• ερωτησεις για κορτιζονοθεραπεια

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #95380  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Οκτ 09, 2013 5:20 pm
:scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :violence-hammer: Ρε παιδια !!!!! Τρελαθηκα !!!!! Μ'αρεσει που ειμαι απο παλια στο κουρμπετι...17 χρονια ''θητειας'' στη σκπ ...και νομιζα οτι τα ξερω ολα ....Την τυφλα μου ξερω...!!!!!!! :scared-eek: Λοιπον ....Εχω κανει φλασακια πολλες φορες ..εχω χασει πια το μετρημα ....Μονο τα πρωτα χρονια , που το φλασακι γινοταν στα πλαισια νοσηλειας ...(σε ιδιωτικο νοσοκομειο με την ιδιωτικη μου ασφαλεια...τις καλες εποχες...) μου εκαναν γενικη αιματος ..σαν εξεταση ρουτινας πριν την εισαγωγη . Αργοτερα ΤΙΠΟΤΑ !!!! Επι δυομισυ χρονια, με εντολη νευρολογου , εκανα 2 γρ. ενδοφλεβιας κορτιζονης καθε διμηνο , ΧΩΡΙΣ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ , ΟΥΤΕ ''ΜΕΣΑ'' ΟΥΤΕ ''ΕΞΩ'' . Επισης , λογω υποτροπων ''εφαγα'' κι αλλα φλασακια ....ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ...! Τελευταια φορα ηταν τον Απριλη με 5γρ. Χωρις εξεταση αιματος και παλι ....Ολα αυτα στο ''Γ.ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ'' .....Ποιον να δειρω ????? Ε???? :violence-hammer: Τωρα τελευταια ...αφεθηκα στα χερια του Αιγινητειου ...Για να δουμε τι θα....δουμε σε περιπτωση ...φλασακίου ....(αχρειαστο να ειναι ) Ευχαριστω φιλαρακια :text-thankyouyellow: :romance-kisscheek: :romance-heartsthree:
 #95400  από desie manous
 Πέμ Οκτ 10, 2013 10:05 am
εμενα δεν μου εκαναν καμια εξεταση πριν την κορτιζονη.μου εδωσαν το πρωτο γραμμαριο κ μετα γενικη αιματος ουρων καλιο νατριο κτλ.???????
 #95402  από evagelos
 Πέμ Οκτ 10, 2013 10:21 am
Από ότι βλέπω ο καθένας μας είχε και διαφορετική αντιμετώπιση στην περίπτωσή του...


Ποιά να είναι η σωστή διαδικασία άραγε;
 #95406  από costas1968
 Πέμ Οκτ 10, 2013 11:26 am
ΑΝΝΑ59 έγραψε::scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :violence-hammer: Ρε παιδια !!!!! Τρελαθηκα !!!!! Μ'αρεσει που ειμαι απο παλια στο κουρμπετι...17 χρονια ''θητειας'' στη σκπ ...και νομιζα οτι τα ξερω ολα ....Την τυφλα μου ξερω...!!!!!!! :scared-eek: Λοιπον ....Εχω κανει φλασακια πολλες φορες ..εχω χασει πια το μετρημα ....Μονο τα πρωτα χρονια , που το φλασακι γινοταν στα πλαισια νοσηλειας ...(σε ιδιωτικο νοσοκομειο με την ιδιωτικη μου ασφαλεια...τις καλες εποχες...) μου εκαναν γενικη αιματος ..σαν εξεταση ρουτινας πριν την εισαγωγη . Αργοτερα ΤΙΠΟΤΑ !!!! Επι δυομισυ χρονια, με εντολη νευρολογου , εκανα 2 γρ. ενδοφλεβιας κορτιζονης καθε διμηνο , ΧΩΡΙΣ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ , ΟΥΤΕ ''ΜΕΣΑ'' ΟΥΤΕ ''ΕΞΩ'' . Επισης , λογω υποτροπων ''εφαγα'' κι αλλα φλασακια ....ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ...! Τελευταια φορα ηταν τον Απριλη με 5γρ. Χωρις εξεταση αιματος και παλι ....Ολα αυτα στο ''Γ.ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ'' .....Ποιον να δειρω ????? Ε???? :violence-hammer: Τωρα τελευταια ...αφεθηκα στα χερια του Αιγινητειου ...Για να δουμε τι θα....δουμε σε περιπτωση ...φλασακίου ....(αχρειαστο να ειναι ) Ευχαριστω φιλαρακια :text-thankyouyellow: :romance-kisscheek: :romance-heartsthree:


ΣΤΟ ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ ΠΟΙΟΣ/Α ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?

:text-thankyouyellow:
 #103644  από Steleanfloros
 Δευ Ιουν 09, 2014 4:21 pm
ΚΑνενα μυστικό για το τι πρεπει να τρωμε με την κορτιζονη?Αλατι και ζαχαρη μου είπαν οτι απαγορευεται για επιπλεον κιλά.Εγω είμαι λιποβαρης αμα τρωω θα πάθω τίποτα έκτος απο το επιπλεον β΄ρος?
 #103645  από stavrina117
 Δευ Ιουν 09, 2014 4:35 pm
Steleanfloros...να τρως κ αλατι κ ζαχαρη...και λιποβαρης ειμαι κ τρωω αλλα με μετρο...κιλα δεν θα παρεις αμα τρως ζαχαρη κ αλατι απλα θα πρηστεις για κανα μηνα...
 #103660  από adp_pappas
 Τρί Ιουν 10, 2014 12:35 pm
Ο κίνδυνος να εκδηλωθούν παρενέργειες εξαρτάται από το είδος της κορτιζόνης που χορηγείται (πόσο ισχυρή είναι), τη δόση, το χρόνο λήψης και το υπόστρωμα στο οποίο δρα (το ίδιο, δηλαδή, το άτομο που μπορεί π.χ. να είναι διαβητικό). Οι κυριότερες ανεπιθύμητες ενέργειες που μπορεί να παρουσιαστούν μετά από χρόνια ή οξεία λήψη κορτιζόνης είναι:
• Αύξηση της πίεσης και του σακχάρου.
• Εμφάνιση γλαυκώματος (από τη χρήση κορτιζονούχου κολλυρίου).
• Μεταβολές της διάθεσης, που μπορεί να φτάσουν μέχρι την ψύχωση.
Η μακροχρόνια χρήση της μπορεί ακόμη να προκαλέσει:
• Γαστρικό έλκος.
• Οστεοπόρωση.
• Καταρράκτη.
• Σύνδρομο Cushing (ο ασθενής έχει λεπτά άκρα, παχύ κορμό και πρόσωπο στρογγυλό σαν την πανσέληνο).

-Η λήψη κορτιζόνης από το στόμα ή σε ενέσιμη μορφή συνδέεται με την αύξηση βάρους και συνήθως μεταφράζεται σε εκτεταμένα πρηξίματα σε όλο το σώμα (πρόσωπο, λαιμό, κοιλιά κλπ.). Δεν ισχύει, όμως, το ίδιο για τις κρέμες και τα κολλύρια με κορτιζόνη. Η αύξηση, βέβαια, του βάρους είναι αναστρέψιμη μετά τη διακοπή της κορτιζόνης. Γιατί, όμως, το βάρος αυξάνεται; Η κορτιζόνη έχει την ιδιότητα να προκαλεί κατακράτηση νατρίου και υγρών, γι’ αυτό και είναι σημαντικό να αποφεύγεται η κατανάλωση αλατιού και προϊόντων πλούσιων σε αλάτι κατά το διάστημα λήψης της.

-Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τις αρνητικές επιπτώσεις της κορτιζόνης;
Αποφύγετε το αλάτι, που προκαλεί κατακράτηση υγρών και αυξάνει την πίεση, περιορίστε τα γλυκά, που ανεβάζουν το σάκχαρο, και γενικά ακολουθήστε μια διατροφή φτωχή σε λιπαρά. Καλό είναι, επίσης, να παίρνετε την κορτιζόνη μετά το φαγητό, ώστε να μην ερεθίζεται το στομάχι σας.
ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ: ΘΑΥΜΑ ή ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ
http://www.vita.gr/ygeia/article/11188/ ... dhlhthrio/