• Κορτιζόνη στο Υγεία

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #130333  από Aguilar
 Πέμ Ιούλ 26, 2018 9:17 pm
Εδώ και 3-4 εβδομάδες έχω τα συνήθη συμπτώματα που επιδεινώνονται μέρα με τη μέρα. Ο νευρολόγος που επισκέφθηκα ιδιωτικά σήμερα μου είπε εδώ και τώρα κορτιζόνη και μου έδωσε επιλογή 5 μέρες 1γρ ενδοφλέβια στο Υγεία (€) ή 1 μήνα το medrol.

Αυτός είναι ο πρώτος νευρολόγος που επισκέπτομαι στη ζωή μου. Πριν 2 μέρες πέρασα βράδυ αργά από το Αιγινήτειο με τα ίδια συμπτώματα, όπου ένα ζώο (που έτρωγε σουβλάκια καθώς επέβλεπε τις ειδικευόμενες) με ξαπόστειλε και μου πρότεινε να κλείσω τακτικό ραντεβού για τον Νοέμβριο.

Αν έχει κανείς εμπειρία, μπορώ να πάρω απόψε 2 χαπάκια και να αρχίσω αύριο τον ορό ή δεν πειράζει να περιμένω μέχρι το πρωί παρά την έξαρση των συμπτωμάτων; Αν έχει κανείς άποψη για το κόστος στο Υγεία ή πρόταση για άλλη ιδιωτική κλινική για κορτιζόνη θα το εκτιμούσα δεόντως..

Ευχαριστώ
 #130334  από Στάθης
 Πέμ Ιούλ 26, 2018 11:28 pm
Aguilar έγραψε: Πέμ Ιούλ 26, 2018 9:17 pm Αν έχει κανείς εμπειρία, μπορώ να πάρω απόψε 2 χαπάκια και να αρχίσω αύριο τον ορό ή δεν πειράζει να περιμένω μέχρι το πρωί παρά την έξαρση των συμπτωμάτων; Αν έχει κανείς άποψη για το κόστος στο Υγεία ή πρόταση για άλλη ιδιωτική κλινική για κορτιζόνη θα το εκτιμούσα δεόντως..

Ευχαριστώ
Aguilar δεν έχει νόημα να πάρεις τα χαπάκια, αφού το Medrol είναι 16mg κορτιζόνη, όπου αν πάρεις 2 θα πάρεις συνολικά 32mg. Αύριο πρωί θα λάβεις 1000mg κορτιζόνη ενδοφλέβια, όπου θα αρχίζει να κάνει δράση συνήθως μετά την 3-4 μέρα (αφού δηλαδή έχεις πάρει δηλαδή 3000mg-4000mg κορτιζόνη.

Πιστεύω αν πάρεις (δύο χαπάκια) απόψε θα είναι αστείο μπροστά στην δόση των ενδοφλεβίων οπότε δεν έχει νόημα.

Τα χαπάκια συνήθως είναι χρήσιμα για μετά την 5 μέρα, για σταδιακή επαναφορά (10-20μέρες) κορτιζόνης στα φυσιολογικά επίπεδα στο αίμα.
 #130335  από Aguilar
 Παρ Ιούλ 27, 2018 3:19 am
Σε ευχαριστώ και πάλι! Πάω κατευθείαν για ενδοφλέβια.
ΥΓ: Ήδη σε εμπιστεύομαι πιο πολύ από τους νευρολόγους :)