• Απορία: κορτιζόνη 20 ημέρες και διατροφή

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #133695  από MariaG
 Κυρ Απρ 04, 2021 9:47 pm
Γεια σας.
Ελπίζω να είστε όλες και όλοι καλά.
Έχω μια απορία, μιας και διαγνώστηκα σχετικά πρόσφατα και είναι αρκετά καινούριο για εμένα όλο αυτό, οπότε ίσως σας φανεί αρκετά αυτονόητο αυτό που ρωτάω.
Έχει τύχει κάποια/κάποιος από εσάς να πάρει κορτιζόνη για 20 ημέρες; (χάπι) αντί για ενδοφλέβια; Αν ναι, πόσο καιρό αργότερα ξεκινήσατε πάλι να τρώτε κανονικά (με αλάτι και ζάχαρη); Όταν μου έγινε ενδοφλέβια χορήγηση την πρώτη φορά, μετά από ένα μήνα ξεκίνησα κανονικά. Τώρα με τα χάπια, γνωρίζετε αν αλλάζει κάτι; (Medrol, 16mg).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #133696  από Στάθης
 Κυρ Απρ 04, 2021 10:04 pm
MariaG έγραψε: Κυρ Απρ 04, 2021 9:47 pm Γεια σας.
Ελπίζω να είστε όλες και όλοι καλά.
Έχω μια απορία, μιας και διαγνώστηκα σχετικά πρόσφατα και είναι αρκετά καινούριο για εμένα όλο αυτό, οπότε ίσως σας φανεί αρκετά αυτονόητο αυτό που ρωτάω.
Έχει τύχει κάποια/κάποιος από εσάς να πάρει κορτιζόνη για 20 ημέρες; (χάπι) αντί για ενδοφλέβια; Αν ναι, πόσο καιρό αργότερα ξεκινήσατε πάλι να τρώτε κανονικά (με αλάτι και ζάχαρη); Όταν μου έγινε ενδοφλέβια χορήγηση την πρώτη φορά, μετά από ένα μήνα ξεκίνησα κανονικά. Τώρα με τα χάπια, γνωρίζετε αν αλλάζει κάτι; (Medrol, 16mg).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τα χάπια είναι πολύ μικρότερη ποσότητα από την ενδοφλέβια, οπότε πιστεύω και μια (1) εβδομάδα είναι αρκετά. Εύχομαι περαστικά & καλή ανάρρωση !
 #133700  από MariaG
 Κυρ Απρ 04, 2021 10:55 pm
Στάθης έγραψε: Κυρ Απρ 04, 2021 10:04 pm
MariaG έγραψε: Κυρ Απρ 04, 2021 9:47 pm Γεια σας.
Ελπίζω να είστε όλες και όλοι καλά.
Έχω μια απορία, μιας και διαγνώστηκα σχετικά πρόσφατα και είναι αρκετά καινούριο για εμένα όλο αυτό, οπότε ίσως σας φανεί αρκετά αυτονόητο αυτό που ρωτάω.
Έχει τύχει κάποια/κάποιος από εσάς να πάρει κορτιζόνη για 20 ημέρες; (χάπι) αντί για ενδοφλέβια; Αν ναι, πόσο καιρό αργότερα ξεκινήσατε πάλι να τρώτε κανονικά (με αλάτι και ζάχαρη); Όταν μου έγινε ενδοφλέβια χορήγηση την πρώτη φορά, μετά από ένα μήνα ξεκίνησα κανονικά. Τώρα με τα χάπια, γνωρίζετε αν αλλάζει κάτι; (Medrol, 16mg).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τα χάπια είναι πολύ μικρότερη ποσότητα από την ενδοφλέβια, οπότε πιστεύω και μια (1) εβδομάδα είναι αρκετά. Εύχομαι περαστικά & καλή ανάρρωση !



Σας ευχαριστώ πολύ, να είστε καλά. Καλό βράδυ.
 #133701  από ppt
 Δευ Απρ 05, 2021 12:43 pm
Καλημέρα, είχα κάνει το ίδιο 2 χρόνια πριν και η συμβουλή του γιατρού μου ήταν όσες μέρες πάρουμε το χάπι κορτιζόνης, τόσες μέρες προσέχουμε μετά! Εγώ δεν το τήρησα, ξεκίνησα το αλάτι στις 10 ημέρες και έτσι δεν απέφυγα το πρήξιμο κυρίως στο πρόσωπο..
Θα σου συνιστούσα να το κρατήσεις για 20 μέρες! :smile-flower:
 #133704  από MariaG
 Τετ Απρ 07, 2021 7:20 am
ppt έγραψε: Δευ Απρ 05, 2021 12:43 pm Καλημέρα, είχα κάνει το ίδιο 2 χρόνια πριν και η συμβουλή του γιατρού μου ήταν όσες μέρες πάρουμε το χάπι κορτιζόνης, τόσες μέρες προσέχουμε μετά! Εγώ δεν το τήρησα, ξεκίνησα το αλάτι στις 10 ημέρες και έτσι δεν απέφυγα το πρήξιμο κυρίως στο πρόσωπο..
Θα σου συνιστούσα να το κρατήσεις για 20 μέρες! :smile-flower:

Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολύ!
Έχουν ήδη περάσει 17 ημέρες, οπότε νομίζω ότι μπορώ να κάνω υπομονή. 😅
 #133705  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Τετ Απρ 07, 2021 12:55 pm
MariaG έγραψε: Τετ Απρ 07, 2021 7:20 am
ppt έγραψε: Δευ Απρ 05, 2021 12:43 pm Καλημέρα, είχα κάνει το ίδιο 2 χρόνια πριν και η συμβουλή του γιατρού μου ήταν όσες μέρες πάρουμε το χάπι κορτιζόνης, τόσες μέρες προσέχουμε μετά! Εγώ δεν το τήρησα, ξεκίνησα το αλάτι στις 10 ημέρες και έτσι δεν απέφυγα το πρήξιμο κυρίως στο πρόσωπο..
Θα σου συνιστούσα να το κρατήσεις για 20 μέρες! :smile-flower:

Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολύ!
Έχουν ήδη περάσει 17 ημέρες, οπότε νομίζω ότι μπορώ να κάνω υπομονή. 😅
:smile-hi: γεια σας, μετά την κορτιζόνη ξεκινάω για λίγο με το πράσινο KALAS LIGHT . σου εύχομαι τα καλύτερα. περαστικά :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
 #133753  από MariaG
 Τρί Απρ 13, 2021 12:52 pm
ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε: Τετ Απρ 07, 2021 12:55 pm
MariaG έγραψε: Τετ Απρ 07, 2021 7:20 am
ppt έγραψε: Δευ Απρ 05, 2021 12:43 pm Καλημέρα, είχα κάνει το ίδιο 2 χρόνια πριν και η συμβουλή του γιατρού μου ήταν όσες μέρες πάρουμε το χάπι κορτιζόνης, τόσες μέρες προσέχουμε μετά! Εγώ δεν το τήρησα, ξεκίνησα το αλάτι στις 10 ημέρες και έτσι δεν απέφυγα το πρήξιμο κυρίως στο πρόσωπο..
Θα σου συνιστούσα να το κρατήσεις για 20 μέρες! :smile-flower:

Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολύ!
Έχουν ήδη περάσει 17 ημέρες, οπότε νομίζω ότι μπορώ να κάνω υπομονή. 😅
:smile-hi: γεια σας, μετά την κορτιζόνη ξεκινάω για λίγο με το πράσινο KALAS LIGHT . σου εύχομαι τα καλύτερα. περαστικά :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σας, να είστε καλά!