• Διακοπή Κορτιζόνης

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #130578  από Νικολετα
 Τετ Οκτ 10, 2018 12:20 am
Καλησπέρα σας! Λόγω χειροτέρευσης αδυναμίας κατω ακρου και καυσαλγίας( τα οποια με ταλαιπωρουν εδω και 1 χρόνο) ο νευρολόγος μου χορηγησε medrol των 16mg 3,5Χ1 που τα παίρνω ολα μαζι κάθε πρωι για 5 μερες και σταδιακή μειωση ανα μέρα. Το θέμα μου είναι οτι δεν μου έχει γραψει πόση πρεπει να ειναι η μειωση ανα μέρα και τώρα εχει φυγει για εξωτερικο. απ ' οσο θυμαμαι πρεπει να μειώνεται ανα μισο σωστα? ρωτησα κι αλλο νευρολογο και δεν μπορουσε να μου απαντησει....Εχει κάποιος καποια σχετική εμπειρια πανω σε αυτο?
Ευχαριστω!
 #130579  από Στάθης
 Τετ Οκτ 10, 2018 12:33 am
Γεια σου Νικολέττα,
μπορείς να κάνεις σταδιακή μείωση μισό ανά δύο μέρες.
Έτσι το έκανα πολλές φορές και όλα μια χαρά.

Όλα Περαστικά να είναι & καλή Δύναμη !
 #130583  από Νικολετα
 Τετ Οκτ 10, 2018 7:28 pm
Στάθης έγραψε:Γεια σου Νικολέττα,
μπορείς να κάνεις σταδιακή μείωση μισό ανά δύο μέρες.
Έτσι το έκανα πολλές φορές και όλα μια χαρά.

Όλα Περαστικά να είναι & καλή Δύναμη !

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Σταθη! Ετσι λεω να το κάνω μου φαινεται κι εμένα πιο σωστο..
Καλή δύναμη να έχουμε!!
 #130598  από Νικολετα
 Παρ Οκτ 12, 2018 7:58 pm
Καλησπέρα σας και πάλι! εδώ και 5 μέρες η γιατρός μου έδωσε κορτιζόνη προληπτικά για μικρή αδυναμία που παρατήρησε στην αριστερή μου πλευρά!Εδω και 2 μέρες αισθάνομαι ότι έχω γυρίσει πίσω 1 χρόνο.Νιώθω το αριστερο χερι και ποδι πολυ βαρια.(κατι που δεν το ειχα πριν την κορτιζονη. Τα συμπτώματα έχουν αναζωπυρωθεί λες και η κορτιζόνη έβαλε το χεράκι της. Γνωρίζει κάνεις αν η κορτιζόνη μπορεί να "ανάψει φωτιές" αντί να σβήσει??πρεπει να κανω υπομονη να ολοκληρωθει το σχήμα? εχει κανεις ανάλογη εμπειρία? δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ και λείπει και η γιατρός μου εξωτερικο..:emojis-17:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!