• fampyra για βελτίωση βάδισης

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #100541  από rodo
 Σάβ Μαρ 08, 2014 11:41 pm
καλησπέρα σε ολους.Σας παρακολουθώ καιρο αλλα μολις τωρα αποφασισα να σας πω τα δικα μου.το πρωτο fampyra που ηρθε στην ελλαδα ηταν το δικο μου μεσω ifet πριν από 2 χρονια τοτε ειχε διαφορα για κανα μηνα τωρα οχι
 #100971  από fillcinefil
 Τρί Μαρ 18, 2014 3:17 am
Πολύ διαφωτιστικό.
Ευχαριστούμε.
 #101027  από Vassiliki
 Τετ Μαρ 19, 2014 6:01 pm
Σε εμένα το Fampyra έχει θετικά αποτελέσματα.

Το παίρνω σχεδόν ένα χρόνο (Απρίλιο 2013 άρχισα) και έχει ακόμη επίδραση.

Ωστόσο, παρατήρησα ότι τους τελευταίους μήνες έπρεπε να αυξήσω την δόση. Δηλαδή, ενώ χορηγείται, κανονικά, 2 φορές την ημέρα (με διαφορά 10-12 ωρών μεταξύ των δύο λήψεων), κάποιες ημέρες που χρειάζεται να είμαι δραστήρια περισσότερο, αυξάνω την δόση σε τρία χαπάκια.

Δεν γίνεται όμως συστηματικά.
 #101049  από costas1968
 Πέμ Μαρ 20, 2014 12:45 pm
Vassiliki έγραψε:Σε εμένα το Fampyra έχει θετικά αποτελέσματα.

Το παίρνω σχεδόν ένα χρόνο (Απρίλιο 2013 άρχισα) και έχει ακόμη επίδραση.

Ωστόσο, παρατήρησα ότι τους τελευταίους μήνες έπρεπε να αυξήσω την δόση. Δηλαδή, ενώ χορηγείται, κανονικά, 2 φορές την ημέρα (με διαφορά 10-12 ωρών μεταξύ των δύο λήψεων), κάποιες ημέρες που χρειάζεται να είμαι δραστήρια περισσότερο, αυξάνω την δόση σε τρία χαπάκια.

Δεν γίνεται όμως συστηματικά.
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ?ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ?ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?
 #101051  από stavrina117
 Πέμ Μαρ 20, 2014 1:22 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ fampyra....ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ....ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ...ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ....


ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΝΕΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ....
 #101101  από Vassiliki
 Παρ Μαρ 21, 2014 5:35 pm
Ναί Κώστα. Κάνω ό,τι έκανα, αλλά με έναν διαφορετικό τρόπο.

Δεν έχω σταματήσει να δουλεύω, αλλά επειδή κάνω δουλειά γραφείου, η ΣΚΠ δεν με ενόχλησε ιδαίτερα (έχω ξαναπεί ότι μόνο κινητικά προβλήματα έχω, καμμία άλλη ενόχληση).

Δεν περπατάω αποστάσεις, αλλά είμαι στα πόδια μου. Ενίοτε, όταν η αστάθεια είναι μεγάλη, κυκλοφορώ με μπαστουνάκι.

Πάντως, το Φαμπύρα με βοηθάει. Βλέπω την διαφορά, όταν το Σάββατο ή την Κυριακή, που θα μείνω σπίτι κάνω το τεστ και δεν το παίρνω. Εκείνες τις φορές, η κίνηση μου είναι πολύ δύσκολη.
 #101106  από costas1968
 Παρ Μαρ 21, 2014 7:25 pm
Vassiliki έγραψε:Ναί Κώστα. Κάνω ό,τι έκανα, αλλά με έναν διαφορετικό τρόπο.

Δεν έχω σταματήσει να δουλεύω, αλλά επειδή κάνω δουλειά γραφείου, η ΣΚΠ δεν με ενόχλησε ιδαίτερα (έχω ξαναπεί ότι μόνο κινητικά προβλήματα έχω, καμμία άλλη ενόχληση).

Δεν περπατάω αποστάσεις, αλλά είμαι στα πόδια μου. Ενίοτε, όταν η αστάθεια είναι μεγάλη, κυκλοφορώ με μπαστουνάκι.

Πάντως, το Φαμπύρα με βοηθάει. Βλέπω την διαφορά, όταν το Σάββατο ή την Κυριακή, που θα μείνω σπίτι κάνω το τεστ και δεν το παίρνω. Εκείνες τις φορές, η κίνηση μου είναι πολύ δύσκολη.

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!
:smile-drunk:
 #101443  από JOHNY
 Σάβ Μαρ 29, 2014 10:40 pm
Καλησπερα σε όλους!!! Θα ήθελα να ρωτήσς τα εξής: Αν γνωρίζει κανεις, τις παρενέργειες του φαρμάκου; και Αν το κόψεις κάποια στιγμή θα εχεις επιδείνωση....Ευχαριστώ πολύ
 #114924  από kath
 Τετ Φεβ 10, 2016 4:32 pm
Καλησπερα σε ολους. Χθες που πηγα να γραψω το betaferon και τις κλασσικες αιματος η γιατρος μου εκανε λογο για το fampyra κι αυτο επειδη της ειπα οτι καταλαβαινω εδω και μηνες καποια επιδεινωση,με την εννοια οτι καταλαβαινω ενα εξτρα βαρος στο αριστερο ποδι που μετα απο καποια ωρα βαδισματος γινεται πολυ εντονο και με επηρεαζει στο περπατημα. Διαβασα ολες τις σχετικες αναρτησεις κ θα ηθελα αν εχετε και καποιες νεοτερες εμπειριες σε σχεση με αυτο το χαπι να με διαφωτιζατε. Λογικα θα παω μετα απο καποιο καιρο για τη γνωματευση κλπ. Ευχαριστω
 #130407  από queen_of_my_life
 Δευ Αύγ 20, 2018 8:01 pm
Καλησπέρα σας!

Δεν έχω να καταθέσω εμπειρία με το φαμπύρα (ωραίο. σαν "μπύρα").απλώς ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το φάρμακο,προτού ρωτήσω το γιατρό μου.

Δίνεται σε όλους τους ασθενείς με σκπ? Εννοώ σε όλες τις μορφές?
Πρέπει να παρουσιάζει κανείς έντονη σπαστικότητα?

Εγώ προσωπικά παρουσιάζω μέτρια σπαστικότητα που εμφανίζεται μετά από ακινησία (πχ κάθομαι και σηκώνομαι) αλλά κυρίως εγώ παρουσιάζω μεγάλη αδυναμία στα γόνατά μου που δε με στηρίζουν όρθια για πολλή ώρα..

Ευχαριστώ πολύ :smile-hi: