• LEMTRADA (ΑΛΕΜΤΟΥΖΟΥΜΑΜΠΗ)

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #107416  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Νοέμ 19, 2014 4:25 pm
Κώστας έγραψε:Και επειδή όλα τ΄ άλλα φάρμακα που έχετε δοκιμάσει δεν βοήθησαν και πολύ, νάστε σίγουρες ότι αυτό κάτι θα κάνει!!!!
Άλλωστε τόση θετική ενέργεια από ολόκληρο το forum δεν μπορεί, θα κάνει το θαύμα της!
:smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: Σωωωωωωστος........!!!!!!!!!
 #107474  από sofia13
 Παρ Νοέμ 21, 2014 8:46 pm
Πολλή καλή τύχη κορίτσια μου και όλα καλά να πάνε, πολύ καλά όμως !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 #107481  από Menia
 Παρ Νοέμ 21, 2014 10:54 pm
Αγαπημενα μου φιλαρακια, καλησπερα!
Πριν 2 ωρες βγηκαμε απο το νοσοκομειο. Ολοκληρωθηκε ο φετινος κυκλος θεραπειας.
Συμφωνα με τον γιατρο, πηγε ανελπιστα καλά η θεραπεια. Περα απο καθε προσδοκια.
Λογικα υποτροπες, τελος. Και πρεπει να περιμενουμε καποιους μηνες για να δουμε αν θα μπορει να υπαρξει μια καποια βελτιωση.
Σας ευχαριστώ ολους απο καρδιας για την συμπαρασταση, τις ευχες, τις διαφορετικες αποψεις, τις ενστασεις. Σας αγαπω ειλικρινα.
Θα ηθελα επισης να ευχαριστησω δημοσιως την πολυαγαπημενη μου φιλη
κ.Αννα Δεσποτοπουλου που μου σταθηκε απιστευτα και που ηταν μαζι μας την πρωτη ημερα της θεραπειας, επειδη εγω δουλευα. Σε ευχαριστω και σ' αγαπω Αννα!
Επισης θα ηθελα να ευχαριστησω θερμα τον νευρολογο μας και τον παθολογο μας στην κλινικη που νοσηλευτηκε η Δεσποινα. Τους νοσηλευτες και ολο το προσωπικο. Υπηρξε μια
αρτια ιατρικη παρακολουθηση.
Ο θεραποντας νευρολογος περα απο εξαιρετος επιστημονας ειναι και ενας υπεροχος ανθρωπος.
Ειναι γιατρος αρκετων φιλων μου με ΣΚΠ. Την πρωτη ημερα ηταν 12 ωρες ασταματητα απο
πανω της και ολη την ημερα στα τηλεφωνα. Και ολες αυτες τις ημερες οπως και τον προηγουμενο καιρο εχει σταθει σαν αδελφος.
Θα ηθελα την αδεια απο τον admin να τον ευχαριστησω ονομαστικα και δημοσιως αν μου το
επιτρεπει, καθως και τον παθολογο μας.
Ευχαριστω, ευχαριστώ, ευχαριστώ!!!!! :smile-muscle: :smile-clapping: :smile-star: :smile-hi: :smile-tongueout: :smile-angel: :smile-party: :smile-cake: :smile-heart: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #107496  από soulla
 Σάβ Νοέμ 22, 2014 7:02 pm
ΑΓΑΠΗΜΕΝΕςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ΜΟΥ :smile-clapping: :smile-clapping: ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ :smile-kiss: :smile-kiss:
 #107498  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Νοέμ 22, 2014 7:12 pm
Menia έγραψε:Αγαπημενα μου φιλαρακια, καλησπερα!
Πριν 2 ωρες βγηκαμε απο το νοσοκομειο. Ολοκληρωθηκε ο φετινος κυκλος θεραπειας.
Συμφωνα με τον γιατρο, πηγε ανελπιστα καλά η θεραπεια. Περα απο καθε προσδοκια.
Λογικα υποτροπες, τελος. Και πρεπει να περιμενουμε καποιους μηνες για να δουμε αν θα μπορει να υπαρξει μια καποια βελτιωση.
Σας ευχαριστώ ολους απο καρδιας για την συμπαρασταση, τις ευχες, τις διαφορετικες αποψεις, τις ενστασεις. Σας αγαπω ειλικρινα.
Θα ηθελα επισης να ευχαριστησω δημοσιως την πολυαγαπημενη μου φιλη
κ.Αννα Δεσποτοπουλου που μου σταθηκε απιστευτα και που ηταν μαζι μας την πρωτη ημερα της θεραπειας, επειδη εγω δουλευα. Σε ευχαριστω και σ' αγαπω Αννα!
Επισης θα ηθελα να ευχαριστησω θερμα τον νευρολογο μας και τον παθολογο μας στην κλινικη που νοσηλευτηκε η Δεσποινα. Τους νοσηλευτες και ολο το προσωπικο. Υπηρξε μια
αρτια ιατρικη παρακολουθηση.
Ο θεραποντας νευρολογος περα απο εξαιρετος επιστημονας ειναι και ενας υπεροχος ανθρωπος.
Ειναι γιατρος αρκετων φιλων μου με ΣΚΠ. Την πρωτη ημερα ηταν 12 ωρες ασταματητα απο
πανω της και ολη την ημερα στα τηλεφωνα. Και ολες αυτες τις ημερες οπως και τον προηγουμενο καιρο εχει σταθει σαν αδελφος.
Θα ηθελα την αδεια απο τον admin να τον ευχαριστησω ονομαστικα και δημοσιως αν μου το
επιτρεπει, καθως και τον παθολογο μας.
Ευχαριστω, ευχαριστώ, ευχαριστώ!!!!! :smile-muscle: :smile-clapping: :smile-star: :smile-hi: :smile-tongueout: :smile-angel: :smile-party: :smile-cake: :smile-heart: :happy-cheerleadersmileygirl:
:smile-blush: :smile-blush: :smile-blush: :smile-blush: :smile-blush: :smile-headbang: :smile-blush: :smile-headbang: :smile-headbang: Βρε παλιο...αδελφουλα .....Ευτυχως που δεν εισαι κοντα ...Αλλιως, το ξερεις ...θα σε δαγκωνα :smile-angry: Και..... ευτυχως που σας ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ....Οσο για τον γιατρο...Ο,τι και να πουμε ειναι λιγο....Η αγωνια του ηταν μεγαλυτερη απο τη δικη μας !!!!!!!! Λοιπον ....Ειπαμε ........ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: ΥΓ. Επισης ΔΕΝ ειμαι η Κ. Αννα ...Ειμαι η Αννα !
 #107502  από Menia
 Σάβ Νοέμ 22, 2014 9:06 pm
Αννα μου, για μενα εισαι η Αννουλα μου. Και απλα επειδη το ξερω είσαι μια μεγαλη Κυρια.
Η ΚΥΡΙΑ ΑΝΝΑ ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ με ολα κεφαλαια.
Και τωρα επιτρεψτε μου τις δημοσιες ευχαριστιες.
Πρώτα και πανω απ' ολα να ευχαριστησω μεσα απο την καρδια μου τον κ. Κωνσταντινο
Δρακατο, τον νευρολογο μας.
Οπως προ ειπα ειναι ενας εξαιρετος επιστημονας, ενας υπεροχος άνθρωπος.
Στα 16 χρονια που πασχει η Δεσποινα εχουμε περασει απο πολλους γιατρους και οπως ολοι
γνωριζεται, τον γιατρο σου τον παντρευεσαι και επειδη οι περισσοτεροι ειναι δυστροποι πολλες φορες δυσκολευομαστε στην επικοινωνια.
Ο Κωστας μας κερδισε με την απιστευτη ευγενεια του, την αγαπη προς τον ασθενη,
την αριστη και λεπτομερη ιατρικη προσσεγγιση, την τεραστια του υπευθυνοτητα, την
εξατομικευμενη αντιμετωπιση. Δεν λειτουργει με τους νομους αλλα με τον ασθενη και την προσωπικη του πορεια με την ΣΚΠ.
Τα τελευταια 2.5 χρονια που εχει αναλαβει την Δεσποινα εκανε αυτο το δυσβασταχτο μονοπατι
να ειναι καπως πιο ευκολο. Δεν υπηρχε Σαββατοκυριακο, δεν υπηρχε θεμα ωρας. Πανω απ'
ολα ο ασθενης. Δεν μας εκανε ποτε να αισθανθουμε οτι τον κουραζουμε και πιστεψτε ήταν τοσο
υποτροπιαζουσα η πορεια της Δεσποινα που ειλικρινα μπορει να χρειαζοταν να μιλαμε και καθε
μερα.
Μπορώ να μιλω ατελειωτα για τον Κωστα αλλα δεν θελω να φανω υπερβολικη και πιστεψτε με
πως οτι και να πω λιγο θα ειναι.
Κωσταντινε Δρακατο σε αγαπω, σε ευχαριστώ, σε ευγνωμονω και ευχαριστω τον Θεο που βρεθηκες στον δρομο μας.
Θα ηθελα επισης να ευχαριστησω απο καρδιας και τον παθολογο μας τον κ.Γερασιμο Καρουσο
μια απο τα ιδια σαν γιατρος και σαν χαρακτηρας. Η Δεσποινα περασε πολλες παρενεργειες και
διαφορα αλλα προβληματα πυροδοτουμενα απο την ΣΚΠ αλλα οχι νευρολογικα. Αν δεν ηταν
ο Γερασιμος πλαι μας, η Δεσποινα μπορει να μην ηταν μαζι μας. Μακη μου, οπως εγω σε
φωναζω ξερεις ποσο σε αγαπω και τι σου χρωσταω. Καταρχας μου γνωρισες τον Δρακατο.
Ησουν πλαι μου σε ολα. Η μανα μου που εφυγε πριν απο τρια χρονια απο τη ζωη μου εστειλε δυο αδελφους, εσενα και τον Δρακατο.
Μακαρι ολα να πανε καλα!
Σας ευχαριστω και σας αγαπω!!!!!!!!!!!
 #107515  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Νοέμ 23, 2014 11:09 am
Αληθεια !!!!!! Αυτος ο ΓΙΑΤΡΟΣ ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ....Δεν υπαρχει δευτερος ! Τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κι εγω ....Μεσα απο την καρδια μου ! Για οσα κανει για το Δεσποινακι μας ..για οσα κανει για μενα και για ολους τους ασθενεις του !!!!! Του ευχομαι να ειναι παντα καλα , να εχει δυναμη και να αντεχει ...το ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ''κοινωνικο '' κρατος ''προνοιας'' :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
 #107560  από Thor
 Τρί Νοέμ 25, 2014 11:44 am
Μηπως μπορεις να μας πεις μερικα πραγματα για το LEMTRADA ή campath
νομιζω ηταν για τον καρκινο και η γιατρος μου το περιμενε για την προοδευτικη σκπ
δεν πρεπει να εχει εγκριση απο fda τι παρενεργειες-οφελος εχει για την αδερφη σου
και καθε ποτε χορηγειται νομιζω μια φορα το χρονο ;
 #107565  από neroxytis
 Τρί Νοέμ 25, 2014 1:25 pm
Παλιά το χρησιμοποιούσαν για κάποιες μορφές λευχαιμίας. Τώρα του άλλαξαν όνομα και τιμή (προς το υψηλότερο) και το χρησιμοποιούν για την υποτροπιάζουσα ΣΚΠ. Δεν έχει και δεν πρόκειται να πάρει έγκριση για τις προοδευτικές μορφές αφού δεν έχει αποδειχθεί ότι επιβραδύνει την εξέλιξη της αναπηρίας. Βελτιώνει όμως τις μαγνητικές, αν αυτο έχει κάποια σημασία.

Σημ: Από τον FDA δεν εγκρίθηκε για γραφειοκρατικούς λόγους. Θα λάβει σύντομα έγκριση, αν δεν έχει λάβει ήδη.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7