• SOS τι άλλο χρειάζομαι πέρα από κορτιζονη;

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #128455  από Βασω86
 Πέμ Αύγ 10, 2017 11:01 pm
Καλησπέρα,
Αρχίζω αύριο κορτιζόνη ενδοφλέβια αλλά δεν απαντά ο γιατρός μου.
Μου είχε πει μεντρολ 1000 αλλά και κάτι για το στομάχι και κάτι αλλά... ξέρετε τι άλλο να παρω;
 #128456  από Nikoskk
 Παρ Αύγ 11, 2017 12:01 am
Βασω86 έγραψε:Καλησπέρα,
Αρχίζω αύριο κορτιζόνη ενδοφλέβια αλλά δεν απαντά ο γιατρός μου.
Μου είχε πει μεντρολ 1000 αλλά και κάτι για το στομάχι και κάτι αλλά... ξέρετε τι άλλο να παρω;
καλησπερα,
ενδοφλεβια κορτιζονη θα κανεις προφανως στο νοσοκομειο,μεσα στον ορο θα σου βαλουν και αυτο για το στομαχι οποτε μην ανυσηχεις για αυτο,στα χαπια κορτιζονης(μεντρολ) πριν τα παρεις παιρνεις και ενα zantac.
Την διατροφη πρεπει να προσεχεις με την κορτιζονη(αλατι,ζαχαρη).
 #128460  από Βασω86
 Παρ Αύγ 11, 2017 1:43 am
Τον βρηκα,
Τελικά μου πε να μην πάρω γιατί έχουν περάσει ήδη 2,5 εβδομάδες από την έναρξή συμπτωμάτων και ότι τσάμπα θα την πάρω. Αν δεν πάρω παίζει να χειροτερεψω; αυτός είπε οχι.
 #128464  από Nikoskk
 Σάβ Αύγ 12, 2017 5:14 pm
Βασω86 έγραψε:Τον βρηκα,
Τελικά μου πε να μην πάρω γιατί έχουν περάσει ήδη 2,5 εβδομάδες από την έναρξή συμπτωμάτων και ότι τσάμπα θα την πάρω. Αν δεν πάρω παίζει να χειροτερεψω; αυτός είπε οχι.
Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω,αλλα γιατι δεν ξεκινας τον κουρκουμα.
Νομιζω οτι αν το πιστεψεις δεν θα χειροτερεψεις!
 #128536  από babis frikarismenos
 Τρί Αύγ 22, 2017 11:25 pm
Μην το σκεφτεσαι καν..βοηθαει πολυ...και κουρκουμα επισης...και οχι αγχος...γραψτα ολα.
 #128612  από Βασω86
 Παρ Σεπ 01, 2017 7:12 pm
Και τώρα που πέρασε μουδιασμα χωρίς κορτιζόνη....εμφανιστηκε κάτι καινούργιο

Τα πόδια μου μερικές φορές μέσα στη μέρα νομιζω πως θα μείνουν από δυνάμεις και θα πέσω κάτω... τι είναι αυτο; κατάλοιπο η νέο συμπτωμα;

Ώ θεε αυτό θα γίνεται όλη την ώρα ;
Τα νεύρα μου :smile-headbang:
Και αισθάνομαι και σαν ρευμα κατά τόπους...στα γόνατα στα δάχτυλα στον ποπο
 #128613  από babis frikarismenos
 Παρ Σεπ 01, 2017 8:52 pm
Κοιτα να δεις....ολοι μας εχουμε μουδιασει σε καποια μερη του σωματος μας...το αγχος δεν βοηθαει...αν ειναι παροδικα τα συμπτωματα..οκ..αν ειναι μονιμα παλι οκ...με παρακολουθηση...περαιτερω...δυστυχως ετυχε αυτο που ετυχε σε ολους εμας..οκ και παλι.ψυχραιμια..
 #128614  από babis frikarismenos
 Παρ Σεπ 01, 2017 8:56 pm
Παντως κατι παρομοιο..αδυναμια στα χερια πχ..ειχα χρονια πριν κατι φορες....και αναρωτιομουν γιατι..που να ηξερα...μετα "συνδεσα" το παζλ.....