• ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ, ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #81599  από Γιάννης
 Τετ Νοέμ 28, 2012 2:31 pm
Μου προτάθηκε ένα τέτοιο φασούλι για την πτώση του πέλματος που πιστεύω δυσκολεύει στη βάδιση όσους από εμάς αντιμετωπίζουμε κινητικά προβλήματα στα ποδάρια. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κηδεμόνα ποδιού να μας πει εντυπώσεις;
 #81600  από anastasis
 Τετ Νοέμ 28, 2012 2:39 pm
Γιαννη μου με μεγαλη επιφυλαξη αν δεν κανω λαθος χρησιμοποιει η Κωνσταντινα...αν πεφτω μεσα εκεινη θα σου πει λεπτομερειες...Να σαι καλα... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #81602  από Κωνσταντίνα
 Τετ Νοέμ 28, 2012 4:42 pm
Γιάννης έγραψε:Μου προτάθηκε ένα τέτοιο φασούλι για την πτώση του πέλματος που πιστεύω δυσκολεύει στη βάδιση όσους από εμάς αντιμετωπίζουμε κινητικά προβλήματα στα ποδάρια. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κηδεμόνα ποδιού να μας πει εντυπώσεις;
Παρούσα :greetings-waveyellow:
Γιάννη χρησιμοποιώ νάρθηκα έσω υποδήματος τρία χρόνια.
Λόγω drop foot όταν περπατώ "κολλάει" το δεξί πέλμα μου στο πάτωμα, δρόμο, πεζοδρόμιο, χαλί κτλ.
Ο νάρθηκας πραγματοποιεί κλίση μεταξύ πέλματος και κνήμης, ίσως μικρότερη των 90 μοιρών, με αποτέλεσμα να σπρώχνεται το πέλμα προς τα πάνω.
Ο νάρθηκας που χρησιμοποιώ είναι σαν της παραπάνω φωτογραφίας.Δεν είναι http://www.pharmacy2go.gr/c/astragalos- ... atos-a-f-o, δηλαδή σταθερός.
Αυτός που φορώ μπορώ να κινώ το πέλμα μου πάνω κάτω, αφού έχει άρθρωση(κλέτζα).
Αυτά όμως θα σου τα πει ο φυσίατρος.
Τώρα θα σου πω αν με βοηθάει.Πολύυυυυυυυυυυυυυ :happy-bouncymulticolor:
Μην ανησυχείς μπορεί να είναι λίγο πομπώδης :laughing-rolling: , αλλά είναι πολύ βολικός :animals-dogrun:
 #81644  από Γιάννης
 Πέμ Νοέμ 29, 2012 9:58 am
Κωνσταντίνα ευχαριστώ για τις πληροφορίες, για να σου πω την πλήρη αλήθεια ο φυσικοθεραπευτής μου πρότεινε αυτό http://www.orthomedicare.gr/toeoff-nart ... imata.html βέβαια για να το πάρεις από ελλάδα είναι πανάκριβο αλλά υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας από το εξωτερικό με λιγότερο από τα μισά λεφτά. Αυτό που χρησιμοποιείς πόσο κοστίζει;
 #81649  από anni
 Πέμ Νοέμ 29, 2012 10:50 am
μου προταθηκε και εμενα αλλα προς το παρον μονο σαν σκεψη.... :greetings-waveyellow:
μου εκανε κατι αυτοσχεδιο η φυσιοθεραπευτρια για να κραταει το ποδι..
αλλα κωνσταντινα οταν το βγαζεις μπορεις να λειτουργησεις;
μου φανηκε δυσκολο...και το αφησα στην ακρη του μυαλου μου...
 #81651  από Γιάννης
 Πέμ Νοέμ 29, 2012 11:42 am
anni έγραψε:μου εκανε κατι αυτοσχεδιο η φυσιοθεραπευτρια για να κραταει το ποδι..
μου φανηκε δυσκολο...και το αφησα στην ακρη του μυαλου μου...
Λογικό, το αυτοσχέδιο είναι δύσκολο να είναι λειτουργικό, ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις που το βοήθημα προσομοιώνει τη φυσική κίνηση.
 #81656  από ahilleas
 Πέμ Νοέμ 29, 2012 4:13 pm
Εχω πτώση πέλματος 10 χρόνια τώρα.Κανένας γιατρός δε μου ειχε αναφέρει τίποτα σχετικό τοσα χρόνια. :violence-uzi: Εντελώς τυχαία ήρθα σε επαφή μ'ενα φυσίατρο του ΙΚΑ και με κατευθηνε για να πάρω κηδεμόνα.Είμαι πολύ ευχαριστημένος,το χρησιμοποιώ καθημερινά,όχι πια κούραση,όχι πια <πεσιματα> καταμεσής του δρόμου.Φυσικά από το ΙΚΑ πήρα πίσω ελαχιστό ποσοστό από την αξία του,αλλά έχω σωθεί μ'αυτο το μαραφέτι.

http://www.ortholine.gr/product.php?products_id=190 αυτό ειναι που χρησιμοποιώ(το καταστημα της φωτο είναι τυχαίο,από Θεσσαλονίκη το πήρα)
 #81717  από Γιάννης
 Παρ Νοέμ 30, 2012 1:15 pm
Ο ίδιος με της Κωνσταντίνας είναι Αχιλλέα, γιατί δε λέτε τιμή ρε παιδιά; Τόσο μοναχοφάηδες πια; Μόνο εσείς θα έχετε κηδεμόνα; Οι υπόλοιποι ορφανοί; :laughing-rolling:
Είμαι πολύ ευχαριστημένος,το χρησιμοποιώ καθημερινά,όχι πια κούραση,όχι πια <πεσιματα> καταμεσής του δρόμου αλλά έχω σωθεί μ'αυτο το μαραφέτι.
Κωνσταντίνα και Αχιλλέα πιστεύετε ότι ίσως προκαλεί και μια πιο μόνιμη βελτίωση ή σας βοηθάει μόνο τις ώρες που το φοράτε; Λίγο αφελής η ερώτηση αλλά αναρωτιέμαι μήπως (λέμε τώρα) το ποδάρι εκπαιδεύεται.
 #81776  από Κωνσταντίνα
 Σάβ Δεκ 01, 2012 10:55 am
Καλημέρα στην παρέα,
Γιάννη ο νάρθηκας που πήρα πριν 3 χρόνια είχε 650 ευρώ περίπου.Η συμμετοχή μου στην αγορά του ήταν 150 ευρώ.Τα υπόλοιπα τα έβαλε το ταμείο μου.Γράφονται βεβαίως βεβαίως.

Με ρωτάς αν εκπαιδεύεται το πέλμα, ή αν βελτιώνεται.Θα σου απαντήσω ως εξής.Όταν δεν τον φορώ, δυσκολεύομαι :character-oldtimer:

Παιδιά μου είναι απαραίτητος, το μόνο πρόβλημα Γιάννη είναι ότι θα πρέπει να απαρνηθείς τις .........γόβες :teasing-neener: :laughing-rolling:
 #81800  από ahilleas
 Σάβ Δεκ 01, 2012 6:41 pm
Όσον αφορά στη τιμή,650 είναι η αξία,αλλά φέτος το ΙΚΑ μου επέστρεψε μόνο τα 180.Δε ξέρω αν είναι θέμα ταμείου ή γενικά λόγω κρίσης άλλαξαν τα ποσοστα συμμετοχής.

Για τη βάδιση,έχω δει μεγάλη πρόοδο,αλλα μόνο φορώνταςτο.