• ερωτησεις για κορτιζονοθεραπεια

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #93526  από desie manous
 Δευ Ιούλ 29, 2013 10:08 pm
γεια σας κοσμε τηςσκπ.ειμαι καινουργια στο κουρμπετι,φοβισμενη οσο δεν παει κτλ.διαγνωστηκα το δεκεμβριο κ εκτοτε εχω παρει κορτιζονη 2 φορες για δυο ωσεις.εχω παλι ωση τωρα με ελαφρυ μουδιασμα σε ζωνη.και ρωτω,να παω νοσοκομειο για κορτιζονη παλι η να κανω το κουνελι;ποσο συχνα μπορει να παιρνει καποιος κορτιζονη;να αναφερω εδω οτι παιρνω αβονεξ εδω κ 3 μηνες.μηπως ξερετε ποσο χρονο χρειαζεται για να ενεργησει υποτιθεται αυτο; :scared-eek:
 #93531  από fillcinefil
 Τρί Ιούλ 30, 2013 3:15 am
Μαργαρίτα(?) :happy-smileyflower:, εδώ θα ακούσεις πολλές απόψεις. Αν θές την δική μου βασίσου στην ιατρική και όχι στην κονεκλοτροφία. Το ερώτημα βέβαια είναι ποιούς γιατρούς. Θα σου πάρει λίγο, αλλά το ψάξιμο αυτό, πιστεύω αξίζει. Διάβασε και εδώ και αλλού, ενημερώσου και μην παίρνεις τίποτα για δεδομένο. Είναι η (πολύτιμη) ζωή σου, και οι επιλογές, δεν είναι μοναδικές.
Μην το αντιμετωπίζεις με φόβο, βγάλε όλη την θετική σου ενέργεια, ανέβασε την ψυχολογία σου, και φρόντιζε καλά την υγεία σου. (Κανόνισε) Να έχεις ένα καλό καλοκαίρι.
 #94937  από costas1968
 Πέμ Σεπ 26, 2013 11:22 am
desie manous έγραψε:γεια σας κοσμε τηςσκπ.ειμαι καινουργια στο κουρμπετι,φοβισμενη οσο δεν παει κτλ.διαγνωστηκα το δεκεμβριο κ εκτοτε εχω παρει κορτιζονη 2 φορες για δυο ωσεις.εχω παλι ωση τωρα με ελαφρυ μουδιασμα σε ζωνη.και ρωτω,να παω νοσοκομειο για κορτιζονη παλι η να κανω το κουνελι;ποσο συχνα μπορει να παιρνει καποιος κορτιζονη;να αναφερω εδω οτι παιρνω αβονεξ εδω κ 3 μηνες.μηπως ξερετε ποσο χρονο χρειαζεται για να ενεργησει υποτιθεται αυτο; :scared-eek:

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΝΜ ΣΟΥ.
ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ.
Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΔΡΑΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ,ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ ΝΟΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΘΗΣΗΣ.
ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΗΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΠΧ ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΙΤΙΔΑ) ΟΠΟΥ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ!!!!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ.ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
:happy-smileyinthebox:
 #95352  από evagelos
 Τρί Οκτ 08, 2013 6:30 pm
Καλησπέρα σε όλους,

Μήπως κανείς γνωρίζει ποιές αιματολογικές εξετάσεις πρέπει να κάνει κανείς πριν του χορηγηθεί για πρώτη φορά ενδοφλέβια κορτιζόνη (flash κορτιζόνης);

Ευχαριστώ
 #95359  από fillcinefil
 Τρί Οκτ 08, 2013 11:12 pm
Φίλε Ευάγγελε, για να μιλάς για ενδοφλέβια κορτιζόνη (άρα), θα γίνει ενδονοσοκομικά. Τότε οι εκεί θεράποντες (λογικά), θα μεριμνήσουν.
Η μήπως πάς να μας πείς ότι, ¨αισθάνεσαι" κάποιες διαδικασίες γίνονται... κάπως συνοπτικά;
 #95370  από evagelos
 Τετ Οκτ 09, 2013 12:32 pm
Οχι Φιλ,

Δεν έχω (ακόμα) αυτή την αίσθηση.

Ρωτώ για λόγους δικής μου γνώσης περισσότερο και για να μην γίνει κάτι "συνοπτικά".

Ευχαριστώ για την απάντησή σου :)
 #95373  από costas1968
 Τετ Οκτ 09, 2013 3:16 pm
μια γενικη αιματοσ θα σου κανουν.
προσωπικα στο αιγηνιτειο μου ζητησαν να τις κανω εξω (μεσω ικα)
τις πηγα αλλα επειδη ηταν 2 ημερων μου εκαναν επιτοπου.
μεταξυ μας βεβαια δεν ξερω αν οταν ξεκινησα την κορτιζονη ειχαν προλαβει να κανουν τις δικες τους ή οχι.
παντως δεν επαθα κατι...
:greetings-waveyellow:
 #95376  από evagelos
 Τετ Οκτ 09, 2013 3:56 pm
Ευχαριστώ Κώστα :)

Αν υπάρχει και κανείς άλλος που να έχει εμπειρία πάνω στο θέμα, ας τοποθετηθεί...
 #95378  από evagelos
 Τετ Οκτ 09, 2013 4:17 pm
Εχω ακούσει και για κάτι σχετικά με μέτρηση κάλιου και νατρίου. Δεν ξέρω πόσο στέκει.