• NEUROASPIS PLP10

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #114825  από pistis.xo.
 Τρί Φεβ 02, 2016 11:44 am
Καλημέρα σ'όλη την παρέα..Tita αν σου περισσέψει
κάποιο το θέλω κ εγώ,δεν εργάζομαι κ θα μου
είναι χρήσιμο.Θα το συνεχίσω για 6 μήνες σίγουρα
κ βλέπουμε....ευχαριστώ.
 #114826  από pistis.xo.
 Τρί Φεβ 02, 2016 11:51 am
Δεν γνωρίζω πώς να στείλω προσωπικό μήνημα.
Ευχαριστώ κ πάλι.
 #114830  από litsa
 Τρί Φεβ 02, 2016 6:08 pm
αριστερά , εχει ενα συννεφακι.. το πατάς με το όνομα αυτού που θέλεις... και γραφεις και στελνεις..
 #114853  από pistis.xo.
 Πέμ Φεβ 04, 2016 12:07 am
Litsa είμαι χαζή δεν εξηγείται,δεν βρίσκω το
συννεφάκι,είναι πρός το πάνω μέρος της σελίδας;
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
 #114854  από pistis.xo.
 Πέμ Φεβ 04, 2016 12:11 am
Το βρήκα είναι στο ψευδώνυμό μας κοντά!
Σ'ευχαριστώ κ πάλι! :emojis-1:
 #116143  από Μιμικαμ
 Κυρ Απρ 03, 2016 11:21 pm
Καλησπέρα στην παρέα :emojis-1:

Σήμερα τελείωσα την τρίμηνη λήψη του neuroaspis..και φυσικά δεν σκοπεύω να το συνεχίσω..

Εντυπώσεις...θα αναφέρω πρωτα αυτά που θεωρω ισως σαν θετικά οφέλη..
χοληστερινη,hdl,τριγλυκερίδια, και γενικα ολες οι βιοχημικες εξετάσεις, μεσα στα φυσιολογικα πλαισια, ενώ πριν την ληψη του ηταν αρκετά ανεβασμένα,,,,
Επισης, νυχια και μαλλια, ποτε δεν ειχα τοσο δυνατα και γερά....

Κατά τ'αλλα, καμια ιδιαίτερη διαφορά, θα έλεγα ότι ισως είμαι και λιγο πιο βαρια, ισως επειδή ολο αυτό το χρονικο διάστημα, δεν επαιρνα κάποια άλλη ενίσχυση από βιταμίνες....αυτά, από αυριο θα προμηθευτω πάλι κάποιες βιταμίνες τις οποίες επαιρνα στο παρελθον και ελπίζω να βοηθηθώ, τουλάχιστον από ενέργεια, που νιώθω ότι ξεμένω.... :emojis-3:

Ας μας αναφέρει και κάποιος άλλος που το χρησιμοποιει τις εντυπώσεις του, ετσι για να παρηγορηθούμε λιγο΄.. :emojis-1: :emojis-1: :emojis-1:
 #116145  από Poil
 Δευ Απρ 04, 2016 4:40 am
Εγώ έχω κλείσει τετράμηνο με διακοπές 10 κ 7 ημερων περίπου. Στη κόπωση δε νομίζω ότι κάνει απολύτως τίποτα. Θα συμφώνησω με τη μιμικαμ. Χωρίς βιταμίνες αντιοξειδωτικά κλπ δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.
Όταν το ξεκίνησα είχα το σημείο Lhermitte που μερικές φορές με χτύπαγε ρεύμα κ χωρίς να σκύβω, ένα κάψιμο στο πόδι και στα πλευρα, ένα μουδιασμενο χέρι. Στον εναμιση μηνα εφυγαν. Στη πρώτη διακοπή τη 10η μέρα μουδιασε το δέρμα στο χέρι μου. Μετα απο δύο βδομάδες μου ξαναπέρασε. Στη δεύτερη διακοπή στη βδομαδα με χτύπησε ξανά ρεύμα με τη κάμψη του αυχένα ένιωθα μία ενόχληση στα πλευρά που πέρασε σε 2-3 μέρες.
Τώρα αν είναι τυχαία ή όχι δε ξέρω αλλά δε θα το κόψω σίγουρα για να δω αν θα εμφανιστεί ξανά κάτι. Έκανα κ μαγνητική μέσα Μαρτίου. Κάποιες εστιες μου έχουν εξαφανιστεί εντελώς μία μεγάλη έχει μικρύνει αλλά έχω καποιες καινούργιες σε σχέση με τη παλιά που έγινε Σεπτέμβρη.
Σε νευρολόγο που πήγα δε μου βρήκε κάτι στην εξέταση. Ένα θέμα έχω ουσιαστικά στα πόδια που νιώθω μυρμηγκιασμα/μούδιασμα όταν έχω έντονη κίνηση στα πόδια(γρήγορο περπάτημα, τρέξιμο) με το που τη σταματήσω. Αυτό μου περνάει εντελώς μόνο αν κάνω γυμναστική κάθε μέρα.

Πάντως κάτι που δεν ήξερα κ είδα πρόσφατα στο neuroaspis.gr είναι ότι παίζει ρόλο κ τα άλλα που τρως γτ πρέπει να διατηρείς μία αναλογία στα λίπη. Τα ω-3 πρέπει ν υπερισχύουν από τα ω-6 γενικά. Το site έχει μέσα διατροφικές συμβουλές. Και κάποιος που δε το παίρνει δε χάνει τίποτα να το υιοθετήσει.
 #116199  από you can do it
 Δευ Απρ 04, 2016 10:58 pm
Σε λίγες μέρες κλείνω εξάμηνο με neuroaspis.
Δεν είχα ιδιαίτερα συμπτώματα όταν άρχισα πέρα από την οπτική νευρίτιδα που την "πολέμησα" με κορτιζόνη. Ήταν ένας μήνας περίπου πριν το αρχίσω. Είχα μία κόπωση αλλά δεν ήταν θεωρώ της ΣΚΠ, γιατί απλά δεν κοιμόμουν και είχα πολύ κακή ψυχολογία. Για κόπωση άρα δεν έχω να πω, δεν είναι σύμπτωμά μου.

Γενικά σταδιακά και μέχρι και δύο περίπου μήνες αφού το είχα ξεκινήσει είχα εκδηλώσει συμπτώματα που άλλα κράταγαν αρκετά, άλλα λίγες μέρες, και ήταν τα εξής: ελαφριά αλλά ενοχλητικά μουδιάσματα στα πέλματα, αίσθημα ζώνης από ώμους μέχρι και πόδια, (ίσως όχι πάντα ταυτόχρονα, αλλά στον κορμό ήταν έντονο και επίμονο), έντονο λερμίτ, ελαφρύ μούδιασμα στα δάκτυλα του ενός χεριού και αργότερα ελαφρύ μούδιασμα στο χέρι που με έπιανε και με άφηνε για κάποιες ώρες, λίγο βαριά γόνατα κάποιες μέρες, και αρκετά έντονα μυρμηγκιάσματα στα πόδια κατά την έντονη κίνηση ή άσκηση.
Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς διάρκεια και σειρά του καθενός. Είχα σκαμπανεβάσματα. Στο τετράμηνο νομίζω έβλεπα καλή διαφορά.

Έξι μήνες μετά, από όλα αυτά έχει μείνει ένα πολύ ελαφρό έως ανεπαίσθητο λερμίτ που δεν το νιώθω κάθε μέρα όπως συνήθιζα και τα μυρμηγκιάσματα νιώθω τις δύο τελευταίες εβδομάδες να τα ξεφορτώνομαι καθώς λιγοστεύουν και η ένταση μειώνεται. Μουδιάσματα δεν έχω καθόλου.
Το μάτι που ήταν το αρχικό και πιο βαρβάτο έφτιαξε αργά αλλά έφτιαξε κατά 99%.

Γενικά νομίζω έχει γίνει δουλίτσα. Νιώθω πια σχεδόν όπως παλιά.
Όμως, θέλω να πω ότι δεν κάθομαι στα αυγά μου και παίρνω μόνο neuroaspis.
Σίγουρα όμως με βοήθησε. Το βαθμό δεν ξέρω γιατί κάνω πολλά πράγματα για να βοηθήσω το σώμα μου. Και τα άρχισα όλα σχεδόν ταυτόχρονα, οπότε δεν μπορώ να πω τι με βοηθά περισσότερο. Πάντως δεν το σταματάω ούτε καν για να κάνω πείραμα να δω πώς είμαι χωρίς αυτό.

Η μικρή μου πείρα και όσα έχω μελετήσει όλο αυτόν τον καιρό μου λένε ότι ένα πράγμα δεν αρκεί. Είναι συνδυασμός. Πάνω από όλα πιστεύω πως είναι η πίστη στον εαυτό μας ότι θα τα καταφέρουμε και η απαίτησή και η δίψα μας να γίνει. Και φυσικά δουλίτσα για αυτό.
Εύχομαι ο καθένας μας να τα καταφέρει με όποιο τρόπο έχει επιλέξει.

Poil, όντως για τα ω3 είναι έτσι.
 #116203  από adrCy
 Τρί Απρ 05, 2016 12:25 am
εγω δεν εχω δει ακόμη κάποια διαφορά αλλά το παίρνω λιγότερο από μηνα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω ομως αν σας ενοχλεί στο στομάχι. εμενα με ψιλοενοχλεί αλλά όχι παντα. Απλα ακόμη να καταλαβω το πότε και το γιατι ώστε να μπορέσω να πράξω ανάλογα...
 #116248  από kath
 Τετ Απρ 06, 2016 4:48 pm
Ημουν στο 2ο μπουκαλι αλλα εχει μεινει το μισο στο ψυγειο. Το σταματησα απο τοτε που εγιναν τα διαφορα κυριως γιατι κι εμενα με ενοχλουσε πολυ στο στομαχι κι επειδη και γενικοτερα με το στομαχι εχω ενα θεμα ολη αυτη την περιοδο δεν το εχω ξαναπαρει. Επειδη διαβασα οτι καποιοι εχουν δει διαφορα σε ο,τι αφορα μαλλια και νυχια , μολις επανελθει το στομαχι το υπολοιπο συν 1 μπουκαλι που μου εχει μεινει ακομα θα το παρω μια η δυο φορες την εβδομαδα,ετσι μονο κ μονο επειδη τα εχω να μην πανε τζαμπα. Κριμα ειναι.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23