• Για πειτε εμπειριες

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #129508  από Αστερι
 Τρί Ιαν 23, 2018 5:04 pm
Την καλησπερα μου σε ολους. Εκανα τριπλη μαγνητικη την Τεταρυη που περασε(εγκεφαλο,αυχενα,θωρακα)και βρηκαμε ενεργη εστια θωρακα. Πριν τα Χριστουγεννα (κοινως ενας μηνας περασε)ενιωθα καψιμο σε ολο το δεξι ποδι. Εδω και μια βδομαδα ομως νιωθω καλα. Μιλησα με τον γιατρο μου σημερα και μου ειπε τριημερο ενδοφλεβια καρτιζονη. Και ερωτω:εχω καμια τριανταρια εστιες ανενεργες,δεν το ηξερα,δε νοσηλευτηκα ποτε,ποιο το νοημα ενα μηνα μετα να παρω κορτιζονη και μαλιστα στο νοσοκομειο;επειδη ειναι ενεργη;δε θα γινει σαν τις αλλες;;;;;τι να του πω το απογευμα που τα νευρα μου ειναι στην τσιτα και μονο στην ιδεα εχω τρελαθει;
 #129639  από Kpoplistener
 Σάβ Φεβ 17, 2018 3:59 pm
κοιτα προφανως ο ανθρωπος εχει κολληματα με τα φαρμακα προσπαθει μεν να σε βοηθησει αλλα απο την αλλη δεν ειναι Θεος για να ειναι συγουρος αν μπορει η οχι ..και αυτο το λαθος εχουν πολοι γιατροι ...παρε ενεσεις παρε χαπια παρε παρε! κ.ο.κ. προσωπικα θα σου δωσω μια γνωμη ...καταρχην αυτο ειναι μια εξαρση δεν ξερω απλη η σοβαρη καψιμο στο ποδι μπορει να ειχες ισως επειδη κουραστηκες παρα πολυ
ειρτε σε καποια δραστηριοτητα ειτε απο καποιο ψυχικο ερεθισμα....δεν γνωριζω κιολας τι μορφη σκπ εχεις ακριβως ..εγω εχω την υποτροπιαζουσα συχνα εχω καψιμο στο ποδι και στο ενα και στο αλλο η και στα δυο..το θεμα δεν ειναι αααα εχω καψιμο ..η με ποναει το χερι και κατευθειαν να παω για εισαγωγη..γιατι μην ξεχναμε μπορει εκει να καταπονηθουμε χειροτερα απο οτι οταν ειμαστε σπιτακι μας..γιατι νοσοκομει και καλο περιβαλον που το δες? :smile-bigsmile:

αν στην εξαρση σου βλεπεις σταδιακη επιδεινωση ή κραταει μερες τοτε συμβουλεψου τον ιατρο σου αμα ειναι προσωρινες υποτροπες τοτε δεν πιστευω οτι χρειαζεται ιατρικη περιθαλψη αλλα ισως μια πολυ καλη ξεκουραση και σωματικη και ψυχικη :smile-happy: ..


εχω και εγω μια εμπειρια ..αρχικα οταν διαγνωστηκα με σκπ θεωρησαν οτι εχω την πρωτοπαθως προιουσα...αρχισα μπεταφερον β (μυικες συσπασεις ως υποτροπη εντονες και πηρα φαρμακο μιορελ) αναγκαστηκα καποια στιγμη να αλλαξω ιατρο διοτι δεν με ακουγε δεν με προσεχε και βιαζοταν αλλα και μια φορα θελησε να μου γραψει ενεσεις φαρμακα αντικαταθληπτικα μαζι με τις ενεσεις μπεταφερον που επερνα ..αλλαξα λοιπον ιατρο ..αρχισα αβονεξ ...ολα τα 3 χρονια με την αβονεξ η ιατρος μου ( αλλη απο κει) δεν μου εδινε παραπεμπτικο να κανω μαγνητικη διοτι ελεγε πως με εβλεπε κληνικα καλα :smile-punch: :smile-envy: :emojis-29: ...εμεινα 3 χρονια χωρις μαγνητικη αργοτερα..καλοκαιρι νοσηλευτικα απο οπτικη νευριτιδα με κορτιζονη..(σοβαρη εξαρση της παθησης) στα 18 μου παρατησα τις ενεσεις και τις πεταξα στα σκουπιδια αυτοβουλα..ειχα χασει εντελως επαφες με αυτη την ιατρο και αλλαξα αργοτερα μετα απο 1 χρονο και μου προτειναν καποιοι ενα πολυ καλο νοσοκομειο με καλους ιατρους το ΑΧΕΠΑ οντως βρηκα την υγεια μου ( σε εισαγωγικα γιατι ακομα ειμαι ασθενεις :smile-smirk: ) αλλα οι ανθρωποι εκει περα ειναι οραγανωμενοι ..τεσπα για να μην περιαυτολογω..πολοι ιατροι ξαχνανε οτι ειναι ανθρωποι και ''θεοποιουν'' τον εαυτο τους επειδη ειναι επιστημονες
 #129640  από Kpoplistener
 Σάβ Φεβ 17, 2018 4:08 pm
και να ξερεις....εδω αξιζει κανει να πει κανεις..εγινα γιατρος του εαυτου μου..καλυτερα απο σενα δεν προκειται να σε καταλαβει κανεις ..να προσεχεις και να θυμασαι μονο αμα εχεις σοβαρη εξαρση που να κραταει μερες η να επειδηνωνεται καλυτερα να επικοινωνησεις μαζι με το ιατρο σου γι αυτη την εξαρση ...κυριως πρεπει να γνωριζουμε οτι το οικογενιακο περιβαλον, οι στεναχωριες , και ειδικα το ανχος αλλα και οι ιωσεις μπορουν να φερουν ωσεις ( εξαρσεις ..ειτε σοβαρες ειτε προσωρινες)...σου προτεινω κυριως το χειμωνα οταν βρισκεσαι σε πολυ κοσμο να εχεις μια μασκα προστασιας απο τα μικροβια ...γιατι υπαρχουν πολοι που δεν βαζουν χερι οταν βηχουν :smile-speechless: