• Remeron

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #56115  από Ευτυχία
 Τρί Ιούλ 05, 2011 7:44 pm
κώστα - στη προοπτική ενος καλού γιατρού ,,είμαι πρόθυμη να ανέβω Αθήνα - γι'αυτό σε παρακαλώ - αν μπορείς στείλε μου πμ με το τηλ του

Άννα μου την Avonex τη σταμάτησες μόνη σου ? εννοώ δε συμβουλεύτηκες κάποιον γιατρό που ισως να σε έβγαλε σταδιακά με μιση δοση , βιταμίνες, διατροφή κ μετα τέλος..
με εχει τρομάξει οπως φαίνεται............. νιώθω οτι αν τη σταματήσω θα με πλακώσουν οι ωσεις απανωτά

tzitzifia τα καλούδια τα έπαιρνα προ ms, ..πολυ πριν την ms.. η διαγνωση μου εχει γινει ενάμιση χρόνο τωρα ... τα ειχα σταματήσει τουλάχιστον μια τριετία πριν..δε θυμάμαι ακριβως
οποτε φαντάζεσαι οτι δε τα έκοψα λογω της ασθένειας...
απλα μου "γύρισε" το μυαλο..δε μπορω να το εξηγήσω...
πάντως στην αρχή της διάγνωσης πίστευα οτι εφταιγα εγω που ειχα καψει τον εγκεφαλο μου

άρχισα κιόλας να ψάχνω τα φυτικά
podiki θες να γίνεις σε παρακαλώ πιο συγκεκριμένη? βρήκα το saint John's wort πχ
ειναι καλο?

fantoma :bow-yellow:
 #56117  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιούλ 05, 2011 7:54 pm
Δεν την εκοψα μονη μου την AVONEX !!! Ο γιατρος μου την εκοψε !!!! Νομιζω οτι ετσι εκαναν ολοι τοτε !!! Για ενα χρονο !!!!
 #56137  από Nick.
 Τετ Ιούλ 06, 2011 12:32 pm
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το κριτήριό τους. Σε είδε λές "σφιγμένη και αγχωμένη" και γι'αυτό σου είπε να πάρεις remeron. Κι εγώ είμαι "σφιγμένη και αγχωμένη", όλη η Ελλάδα είναι. Για να μπεις στη διαδικασία των αντικαταθλιπτικών πρέπει να είσαι κάτι παραπάνω από "δυστυχισμένος". Βασικά πρέπει -απ' ότι ξέρω- να έχεις κατάθλιψη και μάλιστα σε βαθμό που να σου δημιουργεί αυτή πρόβλημα στην καθημερινή σου ζωή και τις διαπροσωπικες σου σχέσεις.
Όταν πήγαμε με τον σύζυγό μου στον νευρολόγο και του συνταγογράφησε αντικαταθλιπτικά (varom) ήταν γιατί επί ένα μήνα ήταν απίστευτα βίαιος λεκτικά, ξεπαρατημένος από κάθε άποψη και σαν αποκορύφωμα ένα απόγευμα προσπάθησε να μου βάλει τρικλοποδιά ενώ περπατούσα (ποτέ δεν έχει ασκήσει σωματική βία πάνω μου), οπότε τα "έπαιξα" και είπα πάμε στον ψυχολόγο. Τελικά βέβαια δεν τα πήρε τα χάπια, γιατί δεν ήθελε και εγώ έκρινα πως εφόσον η συμπεριφορά του είχε αρχίσει να επανέρχεται δεν υπήρχε και λόγος να μην σεβαστώ την απόφασή του.

Το "σφιγμένη και αγχωμένη" εμένα δεν μου κολλάει.
Ο σύντροφός σου τί λέει σχετικά με την συμπεριφορά σου? Θεωρεί πως χρειάζεσαι κάτι? Αυτός που σε ζει και σε ξέρει καλά σαν προσωπικότητα και χαρακτήρα μπορεί να κρίνει καλύτερα.
 #56150  από Ευτυχία
 Τετ Ιούλ 06, 2011 5:33 pm
ο σύντροφος μου Nick. λεει οτι ειμαι οκ κ οτι δε χρειάζομαι φάρμακα..
με "πιέζει" δε ν'αλλάξω γιατρό
 #56152  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιούλ 06, 2011 5:39 pm
Ευτυχία έγραψε:ο σύντροφος μου Nick. λεει οτι ειμαι οκ κ οτι δε χρειάζομαι φάρμακα..
με "πιέζει" δε ν'αλλάξω γιατρό
:think: Ε....!!!! ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ :think: ....το γιατρο ,λεω, οχι τον συντροφο σου...
 #56155  από Ευτυχία
 Τετ Ιούλ 06, 2011 6:04 pm
:lol: Άννα ,
τι κάνεις ? δε διαβάζεις την εγκύκλιο?? :-D
 #56168  από pelopidas
 Τετ Ιούλ 06, 2011 8:57 pm
δεν θυμαμαι την συσταση, αυτο ειναι συνηθισμενο σ την αγγλια
θυμαμαι ομως οτι κι αυτο ειναι ενα ηπιο αντιπηκτικο
δηλαδη δρα μεσω χενφα, οπως το ιχθυελαιο κλπ
 #56170  από FANTOMAS
 Τετ Ιούλ 06, 2011 9:58 pm
Ευτυχία έγραψε:κώστα - στη προοπτική ενος καλού γιατρού ,,είμαι πρόθυμη να ανέβω Αθήνα - γι'αυτό σε παρακαλώ - αν μπορείς στείλε μου πμ με το τηλ του
Να πω κάτι που έχω πει πολλές φορές, δεν υπάρχει καλός και κακός Νευρολόγος , ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΒΑΔΙΖΟΥΝ (Θεραπευτικά), στο ΜΟΝΟ που μπορεί να βοηθήσει είναι σε μια γρήγορη και σωστή διάγνωση, και μέχρι εκεί,

καταλαβαίνω οτι εξοργίζω πολλούς γράφοντας αυτά αλλά είναι η αλήθεια δυστυχώς.
 #56171  από κωστας
 Τετ Ιούλ 06, 2011 10:05 pm
FANTOMAS έγραψε:
Ευτυχία έγραψε:κώστα - στη προοπτική ενος καλού γιατρού ,,είμαι πρόθυμη να ανέβω Αθήνα - γι'αυτό σε παρακαλώ - αν μπορείς στείλε μου πμ με το τηλ του
Να πω κάτι που έχω πει πολλές φορές, δεν υπάρχει καλός και κακός Νευρολόγος , ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΒΑΔΙΖΟΥΝ (Θεραπευτικά), στο ΜΟΝΟ που μπορεί να βοηθήσει είναι σε μια γρήγορη και σωστή διάγνωση, και μέχρι εκεί,

καταλαβαίνω οτι εξοργίζω πολλούς γράφοντας αυτά αλλά είναι η αλήθεια δυστυχώς.

fantoma ειναι "καλυτερος" γιατι εχει την παθηση...οχι οτι δεν θα σου πει τα ιδια αλλα μπορει να σου προτεινει και κατι διαφορετικο εκτος απο τα φαρμακα που μπορει να σε βοηθησει οπως και να το κανουμε καταλαβαινει καλυτερα τι τραβαμε !
 #56174  από kate2002
 Τετ Ιούλ 06, 2011 10:21 pm
ποντικι, αυτο σκεφτηκα προχτες που το πρωτογραψε ο κωστας.... αραγε τι "θεραπεια" να ακολουθει;;; παντως, εγω ξερω εναν οδοντιατρο με ρεμπιφ και μια ενδοκρινολογο με αβονεξ... σα νασαι αγροτης και ναγοραζεις απο μαναβη ντοματες ενα πραμα....