• ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΚΙΛΩΝ!!

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #127162  από costas1968
 Κυρ Μαρ 05, 2017 10:59 pm
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.ΦΙΛΗ ΣΥΝΑΣΘΕΝΗΣ ΝΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΖΩΣΗΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΘΕΣΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΦΟΡΑ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΛΗΨΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΑΛΑΤΙΟΥ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΟΣΟ ΕΠΕΙΡΒΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ, ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΙΛΑ (25 ΠΕΡΙΠΟΥ..) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙ.ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2012 ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΧΑΝΕΙ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΛΙΠΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ- ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΣΘΕΝΗΣ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ?
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΘΑ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΕΠΕΙΔΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΞΕΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΛΩΝ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..
 #127163  από litsa
 Δευ Μαρ 06, 2017 12:03 am
χαιρετώ!
τα κιλά απο κορτιζόνη, δεν ξέρω αν όντως χάνονται δύσκολα...
Εγώ ξέρω ότι για μένα έχοντας πάρει 14-15 κιλά, τα έχασα αφού ρυθμισα την ψυχολογία μου, και κυρίως αφου πήρα τις βιταμίνες, και έψαξα γερά τι με πείραζε στην διατροφή. Μετά απο 4 χρόνια σε αυτή την φάση, ακόμα εξακολουθώ να προσέχω πολύ.

Αυτά ισχύουν για μένα.. για αλλους μπορεί πολύ πιο εύκολα να χανονται τα κιλά...
 #127165  από costas1968
 Δευ Μαρ 06, 2017 12:19 am
litsa έγραψε:χαιρετώ!
τα κιλά απο κορτιζόνη, δεν ξέρω αν όντως χάνονται δύσκολα...
Εγώ ξέρω ότι για μένα έχοντας πάρει 14-15 κιλά, τα έχασα αφού ρυθμισα την ψυχολογία μου, και κυρίως αφου πήρα τις βιταμίνες, και έψαξα γερά τι με πείραζε στην διατροφή. Μετά απο 4 χρόνια σε αυτή την φάση, ακόμα εξακολουθώ να προσέχω πολύ.

Αυτά ισχύουν για μένα.. για αλλους μπορεί πολύ πιο εύκολα να χανονται τα κιλά...

ΟΚ!
 #127169  από Teo
 Δευ Μαρ 06, 2017 9:58 am
Καλημέρα!
Θα διαφωνήσω οτι τα κιλά από κορτιζόνη χάνονται δύσκολα, ή τουλαχιστον πιο δύσκολα από τα κιλά λόγω κακής ή υπερβολικής διατροφής.
Πρόκειται κυρίως για κατακράτηση υγρών οπότε κόβοντας από τη διατροφή μας το αλάτι και τη ζάχαρη που προκαλούν κατακράτηση τα κιλά χάνονται με ταχείς ρυθμούς.
Η προσωπική μου εμπειρία με χρήση κορτιζόνης είναι "καθόλου κιλά" όσο και αν σε κάποιους φαίνεται απίθανο. Μάλιστα, την εποχή που έπαιρνα έχασα και 3 κιλά. Δεν υπήρχε όμως αλάτι και ζάχαρη στη διατροφή μου.
Επίσης, πρέπει να γνωρίζουμε οτι η κοτριζόνη δε φεύγει αμέσως από τον οργανισμό μας αλλά η διαδικασία κρατάει αρκετούς, πολλές φορές, μήνες. Στους μήνες αυτούς ακόμα και αν έχουμε σταματήσει τη χρήση της, μπορεί ακόμα να προκαλεί κατακράτηση, άρα καλό είναι να προσέχουμε τη διατροφή μας για τουλάχιστον ένα εξάμηνο από τη διακοπή της αγωγής.
Έλπίζω να βοήθησα!
 #127178  από costas1968
 Δευ Μαρ 06, 2017 10:33 pm
Teo έγραψε:Καλημέρα!
Θα διαφωνήσω οτι τα κιλά από κορτιζόνη χάνονται δύσκολα, ή τουλαχιστον πιο δύσκολα από τα κιλά λόγω κακής ή υπερβολικής διατροφής.
Πρόκειται κυρίως για κατακράτηση υγρών οπότε κόβοντας από τη διατροφή μας το αλάτι και τη ζάχαρη που προκαλούν κατακράτηση τα κιλά χάνονται με ταχείς ρυθμούς.
Η προσωπική μου εμπειρία με χρήση κορτιζόνης είναι "καθόλου κιλά" όσο και αν σε κάποιους φαίνεται απίθανο. Μάλιστα, την εποχή που έπαιρνα έχασα και 3 κιλά. Δεν υπήρχε όμως αλάτι και ζάχαρη στη διατροφή μου.
Επίσης, πρέπει να γνωρίζουμε οτι η κοτριζόνη δε φεύγει αμέσως από τον οργανισμό μας αλλά η διαδικασία κρατάει αρκετούς, πολλές φορές, μήνες. Στους μήνες αυτούς ακόμα και αν έχουμε σταματήσει τη χρήση της, μπορεί ακόμα να προκαλεί κατακράτηση, άρα καλό είναι να προσέχουμε τη διατροφή μας για τουλάχιστον ένα εξάμηνο από τη διακοπή της αγωγής.
Έλπίζω να βοήθησα!
ΝΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕΣ!!!!