• Κορτιζόνη και μούδιασμα

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #115115  από Αρτεμις
 Κυρ Φεβ 21, 2016 10:55 am
Καλημερα σας. Αν και πρόσφατα διαγνωσμένη με σκπ νομίζω πως είμαι πολυ καλά ψυχολογικά αλλά συνέχεια ασχολούμαι να μάθω για τη νόσο. Ο κάθε γιατρός λέει άλλα κ έχω μπερδευτεί. Ο ένας μου λέει ότι έχει γίνει μόνιμη βλάβη αφού δεν περνάει το μούδιασμα 9 μήνες τώρα σε όλη την αριστερή πλευρά του σώματος μου κ να συνεχίσω κανονικά το Rebif μόνο και ένα άλλος υποστηρίζει ότι θα έπρεπε να πάρω πάλι κορτιζόνη. Έχω μπερδευτεί. Τι μου προτείνετε;
 #115118  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Κυρ Φεβ 21, 2016 1:17 pm
:smile-hi: γεια σου. το καλύτερο ειναι η γνώμη τρίτου νευρολόγου εξειδικευμενου στη ΣΚΠ η κορτιζόνη έχει αντιφλεγμονώδη δράση εάν η μαγνητικη δείξει ενεργή εστία-ες. :smile-sweating: [ η γνώμη ενός ηλεκτρολόγου με σκπ ] :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: