• Remeron

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #56078  από Ευτυχία
 Τρί Ιούλ 05, 2011 9:58 am
καλημέρα my friends ,

χθες είχα ραντεβού με το γιατρό μου...δε θα σας πω για την αντίδραση που είχε για άλλη μια φορά στο άκουσμα της φράσης "θα κόψω την ένεση, τέλος"............ουτε φυσικά θα σας πω για το υφος του κ την απαξίωση που εδειξε οταν του ξανα-ειπα για τη χενφα..........
δε θα σας πω , γιατι νομίζω λιγο πολυ τα ζούμε ολοι.......

θα σας πω ομως για το ..κερασάκι στη τούρτα.. με "βάζει" να ξεκινήσω remeron.....θεωρεί οτι είμαι πολυ σφιγμένη κ αγχωμένη.......το κακό με μένα είναι οτι "χτυπιέμαι" αντιδρώ..λεω οχι .....αλλά μετα υποκύπτω...οπως γίνεται καθε φορα κ με την fuckένεση...
με καταλαβαίνετε..φαντάζομαι..
φοβάμαι...γιατρός λεω είναι κάτι θα ξερει παραπάνω
το θέμα είναι τωρα οτι δε θέλω με τίποτα να μπω στα ψυχοφάρμακα...σορι στους φίλους που το κάνουν κ ειναι οκ με αυτο... φοβάμαι οτι θα γίνω δέσμιος τους...των φαρμάκων εννοω..
επι μια δεκαετία επινα χασις συστηματικά κ ενίοτε κοκα κ έψιλον -ολα εκτος πρέζα..
το εκανα επειδή ηθελα -κανείς δε μου τα έβαλε στο στόμα..
οπως κ το οτι τα έκοψα μαχαίρι ..εγινε επειδη παλι ηθελα εγω...
τωρα εχω φοβηθει με αυτά ..νομίζω οτι μου βάζει το μαχαίρι στο λαιμο για να αλλάξω προσωπικότητα...
αφου πάντα στη τσίτα ημουν....
τωρα πραγματικά εχω αγχωθεί..τα κατάφερε΄η ..αυθεντία του....
ξέρω οτι εχει ξανασυζητηθεί το θέμα με τα ψυχοφάρμακα..συγνωμη που ξανα-άνοιξα αντίστοιχο.

το πόνο μου κ τη ζοχάδα μου βγάζω......δε ξέρω που να απευθυνθώ κ να με καταλάβουν
 #56081  από maestro
 Τρί Ιούλ 05, 2011 10:47 am
Καλό είναι να αποφεύγουμε γενικά τα φάρμακα...
Πληροφορίες για το συγκεκριμένο φάρμακο
http://psi-gr.tripod.com/drugs/mirtazapine_spc.htm
 #56087  από Κώστας
 Τρί Ιούλ 05, 2011 11:19 am
Ευτυχία γιατρός δεν είμαι και ούτε τον συμβουλάτορα κάνω (αν με πάρει είδηση ο fantomas, ή μελλοντικά ο "πίστευε και μη, ερεύνα", την έβαψα).
Απλά στα πλαίσια της ενημέρωσης και επειδή το remeron το έπαιρνε για καιρό η γυναίκα μου, σου αντιγράφω μερικές από τις οδηγίες για ναυτιλομένους που το συνοδεύουν.


Το REMERON (Mirtazapine Μιρταζαπίνη) είναι ένα αντικαταθλιπτικό το οποίο χορηγείται για την αντιμετώπιση μειζόνων καταθλιπτικών επεισοδίων.
Η παρουσία συμπτωμάτων, όπως ανηδονία, ψυχοκινητική αναστολή, διαταραχές του ύπνου (πρωινή αφύπνιση) και απώλεια βάρους, αυξάνουν την πιθανότητα θετικής ανταπόκρισης στο φάρμακο. Άλλα συμπτώματα που μπορεί να είναι παρόντα και που βελτιώνονται με την χρήση του REMERON είναι η απώλεια ενδιαφέροντος, σκέψεις αυτοκτονίας και μεταβολές της διάθεσης (καλύτερη το βράδυ από ότι το πρωί). Η ευεργετική δράση του REMERON στην κατάθλιψη εμφανίζεται μετά 1-2 εβδομάδες θεραπείας.

To REMERON μπορεί να μειώσει την ικανότητα προσοχής και τον βαθμό εγρήγορσης. Οι ασθενείς που θεραπεύονται με αντικαταθλιπτικά φάρμακα, πρέπει να αποφεύγουν την εκτέλεση δυνητικά επικίνδυνων εργασιών, που απαιτούν εγρήγορση και αυξημένη προσοχή, όπως η οδήγηση και ο χειρισμός μηχανημάτων.

Ανεπιθύμητες ενέργειες
Οι καταθλιπτικοί ασθενείς παρουσιάζουν μία σειρά συμπτωμάτων που σχετίζονται με αυτή καθ' αυτή την νόσο. Ως εκ τούτου είναι δύσκολο να εκτιμηθεί ποια από αυτά τα συμπτώματα οφείλονται στην νόσο και ποια πιθανόν αποτελούν παρενέργειες του φαρμάκου.
Οι περισσότερο συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες που αναφέρονται κατά την θεραπεία με REMERON είναι :
* Αύξηση της όρεξης και του σωματικού βάρους
* Υπνηλία / κατευναστική δράση, που εμφανίζονται συνήθως τις πρώτες εβδομάδες της θεραπείας. Στη περίπτωση αυτή η μείωση της δόσης δε συνεπάγεται μείωση της κατευναστικής δράσης και δεν συνιστάται καθ' όσον είναι δυνατό να ελαττωθεί η αντικαταθλιπτική δράση.
Σπάνια μπορεί να παρατηρηθούν οι ακόλουθες ανεπιθύμητες ενέργειες:
* (Ορθοστατική) υπόταση
* Μανία
* Σπασμοί (κρίσεις), τρόμος, μυοκλωνίες
* Οίδημα που συνοδεύεται από αύξηση του βάρους
* Οξεία καταστολή του μυελού των οστών που εκδηλώνεται σαν ηωσινοφιλία, κοκκιοκυτταροπενία, ακκοκιοκυτταραιμία, απλαστική αναιμία και θρομβοκυττοπενία (είδε κεφ. ειδικές προειδοποιήσεις και προφυλάξεις)
* Αύξηση των επιπέδων των τρανσαμινασών στο πλάσμα
* Εξάνθημα

Βρε Ευτυχία, έχεις κάποιο από τα συμπτώματα που δικαιολογούν τη χρήση του!;
Ο νευρολόγος μου, λέει ότι πάσχω από μείζων καταθλιπτική συνδρομή και εγώ νοιώθω μια χαρά!
Δηλαδή επειδή είσαι "σφιγμένη" και "αγχωμένη" πρέπει σώνει και καλά να έχεις κατάθλιψη!;

Α! και μια σημαντικότατη παρατήρηση.
Αν ταυτόχρονα με το remeron πίνεις και αλκοόλ, θα σε στείλει αδιάβαστη. Θα νυστάζεις και θα είσαι άτονη όλη μέρα, ενώ ταυτόχρονα θα διαλύσεις το συκώτι σου (ιδιαίτερα αν παίρνεις και ιντερφερόνη). Βέβαια αν το καλοσκεφτείς από αυτή την άποψη θα σε χαλαρώσει και θα σου αποβάλει το άγχος, αλλά έχει νόημα κάτι τέτοιο αν σε κάνει "φυτό"!;

Ακόμη μία παρατήρηση.
αν έχω καταλάβει καλά από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα ψυχοφάρμακα, όλα τους (πλην ελαχίστων), μεταβολίζονται και επιβαρύνουν το συκώτι. Άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.
Πρέπει λοιπόν να παρακολουθείς συχνά τις τρανσαμινάσες σου, ιδιαίτερα αν πίνεις αλκοόλ με μεγάλη συχνότητα.

Αυτά τα ολίγα. Μη με παρεξηγήσετε. Επειδή είμαι παθών (μέσω της γυναίκας μου), ακούω αντικαταθλιπτικό και πανικοβάλομαι.
Συζήτησε το με το γιατρό σου και πάλι, ιδιαίτερα αν πίνεις αλκοόλ και δεν του το έχεις πει.

Υγ1. δες και την σελίδα που παραπέμπει ο maestro
Υγ2. Δώσε ιδιαίτερη σημασία στο "α" που σου προτείνει το podiki
 #56089  από Nick.
 Τρί Ιούλ 05, 2011 11:38 am
Η γνώμη μου είναι αν είναι να πάρεις remeron ή ό,τιδήποτε άλλο, καλύτερα να ξαναρχίσεις το χασίς.
 #56094  από Ευτυχία
 Τρί Ιούλ 05, 2011 12:35 pm
καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

@ podiki είμαι ηδη σε φάση αναζήτησης αλλου γιατρού..το θέμα είναι αυτός ο γιατρός να είναι ανοιχτόμυαλος κ οχι απλά να μου αλλάξει την ένεση απο αβονέξ σε κάτι άλλο ... δύσκολη η κατάσταση..πολυ απλα γιατι πλεον πιστεύω σθεναρά οτι όλα τα γουρούνια την ιδια μούρη έχουν...
σορι για τη..."γλώσσα" μου

@Κώστα το φοβερό είναι οτι ενω μου εκανε ερωτήσεις τύπου "διασκεδάζεις, εχεις σύντροφο, φίλους πας βόλτες , περνάς καλά κλπ" κ ενω του απαντούσα θετικά γιατί στο κάτω - κάτω αυτή είναι η αλήθεια.... αυτός επέμενε οτι δε με βλέπει καλά αλλά σφιγμένη κ αγχωμένη.......τι να πω ... ή μάλλον τι ήθελε να του πω??? ξέρεις καμια φορά σκέφτομαι οτι φταίει κ ο τρόπος που λέμε κάτι... μάλλον ήθελε να του τα πω χυμα..... : τρωω ο.τι λεφτά εχω σε ταξιδάκια κ για να κάνω αυτο που θέλω , κανω με τον αντρα μου sex κάθε μέρα κλπ κλπ

@maestro μου σε αυτήν ακριβώς τη σελίδα μπήκα χθες βραδυ κ φρίκαρα... φυσικά δε φταίει η ιστοσελίδα αλλά το τι αναλύει... αχ

@Nick δε σου κρύβω οτι μου πέρασε απο το μυαλο αυτο που λες... μόνο που δε θα κάνω ούτε αυτό ...

να είστε καλά

σας ευχαριστώ
 #56097  από κωστας
 Τρί Ιούλ 05, 2011 3:00 pm
Δυστηχως δεν εισαι Αθηνα να σου προτεινα ενα νευρολογο,λιγο ποιο καλο απο τους αλλους οχι γιατι συμφωνει με την συσχετιση της παθησης με την φλεβικη ανεπαρκεια (το θεωρει ψιλοασχετο) αλλα γιατι εχει την παθηση 25 χρονια!Εμενα εκτος απο τα συνηθησμενα φαρμακα μου προτεινε Βιταμινη D πανω απο 5000 μοναδες για το χειμωνα και το καλοκαιρι γυρω στις 2000 μοναδες υστερα απο εξεταση αιματος βεβαια καθως και απαραιτητα ενα ποτηρι κοκκινο κρασι και Β1 !!!Εκτος απο αλλαγη γιατρου θα σου προτεινα(συμφωνω με την podikina) να βρεις καποιο συμπληρωμα αντι για αντικαταθλιπτικα!!!
 #56102  από FANTOMAS
 Τρί Ιούλ 05, 2011 4:52 pm
Ευτυχία έγραψε:...δε θα σας πω για την αντίδραση που είχε για άλλη μια φορά στο άκουσμα της φράσης "θα κόψω την ένεση, τέλος"............ουτε φυσικά θα σας πω για το υφος του κ την απαξίωση που εδειξε οταν του ξανα-ειπα για τη χενφα..........
δε θα σας πω , γιατι νομίζω λιγο πολυ τα ζούμε ολοι.......
χα χα χα αυτά είναι γνωστά εγώ του λέω ναι σε όλα και δεν παίρνω τίποτα, και όχι τίποτα άλλο περηφανεύεται και για την καλή πορεία μου (όπως έχω ξαναπεί τον θέλω για τις άδειες και για νου γράφει τα χαρτιά όπως θέλω για τις Υγ. Επιτροπές).






Υ.Γ.


κ. Κώστα είμαι εδώ :obscene-smokingpimp:
 #56108  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιούλ 05, 2011 6:21 pm
Ευτυχια :greetings-waveyellow: Εχω εκφρασει τη γνωμη μου για τα αντικαταθλιπτικα και εχω αναφερει τις ''περιπετειες'' μου απ'αυτα ,σε αλλο θεμα (σεξουαλικη επιθυμια...) Νοιωθω ομως την αναγκη να σου πω την πειρα μου απο το REMERON......ΛΟΙΠΟΝ....πριν 13 χρονια ,οταν το Avonex με ειχε μεταμορφωσει σε ΤΕΡΑΣ ,νευρα,κακος υπνος,φωνες στο παιδακι μου......,ο ,τοτε,γιατρος μου συστησε REMERON !!!!! Θα με εκανε....περδικι...λεει !!!! Δυο-τρια χαπια πηρα !!!!!! ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΕΓΙΝΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ !!!!! Στον υπνο ,που δεν ηταν υπνος , κοιμοταν μονο το σωμα μου !!! Το μυαλο ηταν σε περιεργη λειτουργια ,ασχημα ονειρα ,ανησυχια !!!!! Ηθελα να τρωω συνεχεια ,κι αυτο με εκανε ακομα πιο νευρικη :angry-devil: ΤΑ ΠΕΤΑΞΑ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ !!!! Ηρεμησα , οταν σταματησα το Avonex !!!! Πρεπει να πω ,ακομα,οτι για τα νευρα δεν εφταιγε μονο συγκεκριμενη ιντερφερονη...αλλα και η ταλαιπωρια μου απο τους γαϊδαρους του ΙΚΑ ,που με ''σταυρωναν'' οταν ηταν να μου γραψουν το φαρμακο μου :angry-cussingblack: Φιλεναδα !!! Κανε ο,τι νομιζεις καλυτερο....!!!! :romance-kisscheek: ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ !!!! ΜΠΡΑΒΟ και παλι ΜΠΡΑΒΟ ,που καταφερες και εκοψες μονη σου αυτους τους :evil: :twisted: :evil: ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ,μη λες οτι θα τους ξαναρχισεις :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Τρί Ιούλ 05, 2011 6:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #56109  από tzitzifia
 Τρί Ιούλ 05, 2011 6:25 pm
Δυστηχως δεν εισαι Αθηνα να σου προτεινα ενα νευρολογο,λιγο ποιο καλο απο τους αλλους οχι γιατι συμφωνει με την συσχετιση της παθησης με την φλεβικη ανεπαρκεια (το θεωρει ψιλοασχετο) αλλα γιατι εχει την παθηση 25 χρονια
Κώστα μπορείς να μου δώσεις τα τηλ του γιατρού μια που είμαι κ γω σε αναζήτηση?
 #56111  από tzitzifia
 Τρί Ιούλ 05, 2011 6:38 pm
Ευτυχία είχα γράψει ολόκληρη έκθεση για το remeron κ καταλάθος το έσβησα!Άντε πάλι! Λοιπόν το to site psy-tripod με είχε βοηθήσει αρχικά πολύ. Πήγα στον γιατρό που το δημιούργησε κ ενθουσιάστηκα. Χαλαρός, ανοιχτός κτλ. Διέγνωσε μείζων κατάθλιψη (βλακείες νομίζω μια κ απλά μια θλίψη θεωρώ ότι είχα) κ μου έδωσε ρεμερον. Όταν τα πέταξα μόνη μου μετά από ένα χρόνο γιατί δεν άντεχα άλλο τις παρενέργειες, τότε επιδεινώθηκε η υγεία μου κατά πολύ. Θεωρώ τα ρεμερόν υπεύθυνα για πολλά που μου συνέβησαν μετά. Απ την άλλη ξέρω μια κοπέλα που τα παίρνει 2 χρόνια κ λέει οτι είναι σούπερ. Είναι πάντως δυνατό φάρμακο άρα θα πρέπει να το ψάξεις αρκετά πριν το πάρεις. Συμφωνώ με το podiki στο θεμα των φυτικών, εκεί έχω καταλήξει κ γω. Μία ερώτηση...τα καλούδια που ανέφερες οτι έπαιρνες ήταν πριν ή κατά τη διάρκεια της ms?