• Κορτιζόνη και σκωληκοειδίτιδα

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #131039  από Μαφάλντα
 Σάβ Φεβ 02, 2019 9:11 am
Καλημέρα σας!Μετά από οξύ πόνο στην κάτω δεξιά πλευρά της κοιλιακής χώρας,έκανα υπέρηχο κάτω κοιλίας που έδειξε υγρό στην περιοχή του τυφλού. Σε συνδυασμό με την κλινικοεργαστηριακή εξέταση, ο θεράπων χειρουργός διέγνωσε σκωληκοείδιτιδα σε καταρροϊκό στάδιο (οίδημα και φλεγμονή στη σκωληκοειδη απόφυση) και μου έδωσε συντηρητική αγωγή με flagyl και zinadole για 7 μέρες. Την πέμπτη ημέρα από τη λήψη της flagyl μου προκλήθηκε αγγειοοίδημα λάρυγγα. (Υπάρχει ιστορικό αλλεργίας σε αντιβίωση ).Μεταφέρθηκα στα επείγοντα όπου μου χορήγησαν ενδοφλέβια 1000mg κορτιζόνη.Το ίδιο βράδυ κοιμήθηκα χωρίς πόνο,μετά από τόσες μέρες πόνου και αϋπνίας...Την επόμενη μέρα έκανα αξονική κάτω κοιλίας.Όμως λόγω του ιστορικού αλλεργίας έκανα αντιαλλεργική προετοιμασία πριν την αξονική.Πήρα 1αντιισταμινικό χάπι,1 zantac και 2 medrol των 16 mg ,13 ώρες,7 ώρες και μία ώρα πριν την εξέταση.Συνολικά σε ένα εικοσιτετράωρο πήρα 1096mg κορτιζόνη.O πόνος υποχώρησε αισθητά και στην αξονική δεν καταγράφηκε σαφής παθολογία από τον έλεγχο του δεξιού λαγονίου βόθρου.Το ερώτημά μου είναι αν η κορτιζόνη βοήθησε στην υποχώρηση της φλεγμονής.Και ακόμη αν δεν έπρεπε να τη διακόψω απότομα. Σας ευχαριστώ πολύ!
 #131040  από Στάθης
 Σάβ Φεβ 02, 2019 2:16 pm
Η κορτιζόνη σίγουρα βοήθησε στην διαχείριση της φλεγμονής. Η δοσολογία των 1096mg συνολικά δεν είναι και τόσο μεγάλη, αν λάβεις υπόψη σου ότι σε ασθενείς με πολλαπλή σκλήρυνση χορηγείται από 1000mg μέχρι και 7000mg.

Δεν έχεις πρόβλημα με την απότομη διακοπή, σε δόσεις πάνω από 3000mg συνιστάται πιο ομαλή διακοπή.

Περαστικά και καλή δύναμη !