• ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ......

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #128122  από costas1968
 Σάβ Ιουν 10, 2017 11:45 am
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΚ.
ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΡΤΖΟΝΗ ΜΕΝΤΡΟΛ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΤΑΜΑΤΒΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΟΘΗΓΗΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ!
ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΦΡΑΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ-ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ:
1 ΠΟΝΟΣ ΣΕ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΚΟΚΚΑΛΩΝ.
2ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΔΥΝΑΜΕΩΝ.
3ΠΟΣΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙΣΤΑ ΟΥΛΑ.
4 ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΕΡΝΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ...
5 ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΛΕΣ ΛΑΙ ΕΧΩ ΩΣΗ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.
ΥΠΟΨΗΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΕΝΩ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ :smile-brokenheart: ¨
:smile-bandit:
 #128123  από kath
 Σάβ Ιουν 10, 2017 3:35 pm
Καλησπερα
Για την κορτιζονη εχουν γραφτει παρα πολλες εμπειριες κ αποψεις εδω στο φορουμ κ συγκεκριμενα σε αυτη τη θεματικη ενοτητα. Προσωπικα πιστευω οτι ολα αυτα που νιωθεις ειναι οντως απο τις παρενεργειες της. Απο αλατι κ ζαχαρη φανταζομαι πως γνωριζεις οτι πρεπει να απεχεις για οσο διαστημα παιρνεις την κορτιζονη και αποφυγη τους ενα μηνα μετα. Παντως οταν εχεις το χρονο διαβασε σε αυτη την ενοτητα διαφορα θεματα,αναλογα τι σε απασχολει κ σιγουρα θα σου λυθουν οι αποριες σου :smile-flower:
 #129701  από Στάθης
 Τετ Φεβ 28, 2018 11:28 pm
ατζάνος έγραψε: Τετ Φεβ 28, 2018 4:38 pm Παίρνω κορτιζόνη για έξι ημέρες για πόσο διάστημα πρέπει να απέχω από αλάτι και ζάχαρη;
Αν σταμάτησες την κορτιζόνη, τότε νομίζω για 1 εμβδομαδίτσα ακόμα και είσαι κομπλέ. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ.
 #130010  από Debbie_Downer
 Σάβ Μάιος 12, 2018 10:32 am
Τώρα είδα την απορία σου και είπα να μοιραστώ κι εγω την εμπειρία μου. Πήρα 3 μέρες ενδοφλέβια κορτιζόνη για οπτική νευρίτιδα και από την πρώτη μέρα είχα ταχυπαλμία, αρρυθμίες και μεγάλη εξάντληση... αυτό που λες σερνόμουν! Συνήλθα πλήρως μετά από δύο εβδομάδες. Αλλά το μάτι εντάξει... πολύ άτιμη είναι η κυρία, σου κάνει καλό αλλά με μεγάλο τίμημα.