• Ποσο αργει να δρασει η κορτιζονη;;;;;

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #123447  από Temaki
 Τετ Δεκ 14, 2016 10:27 am
Ξεκινησα πριν απο 2 βδομαδες 3ημερο σχημα κορυιζονης για πρωτη φορα καθως διεγνωσθη απο ΣΚΠ. Δε βλεπω να μου εχει περασει το μουδιασμα στην αριστερη πλευρα του σωματολς μου. Ισα ισα που νιωθω κ κοκκαλωνω ακομη περισσοτερο. Τι μπορει να συμβαινει; Τι να δοκιμασω εν συνεχεια και ποσο γρηγορα; Φοβαμαι μηπως προχωρησει η ωση κ εχω θεμα σοβαρο μετα...να πω οτι το αλατι το εκοψα μονο για τις 5 πρωτες μερες σχεδον κ μετα τα ξαναρχισα κατοπιν προτροπης του γιατρου γιατι μαλλον ειχα ατονια και ζαλαδες και απο ελλειψη ηλεκτρολυτων οπως ειπε. Τωρα δεν ξερω αν κανω καλο η κακο. Παντως αργω να δω αποτελεσμα με τη βελτιωση των πρωτων μου συμπτωματων...
 #123451  από Στάθης
 Τετ Δεκ 14, 2016 11:18 am
Καλημέρα Temaki.

η κορτιζόνη θυμάμαι μου επιδείνωνε τα μουδιάσματα, άλλα έφτιαχνε τα υπόλοιπα όπως τις οπτικές νευρίτιδες, τους νευροπαθητικούς πόνους, την αδυναμία κτλ. σε βάθος 1 μήνα.

Πιστεύω μετά από το σοκ της παρακέντησης, το σώμα σου θέλει λίγο το χρόνο του. Εμένα ας πούμε μετά το σοκ της παρακέντησης αλλά και της ώσης που βίωσα, έκανα περίπου 3 μήνες να συνέλθω.

Να μην φοβάσαι μήπως προχωρήσει η ώση. Θα γίνεις καλύτερα. Το σκέτο 3ήμερο σχήμα κορτιζόνης, κατά την άποψή μου δεν έχεις πρόβλημα με αλάτια, παρά μόνο λίγο προσοχή με ζάχαρη.

Επίσης, πιστεύω στην περίπτωσή σου ένα 4ήμερο-5ήμερο σχήμα κορτιζόνης με λήψη μερικών εβδομάδων Medrol (16mg) από το στόμα θα ήταν η βέλτιστη φαρμακευτική αγωγή. Τουλάχιστον αυτό το σχήμα έπιανε εμένα.
Αφού την παίρνουμε που την παίρνουμε...

Οι επείγον συμβουλές μου κατόπιν δικής μου εμπειρίας.
- Να τρως πάρα πολύ καλά, ειδικά πρωινό.
- Να βγαίνεις για ένα (χαλαρό, όσο αντέχεις) περπάτημα μετά το πρωινό, για να μεταβολίσεις την κορτιζόνη και ότι φάρμακο βρίσκεται ακόμα μέσα σου για να δράσει καλύτερα και να καθαρίσεις πιο γρήγορα.
- Βρες ένα εμψυχωτικό βιβλίο να σου τονώσει λίγο την Ψυχή να διαβάζεις λίγο πριν κοιμηθείς. Προτείνω το "Άκου την Καρδιά σου" !
Εικόνα

Η αρχή ήταν πολύ δύσκολη και για μένα, και φαντάζομαι για τους περισσότερους εδώ μέσα. Θα γίνεις καλύτερα Tenaki, βάλτο το βαθιά μυαλό σου. :smile-nod:

Καλή Δύναμη !