• ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΑΙ ΠΡΗΞΙΜΟ

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #131983  από queen_of_my_life
 Τρί Σεπ 24, 2019 9:00 pm
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με το πρήξιμο από κορτιζόνη. Τον Ιούλιο έκανα ενδοφλέβια 5-7 μέρες και συνέχισα απο το στόμα. Με λίγα λόγια η όλη ιστορία κράτησε ένα μήνα + και τώρα, 2 μήνες μετά, δε με αναγνωρίζω. Εκτός από λίγα κιλά που έβαλα, το πρόσωπό μου είναι πρησμένο. Είναι σα μπαλόνι.
Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ. Σα να μη μου έφτανε που είμαι όλο και χειρότερα, δεν μπορώ να βλέπω το πρόσωπό μου παραμορφωμένο.
Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία; Πώς φεύγει το πρηξιμο;
 #131984  από ppt
 Τρί Σεπ 24, 2019 11:42 pm
Καλησπέρα! Εγώ δεν έχω πάρει ενδοφλέβια παρά μόνο σε χάπι από το στόμα. Το πρήξιμο ειδικά στο πρόσωπο μου κράτησε αρκετό καιρό μετά.. περίπου 4 μήνες. Όμως οφείλω να πω ότι δεν έκανα σωστή διατροφή (αλάτι-ζάχαρη). Είναι πολύ σημαντικό να τα κόψεις τελείως σε οποιαδήποτε μόρφη για να μειώσεις το πρήξιμο στο ελάχιστο. Όσο καιρό παίρνεις κορτιζόνη άλλο τόσο καιρό μετά χρειάζεται να προσέχεις! Μία μέρα ξύπνησα και απλά είχε φύγει! Πίνε όσο περισσότερο νερό μπορείς και φυσικά κίνηση/άθληση!
 #131986  από queen_of_my_life
 Τετ Σεπ 25, 2019 9:08 pm
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κάποια μορφή άσκησης στη ζωή μου ειδικότερα τώρα που μόλις έλαβα Lemtrada..
Όσο για το αλάτι, το αποφεύγω σε τέτοιο σημείο που η πίεσή μου παραείναι χαμηλή.

Εύχομαι να υπήρχε κάποιο χάπι για το ξεπρηξιμο! Τώρα θα μου πείτε, αυτό είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να μας απασχολεί. Συμφωνώ.. Μα επηρεάζει την ψυχολογία ιδιαίτερα της γυναίκας.. Έχω ήδη ένα σοκ από το την κατάσταση της υγείας μου που ξαφνικά άλλαξε τραγικά μέσα σε 1-2 χρόνια. Το να βλέπω και την εμφάνισή μου σε παρακμή με στεναχωρεί. Νιώθω σα να χάνω τον εαυτό μου. Σα να μη μένει τίποτα από αυτό που ήμουν..

Ας είναι κάθε τι που κάνουμε για καλό. Εννοώ οι αγωγές, οι βιταμίνες, η γυμναστική και γενικά ο,τι κάνει ο καθένας μας. Εύχομαι για όλους δύναμη
 #132039  από nivass
 Τετ Οκτ 02, 2019 12:46 am
Φταιει καθαρα το αλατι (χλωριουχο νατριο)
Το νατριο με την κορτιζονη κανει κατακρατηση υγρων
Εγω οταν επαιρνα κορτιζονη τα ετρωγα ολα αναλατα, δεν ετρωγα ουτε ψωμι (εχει αλατι)
Καποια στιγμη βρηκα ενα υποκαταστατο αλατιου, που ειχε διαφορα μπαχαρικα μεσα του
Αργοτερα βρηκα ενα αλλο υποκαταστατο το οποιο ηταν χλωριουχο καλιο (ειναι κρυσταλλικο οπως το χλ. νατριο και εχει αρκετα παρομοια γευση)
φυσικα αμα κοψεις το αλατι κοβεις κ τα γλυκα γτ θα ανεβει το ζαχαρο
Ολα αυτα και με ενδοφλεβια κορτιζονη και με τα χαπια. Δεν πρηστικα ποτε
 #132043  από queen_of_my_life
 Τετ Οκτ 02, 2019 3:24 pm
nivass έγραψε: Τετ Οκτ 02, 2019 12:46 am Φταιει καθαρα το αλατι (χλωριουχο νατριο)
Το νατριο με την κορτιζονη κανει κατακρατηση υγρων
Εγω οταν επαιρνα κορτιζονη τα ετρωγα ολα αναλατα, δεν ετρωγα ουτε ψωμι (εχει αλατι)
Καποια στιγμη βρηκα ενα υποκαταστατο αλατιου, που ειχε διαφορα μπαχαρικα μεσα του
Αργοτερα βρηκα ενα αλλο υποκαταστατο το οποιο ηταν χλωριουχο καλιο (ειναι κρυσταλλικο οπως το χλ. νατριο και εχει αρκετα παρομοια γευση)
φυσικα αμα κοψεις το αλατι κοβεις κ τα γλυκα γτ θα ανεβει το ζαχαρο
Ολα αυτα και με ενδοφλεβια κορτιζονη και με τα χαπια. Δεν πρηστικα ποτε
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Φαντάσου ότι εγώ δεν τρώω ούτε καν υποκατάστατα αλατιού. Ούτε εγώ τρώω ψωμί..Ούτε καν φρυγανιές. Έχω 15 χρόνια με την πάθηση και ποτέ δεν πρηστηκα επειδή πάντα ήμουν συνεπής με τη διατροφή γιατί πάντα είχα μια εμμονή με τα κιλά και την αύξηση βάρους.

Απλά ήταν η πρώτη φορά που έλαβα κορτιζόνη για περισσότερο από 1 μήνα και αναρωτιόμουν πότε θα φύγει το πρήξιμο. Ήθελα να ακούσω πάνω σε αυτό εμπειρίες
 #135452  από Alexandra kel
 Τρί Αύγ 09, 2022 12:05 pm
Είναι παλιά η δημοσίευση..αλλα αν ξαναχρειαστει(που εύχομαι να μην!) Δοκιμάστε Λουίζα ρόφημα γιατί είναι αποτοξινωτικο.