• Παρενέργειες Κορτιζόνης

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #96375  από Φαίδρα
 Τετ Νοέμ 06, 2013 10:36 pm
Σκεφτηκα να δημιουργήσω αυτό το θέμα, ώστε να καταγράψουμε τις παρενέργειες της κορτιζόνης που παρατηρεί ο κάθε ένας ώστε να τις βλέπουμε συνοπτικά.
Ξεκινάω λοιπόν με κάποια βασικά που έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου κατά τη διάρκεια της χορήγησης και λίγο μετά. Τις μακροχόνιες παρενέργειες δε τις λαβμάνω υπόψη μου. Αν θέλει κάποιος όμως, θα χαρώ να το κάνει.

- Άσχημη αίσθηση στο στόμα. Ξέρω πως για κάποιους είναι το λιγότερο, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που αισθανόμαστε, κάνοντας ακόμη και τη κατάποση του νερού άσχημη εμπειρία για λίγες ώρες μετά τη χορήγηση της ενδοφλέβιας ειδικά κορτιζόνης.
- Κόπωση. Λίγες ώρες μετά τη χορήγηση κι ακόμη μεγαλύτερη αίσθηση κόπωσης κυρίως μετά τη διακοπή της. Διαρκεί για λίγες μέρες μόνο.
- Πόνοι στα κόκκαλα. Μπορεί να συνοδεύεται από τη κόπωση, μπορεί και όχι, η κορτιζόνη εκτός της οστεοπόρωσης που προκαλεί μετά από χρόνια χορήγηση σε μεγάλες ποσότητες, μας κάνει να αισθανόμαστε πόνους σε κόκκαλα κυρίως μετά την ενδοφλέβια χορήγηση. Μετά από συζητήσεις με συνασθενείς το μέρος που επικεντρώνεται περισσότερο ο πόνος μπορεί να διαφέρει (μέση, αυχένας, πόδια κλπ)
- Διαταραχές στη διάθεση. Ευορία ή στεναχώρια, εναλλαγές μεταξύ τους είναι χαρακτηριστική παρενέργεια ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της θεραπείας.
- Ακμή. Ίσως παρουσιαζεται σε άτομα που έχουν ήδη προδιάθεση, δε γνωρίζω. Από προσωπική εμπειρία πάντως, η ακμή εμφανίζεται απότομα και σε μεγάλο βαθμό λίγες μέρες μετά τη χορήγηση κορτιζόνης ενδοφλέβια ή σε χάπια. Υποχωρεί λίγες εβδομάδες μετά.
- Αύξηση Τριχοφυΐας. Αν κι εμφανίζεται μόνο μετά τη λήψη μεγάλων δόσεων, είναι κάτι αναμενόμενο το οποίο κάποιες φορές (ανάλογα και με τη ποσότητα των δώσεων) εξασθενεί.
- Κούραση ή/και νευρική υπερδιέγερση. Ακούγονται αντιφατικά αλλά μπορεί να συνυπάρχουν. Αρκετοί λόγω της υπερδιέγερσης δυσκολεύονται στον ύπνο, έχουν εκνευρισμό, ένταση.
- Πόνος στο στομάχι. Πάντα μα πάντα να παίρνουμε ένα δυνατό χάπι για το στομάχι πριν τη κορτιζόνη. Ιδανικά να έχουμε και γεμάτο στομάχι. Προσοχή γιατί σε κάποια νοσοκομεία/κλινικές το ξεχνάνε.


Ανέφερα τα πρώτα πράγματα που μου ήρθαν στο μυαλό με την ελπίδα πως θα συνεχίσετε κι εσείς μεταφέροντας τις δικές σας εμπειρίες. Ο λόγος που αποφάσισα να το κάνω αυτό, είναι για να ανατρέχει ο ασθενής και να "καθησυχάζεται" γνωρίζοντας πως αυτά που βιώνει είναι αναμενόμενα και παροδικά.
 #96407  από costas1968
 Πέμ Νοέμ 07, 2013 12:18 pm
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΩ MEDROL ΤΩΝ 16MG ΑΠΟ ΤΙΣ 29-10 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΤΑΔΙΟ ΔΙΑΚΟΠΗΣ.ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΡΙΤΗ.ΠΗΡΑ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ.
ΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ:
ΕΦΙΔΡΩΣΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΟΠΩΣΗ.
ΦΟΥΝΤΩΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.
ΕΛΑΦΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ.
ΔΙΑΘΕΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΛΗ.
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΕ ΚΟΚΚΑΛΑ.
ΠΕΙΝΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΑΡΑΜΟΝΟ ΓΑΛΑ,ΓΙΑΟΥΡΤΙ,ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ,1 ΞΥΝΟΜΗΛΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ ΑΝΑΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ.ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ:ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΤΙΑΞΑ ΓΑΥΡΟ ΤΗΓΑΝΗΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΛΑΤΟ.
Α ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΑ ΜΑΡΟΥΛΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΤΟΜΑΤΑ.
ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!!
ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ (ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΒΕΒΑΙΑ..).

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΤΩΡΑ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΩ ΠΑΛΙ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΝΕΙΡΑ ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΑ....
:happy-cheerleadersmileygirl:
 #96422  από costas
 Πέμ Νοέμ 07, 2013 4:06 pm
Απο τα παραπάνω μόνο την ασχημη γευση στο στομα έχω!!!
Επίσης σημαντικό η δυσκοιλιότητα !!
Αφου δεν κανει το αλατι εχω την αισθηση ότι λείπει η γευση απο την ζωή μου !!!! :smile-punch:
 #96472  από Νίκος_76
 Παρ Νοέμ 08, 2013 10:04 am
Πολύ σωστό το ποστ σου Φαίδρα :smile-clapping: .
Ήταν το πρώτο πράγμα που έψαξα πριν τρεις εβδομάδες που γύρισα από το νοσοκομείο.
Βρήκα πολλά στο διαδύκτιο αλλά το να συζητήσουμε και τι από όλα νοιώθουμε τελικά είναι ενδιαφέρον.
Δυσκοιλιότητα εγώ δεν είχα, είχα όμως διάρροια για 5 μέρες και αέρια για περισσότερες :smile-blush: :smile-blush: . Ευτυχώς με είχε προειδοποιήσει ο συγκάτοικος στο νοσοκομείο.
Η κούραση είναι μεγάλη πράγματι και κράτησε δύο εβδομάδες μετά το νοσοκομείο. Γονατα γαμπες ήταν off μεσα σε 2 λεπτά.
Επίσης νοιώθω τρόμο ακόμα και τώρα και δε μπορώ να κοιμηθώ πάνω από 3-4 ώρες. Να δω πως θα πάω δουλειά τη Δευτέρα.
Από το ψάξιμο που έκανα εμαθα ότι υπάρχουν πολλά είδη κορτιζόνης. Δε ξέρω αν παίρνουμε όλοι τον ίδιο τύπο ή αν το χάπι διαφέρει από τον ορό ως προς τις παρενέργειες. Πάντως στο νοσοκομείο είχα και λόξυγγα για τρεις μέρες και για πολλές ώρες τη μέρα.


Το ποιο βασικό πρόβλημα όμως από όλα το ανέφερε ο Κώστας. Το αλάτι.
Δε θα ήταν άδικο να χαρακτηρίσω τον συνδιασμό ΣΚΠ-κορτιζόνης
ως μία αυτοάνοστη πάθηση :D.

costas1968 σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να μη χρειαστεί να πάρεις ποτέ τίποτα.
Να ξυπνήσουμε αύριο και να έχει βρεθεί η θεραπεία. Να βρεθούμε και να γελάμε ασταμάτητα.
Μόνο που φαντάζομαι την εικόνα γίνομαι χαρούμενος.

Ξέχασα να αναφέρω ότι έβγαλα και κοκκινίλες στα χέρια και στο πρόσωπο. Ηταν μάλλον από τον ήλιο αλλά έφυγαν μεσα σε δυο μερούλες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νίκος_76 την Σάβ Νοέμ 09, 2013 5:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #96480  από Στάθης
 Παρ Νοέμ 08, 2013 12:01 pm
Αααα αυτά είναι topic.... :smile-clapping: από που να αρχίσω.... Τα πιο ενοχλητικά συμπτώματα με την ενδοφλέβια κορτιζόνη για τον Στάθη:

Κράμπες: Πολλές κράμπες στις γάμπες και στα δικέφαλα των χεριών.... ακόμα και στην πλάτη !

Λόξυγγας: Τι να πω για κάτι τρίωρους λόξυγγες την δεύτερη-τρίτη μέρα θεραπείας με κορτιζόνη.... Και τι δεν δοκίμαζα... έπινα 3 λίτρα νερό μονοκοπανιά και πάλι ο λόξυγγας λόξυγγας....

Αίσθηση κούρασης: Ναι ναι, ένα fatigue το ένιωθα ειδικά τα βράδια... που σε συνδυασμό με την ....

Αυπνία: δημιουργούσαν ένα τρελά ενοχλητικό κοκτείλ !

Δυσκοιλιότητα: Τα εντεράκια ρεπό κατά την λήψη κορτιζόνης...

Συχνοουρία: Θυμάμαι έλεγα που στο καλό αποθηκεύω τόσο νερό !

Νευρικότητα: Νευρικός... αρκετά κατά την λήψη με σκαμπανευάσματα ψυχολογίας, αλλά ευτυχώς ήπιας φύσεως.

Λοιμώξεις: Τρεις φορές (δύο ουρηθρίτιδες και μια πνευμονία). Το ανοσοποιητικό για Picnic, πάρτυ τα καλικαντζαράκια.

Ακμή: Στο πρόσωπο... φούντωση, μέχρι και αντιβίωση πήρα για να το συννεφέρω !!!

----

Bonus παρενέργεια: Θυμάμαι μια φορά έβλεπα παραισθήσεις αλλά κράτησε λίγο... ευτυχώς ή δυστυχώς :smile-drunk: !
 #96489  από Κωνσταντίνα
 Παρ Νοέμ 08, 2013 5:11 pm
Φαίδρα μου :text-bravo:
στα παραπάνω θα προσθέσω τη φωτοφοβία που παθαίνω φεύγοντας από το νοσοκομείο, έχοντας "πιεί" 1000ml solumedrol :smile-party: Νιώθω πιο φωτεινό το περιβάλλον.Αυτό διαρκεί μερικές ώρες.

Ακόμα παθαίνω μια φαρυγγίτιδα για όσο διαρκεί η λήψη κορτιζόνης.

ΥΓ οποιαδήποτε προϋπάρχουσα λοίμωξη, θεριεύει :smile-devil: επειδή η κορτιζόνη "ρίχνει" το ανοσοποιητικό σύστημα.
 #96491  από LL--MM
 Παρ Νοέμ 08, 2013 5:59 pm
Μπράβο για το θέμα :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: : Μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις, τα μπέρδεψα λίγο:

α)"Συχνοουρία: Θυμάμαι έλεγα που στο καλό αποθηκεύω τόσο νερό !"
Κι εγώ, μια από τα ίδια... Αλλά η συχνοουρία δεν είναι αυτή που έρχεται ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ την κατακράτηση, την οποία "βοηθάνε" η ζάχαρη και το αλάτι;;; (Στάθη, δε βρίσκω πια εκείνο το σκιτσάκι για μετά την περίοδο νηστείας... :smile-tongueout: )

Mην ξεχνάμε ότι η κούραση είναι ΚΑΙ ΚΛΑΣΙΚΟ, σύμπτωμα της σκπ... (Αντίθετα με του Νίκου, είχα μήνες, τόσο πριν όσο και μετά τη λήψη της κορτιζόνης με 20/22 ώρες ύπνου το 24ωρο... ποιά είναι τώρα από τί;;;)

Δε θυμάμαι αίσθηση για το στόμα, αλλά δεν πήρα ποτέ παρά σολυμεντρόλ. Δεδομένων όμως σταγονών στη μύτη κατά της ιγμορίτιδας, είναι γνωστή η αισθηση στο λαιμό, μαζί και η βαρυμένη φωνή -κάπως σαν της Κωνσταντίνας.

ΑΚΜΗ: όχι ακριβώς, αλλά είχα κάποια εξανθήματα ψηλά στο στήθος κάτω από το λαιμό. Δεν έβαλα τίποτα, αλλά φορούσα, γι αυτό, αποκλειστικά βαμβακερά κάτω από τα πουλόβερ...

Οι πόνοι στα κόκκαλα δεν έχουν να κάνουν και αυτοί με τη σκπ;;; Με το ποστ της Λήδας μαζί και το σχετικό δικό μου, αναρρωτιόμαστε πια πως να ξεχωρίσουμε τα μεν από τα δε: Αποτέλεσμα κορτιζόνης: Σήψη οστών, ιδίως μηριαίας κεφαλής

Οι ουρολοιμώξεις με απώλειες ούρων για λίγες μέρες και συπροξίν αντιβίωση, όμως, προϋπήρξαν, τοτε, της κορτιζόνης

Κάποιοι "Δρες" στην επικράτεια (μη λέμε μέρη, είναι απο κεί που παράγουν κοντά 19% ποσοστά αναπηρίας) ορκίζονται μάλιστα, ότι προκαλεί και καταρράκτη :roll: , (μάλλον με σκοπό να τον χειρουργήσουν, ειδεμή, μας λένε, το ΚΕΠΑ -στις επιτροπές του οποιου συμμετέχουν οι ίδιοι- δε θα δεχτεί την αναπηρία... :smile-devil: )

Μην ξεχνάμε όμως (κι εδώ δεν πρόκειται περί ρατσιστικής ή θρησκευτικής διαφοράς ως η ανωτέρω) ότι η κορτιζόνη εισχωρεί μέχρι τους πυρήνες των κυττάρων -γι αυτό και παίρνει πολύ καιρό να ενεργήσει, αλλοιώνοντας τους ιστούς, προκαλώντας λεπτύνσεις, στο δέρμα, ιδίως, μα και υπερινώσεις, που μερικές φορές εξελίσσονται σε νεοπλασίες.

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #96503  από effie_m
 Σάβ Νοέμ 09, 2013 12:12 am
:smile-hi: σας!

Φαίδρα πολύ χρήσιμο το ποστάρισμά σου.

Έμεινα 3 μέρες στο νοσοκομείο με διπλή καθημερινώς λήψη 1000ml κορτιζόνης ..δε ξέρω ποιο φάρμακο συγκεκριμένα ούτε και ασχολήθηκα.. :smile-blush: Κατόπιν, έκανα 15 μέρες σταδιακή αποθεραπεία με κορτικοειδή.

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι μόνο την 1η μέρα είχα νευρικότητα και το ίδιο βράδυ είχα λίγο πυρετό και ταχυκαρδία αλλά και πάλι με είχαν προειδοποιήσει γι αυτο οπότε δε με πολυαπασχόλησε. Το ίδιο περίπου συνέβει και στα τελειώματα της αποθεραπείας.

Γενικώς δε με "δυσκόλεψε" το σχήμα κορτιζόνης.
 #96511  από petroula
 Σάβ Νοέμ 09, 2013 12:19 pm
Κατα την διαρκεια των ημερών της ενδοφλέβιας πολύ κούραση.
Μετά με τα χάπια, νευρικότητα, αυπνία, συχνοουρία.

Προσωπικά με καταβάλει πολύ η κορτιζόνη. Ούτε πετάω, ούτε τίποτα...
Νιώθω ότι θα εκραγώ αλλά δε μπορώ να παρω τα πόδια μου.
 #96513  από titi
 Σάβ Νοέμ 09, 2013 1:14 pm
1. Μεταλλική γεύση στο στόμα
2. πίνω νερό - πολύ νερό, αλλά δεν ξεδιψάω
3. ακμή (έχω και προδιάθεση - αιώνια εφηβεία, το λέω)
4. πείνα - πείνα - πείνα - πείνα