• Εμπειρίες από το FAMPYRA

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #130525  από queen_of_my_life
 Παρ Σεπ 28, 2018 5:00 am
Καλησπέρα!

Έχω 5 μέρες που παίρνω το Φαμπύρα. Δεν ξέρω αν είναι λίγος χρόνος..όμως
1. από την πρώτη μέρα (από το πρώτο χάπι) η ζαλάδα μου και η αστάθεια επιδεινώθηκαν τραγικά. Βέβαια είχα ήδη θέμα με τη ζαλάδα, μα το χειροτέρεψε.
2. ναι, είδα μια βελτίωση στο πόδι που "δε συνεργάζεται ". Όταν έκανα διάδρομο πριν το φάρμακο, στα 25 λεπτά το πόδι άρχιζε να σέρνεται. Τώρα ο διάδρομος έφυγε σα νερό και έφτασα στα 45 λεπτά. Χωρίς να σέρνεται το πόδι.

Ίσως εάν δεν είχα το θέμα του κεφαλιού-ζαλάδας να έλεγα ότι οκ όλα μια χαρά. Δυστυχώς μου το επηρέασε και έτσι δε νομίζω να το συνεχίσω και δεύτερη εβδομάδα..
 #134274  από Εριν
 Δευ Αύγ 16, 2021 12:36 am
Παιδιά είμαι καινούργια στην ομάδα και πρόκειται να ξεκινήσω το fampyra. Βέβαια με αυτά που διαβάζω με φοβίζει αλλά πρέπει για την κινητικότητα να είμαι καλά στη δουλειά μου το Σεπτέμβρη
 #134275  από adrCy
 Δευ Αύγ 16, 2021 8:44 am
Εριν έγραψε:Παιδιά είμαι καινούργια στην ομάδα και πρόκειται να ξεκινήσω το fampyra. Βέβαια με αυτά που διαβάζω με φοβίζει αλλά πρέπει για την κινητικότητα να είμαι καλά στη δουλειά μου το Σεπτέμβρη
Ειμαι στον 2ο μήνα. Έχω μια μικρη βελτίωση στη βάδιση. Η μονη παρενέργεια είναι η ξηροστομία η οποία δεν ειναι σε μεγάλο βαθμό.
 #134278  από basilis361
 Δευ Αύγ 16, 2021 1:30 pm
Εριν έγραψε: Δευ Αύγ 16, 2021 12:36 am Παιδιά είμαι καινούργια στην ομάδα και πρόκειται να ξεκινήσω το fampyra. Βέβαια με αυτά που διαβάζω με φοβίζει αλλά πρέπει για την κινητικότητα να είμαι καλά στη δουλειά μου το Σεπτέμβρη
Το παιρνω γυρω στα 4 χρονια και με βοηθαει ,εχω προσπαθησει 2-3 φορες να το κοψω ,μιας και ηθελα να δω αν πραγματι με βοηθαει και εχω δει οτι εχω διαφορα προς το χειροτερο οταν το σταματαω ..παρενεργειες δεν μου εχει κανει ..