• Ερ: Πόσο γρήγορα πρέπει να ξεκινήσει η αγωγη κορτιζονης?

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #112089  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Πέμ Ιούλ 02, 2015 5:29 pm
Παιδιά, ο Χαρίτωνας εδώ και μια βδομάδα έχει επεισόδιο με μούδιασμα / μυρμήγκιασμα κάτω και στα δυο πόδια. Είναι το πρώτο και μοναδικό από τα Χριστούγεννα του 2011!!!! :emojis-16: Έκανε MRI και έδειξε ένα νέο καλούδι στην σπονδυλική και ο γιατρός μας λέει πως πρέπει να ξεκινήσει ΑΜΕΣΑ από αύριο το τριήμερο σχήμα κορτιζόνης. Ως εδώ καλά(!) αλλά ο μικρός έχει διοργανώσει (σπάνια πρωτοβουλία αφού είναι βαρύς κι ασήκωτος σαν κι εμένανε παναθεμα με) το Σάββατο BBQ στα βουνά με φίλους ρε γμτ. Ειλικρινά είναι η πρώτη του φορά (μην παρεξηγάτε και δεν είναι τόσο mammy’s boy τόσο όσο ακούγεται) αλλά τον βλέπω απίστευτα λυπημένο που θα χάσει κάτι που ο ίδιος οργάνωσε.. :emojis-16:
Η απορία μου είναι αν υπάρξει καθυστέρηση δυο τριών ημερών θα έχει πρόβλημα?
ΥΓ Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους γιατρούς του, απλά έχω πάντα υπ’ όψιν το η ποιότητα ζωής του πάσχοντα είναι πάνω απ’ όλα εκτός εάν..
 #112090  από billios
 Πέμ Ιούλ 02, 2015 6:44 pm
Αποψη μου ειναι οτι προεχει να κανει την κορτιζονη.
Εν συντομια θα σου θεσω ενα διλημα,τωρα προς το παρων εχει δυσαισθησια κατω ακρων,αν παει στην εκδρομη λογικα θα περασει καλα αλλα θα κουραστει παραλληλα, αυτη η κουραση ειναι ικανη να πυροδοτηση και αλλο συμτωμα,εφοσον ειναι σε φαση ωσης.
Καταληγω,θα διαχειριστει πιο ευκολα ΜΙΑ δυσαισθησια κατω ακρων παρα ΔΥΟ.
 #112091  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Πέμ Ιούλ 02, 2015 6:56 pm
billio οι γιατροί του μόνο να μας γδάρους ζωντανούς δεν ήθελαν. Ξεκινά ΑΜΕΣΑ το σχήμα - no feather discussion λένε. Μόλις μιλήσαμε μαζι τους.
 #112096  από sofia13
 Πέμ Ιούλ 02, 2015 10:28 pm
Νίκο , συμφωνώ με το Γιάννη.
Να πάει στην οργανωμένη εκδρομή του ο Χαρίτωνας και να περάσει υπέροχα.
Το άγχος και η στεναχώρια του αν τη χάσει , μόνο κακό θα του κάνουν...

Νίκο, υπερευαίσθητε πατέρα , ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ !!!
Αλλά αφήστε το παιδί να περνάει καλά και να ονειρεύεται ........
( Οι κορτιζόνες εκεί θάναι . )
 #112100  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Παρ Ιούλ 03, 2015 5:03 am
Γιάννη, Σοφία μαζι σας, κι εγω αυτης της φιλοσοφίας είμαι. Έλα όμως που οι γιατροί του είναι κάθετοι... εμένα χεσμένοι μου φάνηκαν κι οι δυό αλλά θα υπακούσουμε. Τώρα όμως πάει τους το είπε ο δικός μου και έχουν όλοι συμφωνήσει ν ακυρώσουν για ποιό μετά και θα επιστρέψουν και τα ψώνια λεέι. Πάντως αυτή η μικρή έκρηξη συμπαράστασης απο τους φίλους του εκανε ν φύγει το λυπημένο και φόρεσε το συγκηνημένοπερηφανο στο πρόσωπο. Χαραματα κι ο Μορφέας έγινε καπνός παναθεμα τον.
 #112101  από Γιάννης
 Παρ Ιούλ 03, 2015 10:14 am
ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15 έγραψε:Πάντως αυτή η μικρή έκρηξη συμπαράστασης απο τους φίλους του εκανε ν φύγει το λυπημένο και φόρεσε το συγκηνημένοπερηφανο στο πρόσωπο
Ουδέν κακόν αμπιγιέζ καλού

Έχει όλη τη ζωή μπροστά του
 #112103  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Παρ Ιούλ 03, 2015 11:44 am
Ρε Γιάννη γιατί τόση πολλή ώρα όμως??? Είναι απο τις οχτώμιση κι ακόμη έχει 1/4, εγω νόμιζα πως το σχήμα παίρνει 2-2 1/2 ώρες οχι 5!..
Τον ίδιο δεν τον πειράζει φυσικά γιατί εδώ και πολύ ώρα ροχαλίζει..
 #112104  από sofia13
 Παρ Ιούλ 03, 2015 12:21 pm
Έλεγξες τη ροή ;
Στάζει κανονικά;
Μήπως πάνω στον ύπνο του ο Χαρίτωνας έκανε κατά λάθος κάτι;
Ζήτα να δεί τον ορό νοσηλεύτρια .
Καλή δύναμη Νίκο !
 #112106  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Παρ Ιούλ 03, 2015 12:35 pm
4 ώρες τελικά Σοφία. Αυριο θα του βάλει χάιγουέυ ταχύτητα για να τελειώσει στις 3 ώρες. Παρατήρησα όμως πως δεν έχει τους πονοκεφάλους, ζαλάδες και κούραση όπως το 2011 άρα αυτό μήπως εξαρτάτε κι απο την ταχύτητα του ορού, δηλαδή όσο ποιό αργά τόσο ποιό λίγες παρενέργειες..

Ο κουνιάδος μου ανέλαβε τη θεραπεία, όχι νοσηλεύτρια.