• ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΜΕΛΙΣΣΑΣ

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #103994  από Armand De Bricnac
 Τετ Ιουν 25, 2014 3:04 pm
@Magda

Μαρτυρία ασθενούς μέσα από το φόρουμ σε πρώιμο στάδιο τον βοηθούσαν τα τσιμπήματα.
Είμαι της άποψης ότι τα εναλλακτικά για να βοηθήσουν θα πρέπει να έχεις δημιουργήσει το κατάλληλο υπόστρωμα στον οργανισμό σου.
 #104067  από costas1968
 Παρ Ιουν 27, 2014 4:51 pm
Γιάννης έγραψε:
magda έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΛΙΣΣΕΣ.ΕΔΩ ΚΑΙ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΙΣ ΜΕΛΙΣΣΕΣ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ.ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΤΙΣ 10 ΣΚΑΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΑΣ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΕΒΕΙ ΜΟΝΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ.ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΚΑΛΑ .ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ .ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΣ ΕΛΠΙΔΑ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ.
:smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping:


Μια κουβέντα θα πω και σκεφτείτε τη πάρα πολύ σοβαρά, αυτά τα εναλλακτικά είναι συνήθως χοντρό παραμύθι και είναι πολύ φυσικό η καλλιτέχνις να σου λέει ότι θα πάει καλά, τι να σου πει δηλαδή ότι σας δουλεύει; Τα λεφτά σας θέλει και αποτέλεσμα μηδέν. Εντατική φυσικοθεραπεία, με ρεαλιστικές προσδοκίες και όχι απογοητεύσεις, μόνο αυτό (ίσως) βοηθάει. Δυστυχώς μπλέξαμε με τρομακτική ταινία, άλλοι με ψυχολογικό θρίλερ και άλλοι με σπλάτερ...
 #123251  από LL--MM
 Σάβ Δεκ 10, 2016 8:14 pm
http://www.neurology.org/content/82/12/ ... l.pdf+html
Γενική επιθεώρηση (σχετικά πρόσφατη, 1975-2011, 2011-13):
Είναι μάλλον αναποτελεσματικό...
Και μπορεί να προκαλέσει και αναφυλαξίες (ενίοτε θανατηφόρες)


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22059110
Ιδίως δε για όσους έχουν φάει ανοσοκαταστολή με το κουτάλι, ας λυπηθούν το σηκώτι τους...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?te ... +sclerosis
H γενική αναφορά ... αλλά δεν έχει πολλές "πλήρεις αναφορές"

Η... Ραδιοτηλεόραση είχε ένα άρθρο, προσφατα, οπότε κάποιο καλοπροαίρετο άτομο μου το έβαλε κάτω απ'τη μύτη: κάποια έγινε απολύτως καλά (συμπτωματολογία ΚΑΙ εστίες εξαφανίστηκαν, λέει :emojis-11: ) έτσι που άρχισα ν'αναρωτιέμαι αν στα ΚΕΠΑ μας επιβάλλουν το "φάρμακο" αυτό. :smile-doh:
Κατά τα λεγόμενα όμως των "καταρτισμένων" κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται, άμεσα τουλάχιστον... :smile-thinking:

Κι επί τέλους, αν οι επαίσχυντες φαρμακευτικές θεωρούσαν ότι το δηλητήριο αυτό μας κάνει καλά, ή έστω, είχαν κάποιο όφελος απ'αυτό, γιατί να μην το βάλλουν σε ενέσεις, αφού βγάλουν τα τοξικά, για να δούμε ασφαλέστερα και λιγότερο επίπονα αποτελέσματα;;; :smile-thinking: Μήπως θα ήταν με το αζημίωτο;;; :smile-thinking:

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #123344  από Nikoskk
 Δευ Δεκ 12, 2016 6:44 pm
LL--MM έγραψε:http://www.neurology.org/content/82/12/ ... l.pdf+html
Γενική επιθεώρηση (σχετικά πρόσφατη, 1975-2011, 2011-13):
Είναι μάλλον αναποτελεσματικό...
Και μπορεί να προκαλέσει και αναφυλαξίες (ενίοτε θανατηφόρες)


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22059110
Ιδίως δε για όσους έχουν φάει ανοσοκαταστολή με το κουτάλι, ας λυπηθούν το σηκώτι τους...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?te ... +sclerosis
H γενική αναφορά ... αλλά δεν έχει πολλές "πλήρεις αναφορές"

Η... Ραδιοτηλεόραση είχε ένα άρθρο, προσφατα, οπότε κάποιο καλοπροαίρετο άτομο μου το έβαλε κάτω απ'τη μύτη: κάποια έγινε απολύτως καλά (συμπτωματολογία ΚΑΙ εστίες εξαφανίστηκαν, λέει :emojis-11: ) έτσι που άρχισα ν'αναρωτιέμαι αν στα ΚΕΠΑ μας επιβάλλουν το "φάρμακο" αυτό. :smile-doh:
Κατά τα λεγόμενα όμως των "καταρτισμένων" κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται, άμεσα τουλάχιστον... :smile-thinking:

Κι επί τέλους, αν οι επαίσχυντες φαρμακευτικές θεωρούσαν ότι το δηλητήριο αυτό μας κάνει καλά, ή έστω, είχαν κάποιο όφελος απ'αυτό, γιατί να μην το βάλλουν σε ενέσεις, αφού βγάλουν τα τοξικά, για να δούμε ασφαλέστερα και λιγότερο επίπονα αποτελέσματα;;; :smile-thinking: Μήπως θα ήταν με το αζημίωτο;;; :smile-thinking:

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Για περισσοτερο απο ενα χρονο ασχολουμαι με την μελισσοθεραπεια , μπορω να πω οτι εχω δει διαφορα προς το καλυτερο ειδικα τον πρωτο καιρο που ειχα πονους και μουδιασματα στα ποδια τα τσιμπηματα απο τις μελισσες με ανακουφιζαν και ενιωθα καλυτερα.Ταυτοχρονα εχω αλλαξει διατροφη μαζι με βιταμινες ,θεματα με συκωτι οπως λεει παραπανω δεν ειχα ,οι μαγνητικες μου καθε φορα καλυτερα καθως και η κλινικη εικονα καμια σχεση με πριν ενα χρονο.
Δεν ξερω τι απο ολα που λαμβανω βοηθαει περισσοτερο αλλα με τα τσιμπηματα καθε φορα που κανω ειδικα οταν ειμαι κουρασμενος η δεν ειμαι σε καλη φαση νιωθω καλυτερα και χρησιμωποιω αρκετες μελισσες καθε φορα ,οσο για πρηξιμο λιγο στην αρχη μετα συνηθιζει ο οργανισμος.
 #123384  από LL--MM
 Δευ Δεκ 12, 2016 10:51 pm
Nikoskk έγραψε:Για περισσοτερο απο ενα χρονο ασχολουμαι με την μελισσοθεραπεια , μπορω να πω οτι εχω δει διαφορα προς το καλυτερο ειδικα τον πρωτο καιρο που ειχα πονους και μουδιασματα στα ποδια τα τσιμπηματα απο τις μελισσες με ανακουφιζαν και ενιωθα καλυτερα.Ταυτοχρονα εχω αλλαξει διατροφη μαζι με βιταμινες ,θεματα με συκωτι οπως λεει παραπανω δεν ειχα ,οι μαγνητικες μου καθε φορα καλυτερα καθως και η κλινικη εικονα καμια σχεση με πριν ενα χρονο.
Δεν ξερω τι απο ολα που λαμβανω βοηθαει περισσοτερο αλλα με τα τσιμπηματα καθε φορα που κανω ειδικα οταν ειμαι κουρασμενος η δεν ειμαι σε καλη φαση νιωθω καλυτερα και χρησιμωποιω αρκετες μελισσες καθε φορα ,οσο για πρηξιμο λιγο στην αρχη μετα συνηθιζει ο οργανισμος.

Σε ανοσοκαταστολή μπήκες ποτέ; Ποια η σχέση;; Εφιστούν ιδιαίτερα την προσοχή σε αυτό
 #123385  από Nikoskk
 Δευ Δεκ 12, 2016 10:59 pm
παιρνω το tecfidera