• LEMTRADA (ΑΛΕΜΤΟΥΖΟΥΜΑΜΠΗ)

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #132062  από Strr
 Σάβ Οκτ 05, 2019 10:32 pm
Καλησπέρα καλή μου η Λήδα είμαι δε μπορούσα να συνδεθώ με το λογαριασμό μου κ έφτιαξα άλλο,16 Σεπτεμβρίου ξεκίνησα θεραπεία 20 Σεπτεμβρίου τελείωσα ο οργανισμός μου το δέχτηκε πολύ καλά δεν είχα ούτε μισή παρενέργεια αφού σηκώνομουν κάθε μέρα μετά την εφταωρη έγχυση κ έκανα μπάνιο κ τώρα καμία παρενέργεια 20 μέρες σχεδόν μετά την θεραπεία τώρα είναι νωρίς ακόμα για αποτελέσματα απλά εγώ βλέπω μια σταθερότητα στο βηματισμό γιατί ήμουν πολύ χάλια πριν ξεκινήσω δε μπορούσα να σταθώ βοήθησε κι κορτιζόνη φυσικά απλά κατάλαβα μια μικρή διαφορά λόγω φαρμάκου το μόνο ζόρι που έχω είναι μια αδυναμία που μου φέρνει υπνηλία νιώθω άδειες μπαταρίες δε ξέρω αν είναι λόγω lemtrada η η πάθηση αλλά είναι ενοχλητική εγώ θα ήθελα να μας απαντήσει ένα άτομο που πήρε το φάρμακο πρίν κάνα χρόνο η δύο να μας πει πως είναι σήμερα κι αν βελτιώθηκε εύχομαι τα καλύτερα
 #132076  από queen_of_my_life
 Κυρ Οκτ 06, 2019 4:09 pm
Strr έγραψε: Σάβ Οκτ 05, 2019 10:32 pm Καλησπέρα καλή μου η Λήδα είμαι δε μπορούσα να συνδεθώ με το λογαριασμό μου κ έφτιαξα άλλο,16 Σεπτεμβρίου ξεκίνησα θεραπεία 20 Σεπτεμβρίου τελείωσα ο οργανισμός μου το δέχτηκε πολύ καλά δεν είχα ούτε μισή παρενέργεια αφού σηκώνομουν κάθε μέρα μετά την εφταωρη έγχυση κ έκανα μπάνιο κ τώρα καμία παρενέργεια 20 μέρες σχεδόν μετά την θεραπεία τώρα είναι νωρίς ακόμα για αποτελέσματα απλά εγώ βλέπω μια σταθερότητα στο βηματισμό γιατί ήμουν πολύ χάλια πριν ξεκινήσω δε μπορούσα να σταθώ βοήθησε κι κορτιζόνη φυσικά απλά κατάλαβα μια μικρή διαφορά λόγω φαρμάκου το μόνο ζόρι που έχω είναι μια αδυναμία που μου φέρνει υπνηλία νιώθω άδειες μπαταρίες δε ξέρω αν είναι λόγω lemtrada η η πάθηση αλλά είναι ενοχλητική εγώ θα ήθελα να μας απαντήσει ένα άτομο που πήρε το φάρμακο πρίν κάνα χρόνο η δύο να μας πει πως είναι σήμερα κι αν βελτιώθηκε εύχομαι τα καλύτερα
Χαίρομαι πολύ Λήδα μου που σου τα πήγες καλά με το φάρμακο. Και εγώ τα ίδια, όλα μια χαρά, μόνο την πρώτη μέρα είχα παρενέργειες.

Και εγώ έχω μια αδυναμία και έλλειψη ενέργειας, όμως λογικό δεν είναι; εδώ άλλοι άνθρωποι μια γρίπη περνάνε και τους ρίχνει στο κρεββάτι. Θεωρώ ότι απλώς θέλουμε το χρόνο μας να αναρρώσουμε.
 #132077  από queen_of_my_life
 Κυρ Οκτ 06, 2019 4:55 pm
Με αφορμή τη συνομιλία μου με τη Λήδα, θα ήθελα να μιλήσω σχετικά με τη στάση μας απέναντι σε αυτό το φάρμακο...

Στο μήνυμά της η Λήδα ανέφερε ότι θα ήθελε τη γνώμη/εμπειρία κάποιου που έχει ήδη δοκιμάσει το lemtrada. Συμφωνώ... Όμως έχω παρατηρήσει ότι κανείς εδώ δε μιλάει για το lemtrada. Εννοώ κάποιον ο οποίος το έχει χορηγηθεί, όχι γενικές συζητήσεις. Αρνούμαι να πιστέψω ότι μόνο εγώ, η Λήδα και η αδερφη της κοπέλας (Μένια) το έχουμε χορηγηθεί. Αστείο ακούγεται.. Μήπως δε γράφουν επειδή υπάρχει ένας αρνητισμός για το φάρμακο; Μήπως επειδή απαλλάχτηκαν από συμπτώματα και δεν έχουν λόγο να μπουν στο φόρουμ; ποιος ξέρει.

Επίσης.. Είναι δικαίωμα του καθενός να είναι κατά ή υπέρ των φαρμάκων. Ομολογώ ότι ήμουν κατά αλλά όχι πλέον. Συγκεκριμένα, θεωρώ ότι αν μπορεί κάποιος να τα αποφύγει, είμαι υπέρ. Όμως είναι περιπτώσεις που μόνο τα φάρμακα μπορούν να βοηθήσουν.
Πριν κάνω lemtrada διάβασα όλες τις αναρτήσεις και μπορώ να πω ότι με φόβισαν. Σίγουρα ευχαριστούμε όλα τα μέλη του φόρουμ που παραθέτουν τους κινδύνους του φαρμάκου, όμως μην ξεχνάμε ότι κανείς από αυτούς δεν το έχει χορηγηθεί. Δεν έχουν εμπειρία. Ας μην κάνουμε επίθεση σε αγωγές που ενδεχομένως να βοηθήσουν κάποιον. Ξαναλέω ότι και εγώ ήμουν κατά, μα μέχρι εκεί. Δε θέλω να επηρεάσω κάποιον που ίσως βοηθηθεί από κάτι έστω κι αν εγώ δεν το υποστηρίζω. Ιδιαίτερα όταν δεν έχω προσωπική εμπειρία! Κάπου διάβασα ότι μια φίλη κάποιου έκανε το φάρμακο και ζει σε περιορισμό κλπ. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Θα το διαβάσει άνθρωπος που θέλει να κάνει το φάρμακο και θα τρομακρατηθει. Όπως εγώ. Καμία σχέση λοιπόν. Μόλις έχω κάνει lemtrada. Ένα 20ημερο είμαι μέσα, όντως δε βγαίνω, μα σε 2 μήνες θα ταξιδέψω στο εξωτερικό. Ξέρεις, αεροπλάνο με κόσμο κλπ. Δεν υπάρχει θέμα.

Ας διαβάζουμε μεν όλα τα άρθρα που με ευγένεια μας αναρτούν τα μέλη μας, όμως να μην ξεχνάμε να εμπιστευόμαστε περισσότερο ανθρώπους που έχουν προσωπική εμπειρία. Και πάλι με εγκράτεια γιατί ο καθένας είναι διαφορετικός και βιώνει ένα φάρμακο διαφορετικά.
 #132078  από Strr
 Κυρ Οκτ 06, 2019 6:55 pm
Εύχομαι καλή μου να μας απαντήσει κάποιος που έχει κάνει αυτήν την αγωγή να μας πει πως είναι συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου ας μήν αποκλείουμε έτσι χωρίς λόγο φάρμακα επειδή ακούσαμε κάτι από τρίτους τέλος πάντων θα δούμε μόνες μας τη πορεία κ θα ενημερωνόμαστε αν θέλεις βρες με στο φβ Lida Lida έχω φωτογραφία τα μάτια μου να τα λέμε από κει
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7