
Screenshot_2016-07-23-04-37-00.png
Screenshot_2016-07-23-04-37-00.png (268.27 KiB) Προβλήθηκε 8673 φορές
 #119229  από ποπη
 Σάβ Ιούλ 23, 2016 11:37 am
υπαρχουν ελαια στο εξωτερικο με μεγαλες τιμες ιχθυελαιου, αλλα οχι στο εμποριο, χρειαζεται συνταγη γιατρου.

εχω βρει εμποριου σε καψουλες μεχρι 1,1g. Οι τιμες βεβαια ελλαδα - εξωτερικο ποτε δεν ειναι ιδιες, ουτε τα αποτελεσματα που δειχνει to internet ειναι τα ιδια....αλλα εβρισκα απο Ελλαδα και αλλα βρισκω στο εξωτερικο που ειμαι τωρα.
Επισης, με τα ιχθυελαια καλο ειναι να γνωριζουμε απο ποιες πηγες προερχονται και αν ειναι αυτο που λεμε εξευγενισμενα ( refined) διοτι παιζουν και κατι ''ωραια'' βαρεα μεταλλα μεσα που κανεις ποτε δεν αναγραφει.....

Poil, για τις βιταμινες λεμε περιπου το ιδιο, αν εχεις ελλειψη παιρνεις σε ποσοτητα μεχρι φυσιολογικης επαναφορας, αν δεν εχεις και παιρνεις θελει προσοχη και διαλειμματακια.
Το υπερβολικο οταν δεν ειναι αναγκαιο ποτε δεν βοηθησε :)
 #122016  από KATERINA30
 Σάβ Νοέμ 05, 2016 1:33 pm
nanablue έγραψε:Γεια σας παιδιά, εγώ είμαι στο 3ο τώρα. Αυτό που παρατήρησα πέρα από μαλιά νύχια κτλ με τις ζεστες κατι ταλαιπωριες και θολουρες στα ματια εχουν μειωθει στο ελαχιστο. Δεν με ενοχλει το φως στο βαθμο που μ ενοχλουσε πριν. Επισης το καλοκαιρι μου ξεκινησε χωρις μικρομουδιασματα και αλλες ενοχληςεις που ειχα αλλες χρονιες.
Εγώ το περνω καθε βραδυ πριν κοιμηθω και ετσι δεν εχω αυτη την εντονη γευση μεσα στη μερα. Και γω αναμενω ν ακουσω και απο αλλους σχόλια,




Καλημέρα σας σήμερα πήρα την πρώτη δόση,θα ήθελα να μάθω αποτελέσματα σε όσους το λαμβάνουν καιρό.ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23