• ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #79509  από krevasils
 Πέμ Οκτ 18, 2012 9:43 am
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΝΩ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΝΤΡΟΛ ΤΩΝ 16 ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΒ ΚΩΒΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ......ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΚΟΒΕΤΕ;;; ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΕΡΝΩ ΜΕΝΤΟΛ...ΣΥΝΗΘΩΣ Μ ΕΔΙΝΕ ΠΡΕΖΟΛΟΝ ΠΟΥ ΑΚΟΒΑ 5MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ 16 ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΚΑΠΩΣ......ΓΝΩΜΕΣ.....ΕΕΕΕΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 #79510  από billios
 Πέμ Οκτ 18, 2012 10:16 am
Για 20 μερες πηρα medrol 16 μετα την κορτιζονη,για 5 μερες 3χαπια [πρωι 1,μεσημερι 1,βραδυ 1]
για τις 5 επομενες 2χαπια [πρωι 1,βραδυ 1] τις επομενες 5 μερες 1 χαπι [μεσημερι],τις επομενες 5μερες μισο χαπι μια 1 φορα την ημερα.
Ελπιζω να σου εδωσε κατι συνοδευτικο για το στομαχι !! π.χ penrazol
 #79511  από Μιμικαμ
 Πέμ Οκτ 18, 2012 10:17 am
Βασίλη μου, μήν ανησυχείς.....εδω μια απ'τα ίδια.....αυριο τελειώνω με το καλό το ντοπάρισμα και ξεκινώ μεντρολ για δέκα ημέρες...κόβοντάς τα σταδιακά....και σέ μένα παλαιότερα χορηγούσαν πρεςολον, αλλά τώρα τελευαία προτιμούν το μεντρόλ, είναι πιο ισχυρά και σε κάνουν να διατηρείς αυτό το ερυθρόδερμο, ινδιάνικο χρωματάκι περισσότερο..... :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener:

Καλή δύναμη και κουράγιο... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #79513  από sofia13
 Πέμ Οκτ 18, 2012 10:26 am
Kαλημέρα. Ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα που σου έγραψε ο Billios ακολούθησα και γώ, μόνο το χαπάκι για το στομάχι ήταν Losec και είναι τόσο καλό και άμεσο που το χρησιμοποιώ τώρα γενικώς. Περαστικά.
 #79515  από κατερινα 55
 Πέμ Οκτ 18, 2012 10:42 am
Βασίλη ακριβώς έτσι,όπως σου είπαν και τα παιδιά!Και όπωσδήποτε χάπι για το στομάχι.
Άντε καλή απεξάρτηση απο την κορτιζόνη,να βρεις και τις γεύσεις σου και σιγά,σιγά να επανέλθεις και στο θέμα υγεία :greetings-waveyellow:
 #79516  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Οκτ 18, 2012 10:54 am
krevasils έγραψε:ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΝΩ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΝΤΡΟΛ ΤΩΝ 16 ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΒ ΚΩΒΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ......ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΚΟΒΕΤΕ;;; ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΕΡΝΩ ΜΕΝΤΟΛ...ΣΥΝΗΘΩΣ Μ ΕΔΙΝΕ ΠΡΕΖΟΛΟΝ ΠΟΥ ΑΚΟΒΑ 5MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ 16 ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΚΑΠΩΣ......ΓΝΩΜΕΣ.....ΕΕΕΕΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
:teasing-neener: Καλημερα Βασιλη ! Υπαρχουν πολλοι τροποι χορηγησης και διακοπης του μεντρολ ! Εχω δοκιμασει διαφορους , με οδηγιες του γιατρου βεβαια !Παντα , μεντρολ των 16,επαιρνα!Ακομα και...4 την ημερα !!!!Γιατι σου φαινονται πολλα τα 16 χιλιοστα του γραμμαριου ? Με την ενδοφλεβια χορηγηση, παιρνουμε ολοκληρα γραμμαρια.....!!! Μην ανησυχεις ! Κοψε τα αλμυρα -γλυκα , πινε πολυ νερο, προστατεψε το στομαχι σου(losec) και ολα θα πανε καλα ! Θα συνελθεις γρηγορα !!!!!!!!! :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #79535  από krevasils
 Πέμ Οκτ 18, 2012 3:19 pm
ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΕΧΘΕΣ ΕΠΕΡΝΑ 4 ΧΑΠΑΚΙΑ ΕΠΙ 16 ΓΙΑ 8 ΗΜΕΡΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΟΒΩ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.....ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΚΑΙ ΚΟΒΩ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΞΕΙ;;; ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΟΒΕ ΚΑΘΕ 6 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ...ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΡΑΞΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ...ΠΑΡΟΛΟ ΤΑ 2 ΛΟΟΣΕΚ ΠΟΥ ΠΙΝΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ
 #79540  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Οκτ 18, 2012 4:47 pm
krevasils έγραψε:ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΕΧΘΕΣ ΕΠΕΡΝΑ 4 ΧΑΠΑΚΙΑ ΕΠΙ 16 ΓΙΑ 8 ΗΜΕΡΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΟΒΩ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.....ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΚΑΙ ΚΟΒΩ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΞΕΙ;;; ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΟΒΕ ΚΑΘΕ 6 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ...ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΡΑΞΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ...ΠΑΡΟΛΟ ΤΑ 2 ΛΟΟΣΕΚ ΠΟΥ ΠΙΝΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ
Να τηλεφωνησεις στο γιατρο σου ! Εμεις , δεν μπορουμε να σου πουμε τι να κανεις ! Πες του για το στομαχι σου.....
 #115336  από Sunshine
 Τρί Μαρ 01, 2016 7:45 pm
Γεια σας παιδιά..θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτησω κάποια πραγματα..πήρα κορτιζόνη medrol 16mg τρία χαπάκια τη μέρα για 19 μέρες..η νευρολόγος μου δεν μου είπε οτι πρέπει σταδιακά να την κόψω..με το που τελείωσε την επόμενη μέρα ημουν πρησμένη..κυρίως το πρόσωπο..περασε ένας μήνας και ακόμα να ξε πρηστω..προσέχω πολύ με το αλάτι και για γλυκά ούτε λόγος..κανεις που να μπορει να βοηθήσει..;;
 #115347  από Στάθης
 Τετ Μαρ 02, 2016 11:15 am
Sunshine έγραψε:..η νευρολόγος μου δεν μου είπε οτι πρέπει σταδιακά να την κόψω..
Είσαι σίγουρη ότι είναι νευρολόγος;; Εάν δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά το πιο απλό, την κορτιζόνη που πάμε με κάτι τέτοια άτομααααα.... στο δρόμο προς προς την ηλιοφάνεια;;;

Κάνε υπομονή Sunshine, Λογικά απο εδώ και στο εξής θα αρχίσεις να ξεπρήζεσαι. Η κορτιζόνη μένει στο αίμα τουλάχιστον για 1 μήνα και βάλε.

Καλή δύναμη !