• Κορτιζόνη πάντα και παντού

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #113273  από Fantasma
 Τρί Οκτ 06, 2015 11:48 am
Με την διακοπή κάποιας ''θεραπείας'' πρέπει αναγκαστικά να συμβεί έγχυση κορτιζόνης ενδοφλέβια.
Αυτό υποστηρίζουν οι γιατροί,άραγε αυτό πρέπει να συμβεί;
Έχω και πάλι μπερδευτεί.Ποια η αιτία;
 #113274  από Στάθης
 Τρί Οκτ 06, 2015 1:01 pm
Fantasma έγραψε:Με την διακοπή κάποιας ''θεραπείας'' πρέπει αναγκαστικά να συμβεί έγχυση κορτιζόνης ενδοφλέβια.
Αυτό υποστηρίζουν οι γιατροί,άραγε αυτό πρέπει να συμβεί;
Έχω και πάλι μπερδευτεί.Ποια η αιτία;
Η διακοπή πολλών φαρμακευτικών αγωγών όπως το Tysabri, Gilenya συνοδεύεται μέσο στατιστικής επιβεβαίωσης από το λεγόμενο Rebound Effect.

To Rebound Effect, είναι η εμφάνιση υποτροπής ή η επανεμφάνιση των συμπτωμάτων που είτε απουσίαζαν ή ήταν υπό έλεγχο, όταν διακόψουμε ή μειώσουμε την δόση του φαρμάκου.

Δίνετε η κορτιζόνη για να ελεγχτεί η περίοδος του Rebound Effect.

Το Rebound Effect μας επιδεικνύει πόσο μακριά είναι οι φαρμακευτικές αγωγές από την πραγματική θεραπεία μας.
 #113275  από sofia13
 Τρί Οκτ 06, 2015 1:15 pm
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
:smile-flower: Μιά χαρά τα λές Στάθη !!!!!!!!!!!!
 #113281  από Fantasma
 Τρί Οκτ 06, 2015 7:47 pm
Σωστή γνώμη υποστηρίζετε,αλλά η κορτιζόνη ισούται με αποδυνάμωση του ανοσοποιητικού συστήματος και αποδυνάμωση των σπλάχνων,άρα ράβε ξύλωνε.
Δυστυχώς,στο δημόσιο σύστημα υγείας συμβαίνει υπερ-έγχυση κορτιζόνης.Στο ιδιωτικό συμβαίνει ένα ml,το πολύ δύο.
Συγγνώμη για τις αναφορές.
Επικρατεί μία σύγχιση μέσα μου.