• Κορτιζόνη 5ημ και διατροφή

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #108037  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Δεκ 15, 2014 2:01 pm
Στάθης έγραψε:
théo213 έγραψε:Απο το στόμα τίποτα μόνο ορό αλλά και εγώ πιστεύω οτι θέλει υπομονή
Μετά από 5γραμμάρια ορό είναι πρωτόκολλο της Νευρολογίας να δίνετε λίγο Medrol 16mg από το στόμα για να επανέλθει σταδιακά η παραγωγή κορτιζόνης από το ίδιο σου το σώμα στα φυσιολογικά της επίπεδα.

Το ότι διέκοψες απότομα της κορτιζόνη, είναι ένα μικρό σοκ για το σώμα, οπότε ίσως λογικό και τα μουδιάσματα που νιώθεις.

Υπάρχει και ο κύκλος των 3γραμμαριών με ορό που εκεί οι γιατροί μπορεί να μην δώσουν μετά και από το στόμα και εκεί το καταλαβαίνω ως πιο μικρή ποσότητα η οποία δεν χρειάζεται επανένταξη.

Αλλά μετά από 5γραμμάρια πρώτη φορά ακούω να μην δίνουν για ένα μικρό διάστημα από το στόμα.

Για έχε στην μπούκα.... τον γιατρό σου, σαν να κάνει νερά ;-)
:smile-thinking: Πριν εναμισυ χρονο , εκανα 5γρ ενδοφλεβια στο ''Γ.Γεννηματας'' . Δεν συνεχισα με χαπια . Σε ολους ετσι εκαναν .
 #108038  από Στάθης
 Δευ Δεκ 15, 2014 2:38 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε: :smile-thinking: Πριν εναμισυ χρονο , εκανα 5γρ ενδοφλεβια στο ''Γ.Γεννηματας'' . Δεν συνεχισα με χαπια . Σε ολους ετσι εκαναν .
Επειδή η κορτιζόνη παράγεται από τον οργανισμό μας για πολλαπλούς λόγους, όταν μας βομβαρδίζουν με μεγάλες δόσεις (καλό είναι βάση των γιατρών), να υπάρχει μια περίοδος επαναπροσαρμογής του οργανισμού μας.

Μετά από 5g επιβάλλεται η δόση χαπιών (για μικρό διάστημα) για την ομαλή επαναπροσαρμογή του οργανισμού στην παραγωγή της κορτιζόνης (διαμέσου της κορτιζόλης).

Ένα πρωτοετής γιατρός το γνωρίζει.
 #108040  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Δεκ 15, 2014 3:19 pm
Στάθης έγραψε:
ΑΝΝΑ59 έγραψε: :smile-thinking: Πριν εναμισυ χρονο , εκανα 5γρ ενδοφλεβια στο ''Γ.Γεννηματας'' . Δεν συνεχισα με χαπια . Σε ολους ετσι εκαναν .
Επειδή η κορτιζόνη παράγεται από τον οργανισμό μας για πολλαπλούς λόγους, όταν μας βομβαρδίζουν με μεγάλες δόσεις (καλό είναι βάση των γιατρών), να υπάρχει μια περίοδος επαναπροσαρμογής του οργανισμού μας.

Μετά από 5g επιβάλλεται η δόση χαπιών (για μικρό διάστημα) για την ομαλή επαναπροσαρμογή του οργανισμού στην παραγωγή της κορτιζόνης (διαμέσου της κορτιζόλης).

Ένα πρωτοετής γιατρός το γνωρίζει.
Δεν ξερω...Σε μενα και άλλους , ετσι εκαναν ! Παντως το εχω ξανακουσει . Υπαρχει κι αυτη η ''σχολη'' σχετικα με τη χορηγηση κορτιζονης . Αποτομη διακοπη.Ισως να μην ειναι τοσο μεγαλο το σοκ του οργανισμου , με 5 μερες κορτιζονη . Βεβαια , μετα απο μακροχρονια χρηση , χορηγουνται φαρμακα για να βοηθησουν στην επαναλειτουργια των επινεφριδιων .
 #108041  από Κώστας
 Δευ Δεκ 15, 2014 3:30 pm
Κι΄εγώ, όσες φορές έχω πάρει κορτιζόνη, μου την έκοψαν απότομα χωρίς να μου χορηγήσουν χάπια.
 #108042  από Στάθης
 Δευ Δεκ 15, 2014 4:17 pm
5 γραμμάρια σε 5 μέρες, είναι μια μεγάλη ποσότητα κορτιζόνης και από μόνο του ένα (αντιφλεγμονώδες) σοκ για τον οργανισμό μας.

Υπάρχουν γιατροί που γνωρίζουν καλά πόσο σημαντικό είναι να γίνεται σωστά η χορήγησή της με ομαλή διακοπή.

Γνωρίζω καλά περιπτώσεις γιατρών, οι οποίοι ακολουθούν άθλιες πρακτικές χορήγησής της.
Π.χ. Γνωστό μέλος του φόρουμ (soft-machine) σε πολύ βαριές υποτροπές, του γινόταν χορήγηση 3 γραμμαριών και τέλος, με αποτέλεσμα η αντιφλεγμονώδες θεραπεία της κάθε υποτροπής να είναι μηδαμινή.

Η χορήγηση κορτιζόνης είναι βασική φαρμακ. αγωγή στην ΣΚΠ για τις εξάρσεις της. Οι περισσότεροι από μας την έχουμε πάρει δεκάδες φορές. Οι νευρολόγοι οφείλουν ανάλογα την περίσταση να χορηγήσουν την κορτιζόνη που χρειάζεται σε ποσότητα και σε διάρκεια.

Ο (επί 7 συναπτά έτη) γιατρός μου, ήταν πολύ αυστηρός στην χορήγηση αυτής, με σωστές ποσότητες και διάρκεια, με αποτέλεσμα σε κάθε υποτροπή, έναν τέλειο κύκλο αντιφλεγμονώδες φαρμακευτικής αγωγής.

Με αυτά που ακούω όλα αυτά τα χρόνια, τραβάω τα μαλλιά μου. Την έχουν την κορτιζόνη και προπάντων τον ασθενή χεσμένο σε πολλές περιπτώσεις. Κάθε υποτροπή είναι μια ρομποτική χορήγηση κορτιζόνης, χωρίς να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη:

α. Το μέγεθος της υποτροπής.
β. Ο τύπος της Σκλήρυνσης (RRMS, SPMS, PPMS κτλ.)
γ. Το προϊστορικό λήψης κορτιζόνης από τον ασθενή.
δ. Την ομαλή επανένταξη του σώματος στην παραγωγή της κορτιζόνης.

Η κορτιζόνη δεν είναι φαρμακευτικό παιχνίδι. Είναι η πιο συχνή και σοβαρή αντιμετώπιση εξάρσεων της πάθησης, και έτσι θα πρέπει να λαμβάνεται από τους "έκπτωτους" και μη νευρολόγους των δημοσίων και μη κλινικών.
 #108045  από litsa
 Δευ Δεκ 15, 2014 4:36 pm
και εγώ στο πανεπιστημιακό της κρήτης, όταν μου χορηγήθηκε κορτιζόνη, 3 ημερών... ή 5 δεν θυμάμαι... πρέπει να ανατρέξω στον ιατρικό μου φάκελο...
μετά έπαιρνα από το στόμα... ολόκληρο σχήμα... για 10 μέρες τουλάχιστον!! και μάλιστα την προτελευταία μέρα, δεν έπαιρνα χάπι, και έπαιρνα ξανά την τελευταία....
αν σας ενδιαφέρει, μπορώ να ψάξω και να σας ενημερώσω ! :smile-wink: :smile-wink:
 #108046  από dm123
 Δευ Δεκ 15, 2014 5:41 pm
..συνεχίζοντας στα όσα λένε ο Στάθης και Litsa μέχρι και τα χάπια τα σταματάς σταδιακά..4 τις πρώτες ημέρες, 3,5 τις επόμενες, 3 τις μεθεπόμενες κ.ο.κ...τουλάχιστον έτσι συμβουλεύουν στο Αιγινήτειο επικαλούμενοι κάποιο πρωτόκολλο διακοπής υψηλών δόσεων κορτιζόνης..
 #108049  από billios
 Δευ Δεκ 15, 2014 8:49 pm
Μετα το 5αρι κι εγω εσβησα με χαπια,στο 3αρι ομως οχι,οταν εγω ζητησα medrol μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι η υποτροπη {αν ειναι υποτροπη} ειναι μικρη,του στυλ μην επιβαρυνθω με προσθετη ληψη κορτιζονουχων,δεν το απαιτησα γιατι μου φανηκε λογικο επιχειρημα.
Επισης πολλυ λογικα ομως ειναι οσα λεει ο Σταθης.
 #108050  από théo213
 Τρί Δεκ 16, 2014 1:19 am
παλιότερα είχα πάρει χάπια και τα έκοψα σταδιακά,

τώρα μου χορηγήθηκε με ορό, ρώτησα και εγώ τον γιατρό αν θα πρέπει να την κόψω σταδιακά και είπε οτι δεν χρειάζεται.

ενημερωτικά, εγώ μένω βέλγιο, βέβαια οι γιατροί εκεί είναι 2 νευρολόγοι εκ των οποίων ο ένας έλληνας
 #108064  από Gorge
 Τρί Δεκ 16, 2014 7:17 pm
και εγω εκανα 5 μερες απο 1 γρμ τη μερα και τορα με εχει σε σταδιακη διακοπη 3 μερες 2 πρωι 1μεσημερι 3μερες 2 πρωι 3 μερες 1 πρωι μετα μερα παρα μερα 1 για 3 μερες μετα τελος εγω λεω μιπως σταματαω απουομα και σκεφτομε να παρω αλες 3 μερες μισο μερα παρα μερανα ειναι πιο ελαφια η διακοπη μεχρη τοτε βλεπομε