• fampyra για βελτίωση βάδισης

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #70376  από Κωνσταντίνα
 Τρί Απρ 17, 2012 11:27 am
Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά.
Ξεκίνησα να παίρνω το συγκεκριμένο φάρμακο με την προσδοκία να βελτιωθεί η βάδισή μου.Είχα πολύ ζαλάδα και σε συνδυασμό με μια ουρολοίμωξη που προϋπήρχε του φαρμάκου, το διέκοψα.Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν το πήρε, ή παίρνει και πώς νοιώθει. :text-thankyouyellow:
 #70392  από titi
 Τρί Απρ 17, 2012 7:35 pm
καλημέρα!!!
καλή αρχή!!!
και εγώ τα έχω ξεκινήσει... Είμαι στον 3ο μήνα, αλλά χωρίς καμία παρενέργεια, ευτυχώς!.
Από βελτίωση αρχικά είδα κάποια και μετρήσιμη, αλλά πλέον έχω μείνει σταθερή... Φαντάζομαι ότι έστω και μικρή βελτίωση είναι επιθυμητή...
Keep walking!!!
 #70406  από Vassiliki
 Τετ Απρ 18, 2012 11:31 am
Τιτι, όταν λες βελτίωση "μετρήσιμη" εννοείς ότι από τα 300 μέτρα που περπατούσες, περπατάς 500 ? (παράδειγμα φέρνω).

Το "μετρήσιμη" μπορεί να αναφέρεται και σε μείωση της σπαστικότητας?

Ελπίζω να μην τα έχεις ξαναγράψει σε άλλο ποστ για το fampyra, γιατί έχουμε ανοιξει πολλά :)
 #70408  από Μιμικαμ
 Τετ Απρ 18, 2012 11:40 am
Ακριβώς. την ίδια απορία εχω κι εγώ.....

Titi, αν θέλεις ξεκαθάρισέ το μας.....ή ακόμα και αν κάποιος αλλος εχει κάνει χρήση....
Θα βοηθούσε πολύ.....
 #70523  από titi
 Παρ Απρ 20, 2012 6:35 pm
ΕΧΩ ΔΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗ ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΩ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΒΗΜΑΤΙΣΜΟ ...(ΧΩΡΙΣ ΝΑ "ΜΠΟΥΡΔΟΥΚΛΩΝΟΜΑΙ" Ή ΝΑ ΠΑΡΑΠΑΙΩ)....
Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ ΧΘΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΗ!!!! ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΗ, ΑΠΛΑ ΘΕΤΙΚΗ ....ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ...ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΧΘΗΚΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ
 #70537  από Κωνσταντίνα
 Σάβ Απρ 21, 2012 12:41 pm
Καλημέρα στην παρέα, επανέρχομαι με νέα συμπεράσματα από το fampyra.Αφού θεράπευσα την ουρολοίμωξη ξανάρχισα την αγωγή, ευτυχώς χωρίς τις παρενέργειες, ζαλάδα και αστάθεια.
Δεν έχω κάνει μέτρηση στη βάδιση πριν, για το λόγο ότι αν δεν αντιληφθώ εγώ η ίδια, που γνωρίζω στο "πετσί" μου τη δυσκολία μου, δε θα με πείσει κανένα τεστ, που κρίνει την ταχύτητά μου.Ακόμα είναι νωρίς να βγάλω συμπέρασμα που αφορά τη δύναμή μου.Ελπίζω όμως στα καλύτερα. :greetings-waveyellow:
 #70542  από Vassiliki
 Σάβ Απρ 21, 2012 8:47 pm
ευχαριστούμε για τις απαντήσεις.

εάν θέλετε, συνεχίστε, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, να μας ενημερώνεται για την πορεία σας με το νέο φάρμακο γιατί αρκετοί από εμάς θα το αρχίσουμε .
 #70578  από Κωνσταντίνα
 Δευ Απρ 23, 2012 3:23 pm
Καλησπέρα στην παρέα, θέλω να σας θυμίσω το ιστορικό μου λήψης του fampyra, για να σας προετοιμάσω για τυχόν λάθη.Ξεκίνησα το φάρμακο κακώς, ενώ βρισκόμουν σε ουρολοίμωξη. Προσέξτε όταν ξεκινήσετε το fampyra να είστε ελεύθεροι από κάθε μορφής λοίμωξη-ίωση.
Όταν θεράπευσα την ουρολοίμωξη, ξεκίνησα εκ νέου την αγωγή με fampyra κάθε 12 ώρες κανονικά, με μηδενικές ζαλάδες και αστάθεια πια.Το παίρνω περίπου 4 ημέρες και παιδιά μάλλον
λειτουργεί!!Με επιφύλαξη επειδή είναι νωρίς, μου μειώθηκε λίγο η σπαστικότητα.Δηλαδή δε σηκώνομαι σαν τηλεγραφόξυλο από το κρεβάτι ή καρέκλα.Χρησιμοποιώ δύο βακτηρίες.
Θα σας ενημερώσω πάλι, με ελπίζω σταθερά ή και βελτιωμένα αποτελέσματα. :greetings-waveyellow:
 #70630  από Vassiliki
 Τρί Απρ 24, 2012 6:09 pm
μαζί με το fampyra συνεχίζετε να παίρνετe και τα άλλα χάπια για την σπαστικότητα (βλέπε μπακλοφένη, βλέπε sirdalud...) ???
 #70639  από titi
 Τρί Απρ 24, 2012 8:40 pm
ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ MIOREL ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ....