• Με την κορτιζόνη χειρότερα???????

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #67882  από Μαρία
 Σάβ Φεβ 18, 2012 5:52 pm
Από το καλοκαίρι αντιμετωπίζω προβλήματα με την ούρηση τα οποία μ έχουν ταλαιπωρήσει πάρα πολύ. Έντονο κάψιμο της κύστης κυρίως κατά την πλήρωση της καθώς και ενα αίσθημα ότι κατουριέμαι μόνιμα επίσης νιώθω και ένα μόνιμο πάγωμα-κάψιμο στα πόδια.
Κάνω μαγνητική η οποία δείχνει 2 ενεργές εστίες πήγα στο Αιγινήτειο και έκκριναν ότι πρέπει να κάνω 5 φλας κορτιζόνης.
Από τη Τρίτη έγχυση άρχισα να μη νιώθω καλά, έντονη μυϊκή αδυναμία, αστάθεια μουδιάσματα, ίλιγγοι και μείωση της όρασης κυρίως στο ένα μάτι καθώς και πόνο στο μάτι.
Αυτή τη στιγμή νιώθω χάλια ενώ πριν 9 μέρες που ξεκίνησα ημουν καλά, δούλευα, τωρα δεν μπορώ να πάρω τα πόδια .
Εντωμεταξύ έχω μείνει λίγο ξεκρέμαστη από γιατρό (Θα επισκευθώ την Τρίτη έναν που μου σύστησαν) και έχω απελπιστεί.
Σας έχει τύχει να είστε χειρότερα με την κορτιζόνη?

*Η δόση εντωμεταξύ που μου συνέστησαν να πάρω βγαίνοντας θεώρησα ότι ήταν υπερβολική (4*16mg) ενώ είμαι 46 κιλά και από μόνιμου παίρνω 3 όπως όλες τις άλλες φορές
 #67885  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Φεβ 18, 2012 7:00 pm
Μαρακι !!!! Κανε υπομονη !!! Ετσι γινεται ,συνηθως με την κορτιζονη !!! Οσο για τη δοση, καλυτερα να ρωτησεις ενα νευρολογο....ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
 #67890  από Μαρία
 Σάβ Φεβ 18, 2012 8:29 pm
Ευχαριστώ πολύ Άννα μου. Είχα πολύ αγωνία να μάθω αν συμβαίνει γιατι πραγματικά νιωθω απελπιστικά χάλια και ανησυχώ :sad-pacing:
 #67899  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Φεβ 18, 2012 11:34 pm
:teasing-neener: Γιατι εκανες μαγνητικη ??? Επειδη ειχες προβληματα στην κυστη και παγωμα-καψιμο στα ποδια ???
 #67900  από Μαρία
 Σάβ Φεβ 18, 2012 11:53 pm
Ναι, είχε περάσει και 1 1/2 χρόνος απο την τελευταία μαγνητική...
 #67910  από Μαρία
 Κυρ Φεβ 19, 2012 9:54 am
Αχ σ ευχαριστώ πάραπολυ ioanna_melina μου :romance-kisscheek: , ήταν πολύ διαφωτιστικό.
Έχω πάθει ακριβώς αυτά που περιγράφεις και μου χει αναίβει και η μυωπία :shock: και η πίεση στο ένα μάτι. Α και το άλλο κουλό, με το που παίρνω τ χάπια μετα απο λίγο με πιανει φαγούρα στα χέρια και πετάω καντίλες στο σώμα.
Εσένα τα συμπτώματα πότε σου έφυγαν όταν την έκοψες?
 #67912  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Φεβ 19, 2012 10:16 am
Την Τριτη, που θα πας στο γιατρο, να θυμηθεις να τον ρωτησεις για οοοολα αυτα !!! Κι εμενα, η κορτιζονη, μου προκαλει δερματικα προβληματα !!!! Εντονο κοκκινισμα, σε προσωπο,λαιμο,στηθος!!! Το προσωπο, ποναει κι ολας,οταν το αγγιζω !!! Με ανακουφιζουν,καπως, κρυες κομπρεσες και κρεμα ακουαζολ !!! Φαγουρα,ανεξαρτητα απο κορτιζονη,και χωρις καντηλες, εχω συχνα !!!Ειναι συμπτωμα της σκπ!!! Παιρνω αταραξ.....ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #67915  από Μαρία
 Κυρ Φεβ 19, 2012 10:26 am
Τη λίστα του Σίντλερ έχω για να τον ρωτήσω :techie-studyingbrown:
Καλημέέέρα!
 #67917  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Φεβ 19, 2012 10:35 am
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: Καλυτερα, να εχεις σημειωσει απο πριν, ολα οσα θελεις να τον ρωτησεις , για να μη ξεχασεις κατι !!!! :think: Ετσι κανω εγω !!!!!!!!! :teasing-neener: