• ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ Ν ΔΡΑ Η ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ???

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #48933  από Lena
 Σάβ Μαρ 05, 2011 7:37 am
ΠΑΙΔΙΑ καλη σας μερα κ ελπιζω να μη ενοχλω.
Κανω ενδοφλεβια εδω και δυο μερες και τα συμπτωματα αντι να υποχωρουν παραμενουν ακαθεκτα(((
Εχει κανεις ιδεα για το περιπου ποσο χρειαζεται η κορτιζονη να δρασει?
ΑΚΟΜΑ μια ερωτηση,
Τι διαφοραεχει η ΥΠΟΤΡΟΠΗ απο την ΩΣΗ? η μηπως ειναι το ιδιο?
Σασ ευχαριστω εκ των προτερων!
 #48936  από Ευτυχία
 Σάβ Μαρ 05, 2011 9:14 am
καλημέρα,
σε μένα τουλάχιστον δεν αρχισε να επιδρά άμεσα..μετα απο 4-5 μερες ομως κ σιγα σιγα με το καιρό επανήλθα
τι να σου πω.. νομίζω οτι η δράση της κορτ διαφοροποιείται απο οργανισμό σε οργανισμό σε συνάρτηση πάντα με την ενταση της υποτροπης .. α, κ ναι νομιζω ωση κ υποτοπή ειναι το ιδιο πράγμα
κανε υπομονή -ναι ξερω ..ευκολο να το λες..δυσκολο να το κανεις..-
καλη δυναμη κ να περάσει γρηγορα
 #48940  από Στάθης
 Σάβ Μαρ 05, 2011 10:26 am
Καλημέρα Λένα.

Η κορτιζόνη χρειάζεται το χρόνο της. Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που ορίζουν πως και πότε θα δράσει η κορτιζόνη, όπως η σοβαρότητα της ώσης ή υποτροπής (ναι έιναι το ίδιο πράγμα !), ο εκάστοτε οργανισμός που την λαμβάνει, τις φορές που την έχει λάβει ο οργανισμός κατά το παρελθόν.

Θα πρέπει να κάνεις υπομονή Λένα, η εμπειρία μου (5-6 κύκλοι 5-ήμερης κορτιζόνης) μου έχει δείξει ένα αδρανές διάστημα τουλάχιστον 4-5 ημερών (όπως μας το εξηγεί και η Ευτυχία) πριν αρχίσει να δρα.

Ευχομαι γρήγορη ανάρρωση
και Καλή δύναμη !!
 #48949  από Claire
 Σάβ Μαρ 05, 2011 3:40 pm
Lena μου, όπως είπε και ο Seνen, νέα ώση ισοδυναμεί με υποτροπή άρα ναι είναι το ίδιο πράγμα με άλλη διατύπωση. Απλά "ώση" είναι ο όρος που έχει επικρατήσει.
Με την κορτιζόνη κάνε λίγο υπομονή. Θα πρέπει η ενδοφλέβια κορτιζόνη να κάνει επίπεδα στο αίμα. Άρα θα χρειαστούν κάποιες μέρες. Οι αισθητικές διαταραχές έχουν καλή ανταπόκριση στην κορτιζόνη. Λίγη υπομονή ακόμη, λοιπόν, και θα περάσει! :romance-kisscheek:
 #48951  από Claire
 Σάβ Μαρ 05, 2011 6:02 pm
Συμφωνώ με το Σταύρο.

Η δράση της κορτιζόνης στα φαινόμενα της φλεγμονής είναι ιδιαίτερα χαρακτηριστική. Ασκεί ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΗ δράση στη σύνθεση πρωτεϊνών όπως οι προσταγλανδίνες που προάγουν τη φλεγμονή. Η κορτιζόνη μπαίνει στα κύτταρα αλλάζει τη λειτουργία των λυσοσωματίων (κυτταρικα οργανίδια) και εμποδίζει την έξοδο των ενζύμων που προάγουν τη φλεγμονή. Επίσης στη περιοχή της φλεγμονής μειώνει την ανάπτυξη νέων τριχοειδών αγγείων. Έτσι μειώνει τη χημειοταξία δηλαδή την προσέλκυση φλεγμονωδών κυττάρων όπως τα λεμφοκύτταρα και τα μακροφάγα και ελαττώνεται η παραγωγή αυτοαντισώματων.
(Ίσως θεωρηθεί ότι αυτή η παράθεση δεν έχει νόημα αλλά θεωρώ ότι καλό είναι να κατανοήσουμε αδρά το μηχανισμό δράσης των φαρμάκων που παίρνουμε).
Lena μου εν ολίγοις σκέψου ότι η κορτιζόνη ακολουθεί μια πορεία για να καταστείλει την φλεγμονή και να μπλοκάρει την προαγωγή της βλάβης. Μην είσαι όμως ανυπόμονη ελάχιστα φάρμακα δρουν με την πρώτη χορήγηση, σε λίγες μέρες θα δεις τα αποτελέσματα. Η πιο έγκαιρη έναρξη θεραπείας (όσο πιο κοντά στην έναρξη των συμπτωμάτων) τόσο καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα. :romance-kisscheek:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Claire την Σάβ Μαρ 05, 2011 8:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #48953  από Lena
 Σάβ Μαρ 05, 2011 8:57 pm
μην με τρομοκρατατε παιδια. Γιατι σωνει κ καλα πρεπει ν αφησει αναπηρια. γΙΑΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ?
 #48955  από Claire
 Σάβ Μαρ 05, 2011 9:44 pm
Lena μου όχι σε καμία μην τρομοκρατείσαι! Τα συμπτώματα σου είναι αισθητικές διαταραχές και γενικά η κορτιζόνη έχει πολύ καλά αποτελέσματα.
Είπαμε η κορτιζόνη μειώνει τη βαρύτητα και τη διάρκεια των συμπτωμάτων.
Τώρα γενικά και εγκυκλοπαιδικά μιλώντας στην περίπτωση της ms η κορτιζόνη δεν επηρεάζει την πορεία της νόσου ούτε τη συχνότητα των υποτροπών, όμως στις οξείες προσβολές-εξάρσεις της νόσου ως επί το πλείστον έχει καλά αποτελέσματα.
Μην ανησυχείς θεωρώ ότι πολύ σύντομα θα έχει αποτέλεσμα και θα ανακουφιστείς από τα συμπτώματα! ΤΗΙΝΚ ΡΟSΙΤΙVΕ! :romance-kisscheek:
 #48957  από Claire
 Σάβ Μαρ 05, 2011 10:42 pm
"ΑΝ και εφ' όσον υπάρχουν αυτά τα αντισώματα, ή αν είναι όντως καταστροφικά, ελλείψει αυτοαντιγόνου."


Σταύρο είναι κοινώς παραδεκτό -μέχρι σήμερα τουλάχιστον- ότι η ms είναι ένα "ανοσοφλεγμονώδες" νόσημα άρα αυτό που διαμεσολαβεί τη νόσο είναι η αναγνώριση φυσιολογικών δομών (έλυτρα μυελίνης) του ΚΝΣ ως ξένων από κάποιους τύπους Β-λεμφοκύτταρων και η παραγωγή αντισώματων εναντίον των δομών αυτών (αυτοαντισώματα). Τώρα με ποιο μηχανισμό ενεργοποιούνται αυτα τα Β-λεμφοκύτταρα και παράγουν αυτοαντισώματα είναι προς έρευνα. (Εντάξει τώρα ας μην αναφέρουμε και άλλες θεωρίες αιτιοπαθογένειας..όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά σ'αυτή τη νόσο).

Η δράση της κορτιζόνης τόσο από πλευράς βιοχημείας και φυσιολογίας είναι πολύ πολύ αδρά.. αυτά που αναφέραμε παραπάνω.

Εν τάχει η κορτιζόνη εισέρχεται στα κύτταρα και δεσμεύεται στον υποδοχέα της (που ανήκει στην οικογένεια των υποδοχέων στεροειδών) Έπειτα από διμερισμό του, ο ενεργοποιημένος υποδοχέας εισέρχεται στον κυτταρικό πυρήνα και δεσμεύεται σε ενισχυτικές αλληλουχίες των γονιδίων που υφίστανται έλεγχο από την κορτιζόνη. Η δέσμευση αυτή διεγείρει συνήθως τη μεταγραφή των γονιδίων αυτών ενώ σπανίως την αναστέλλει. Με τον τρόπο αυτό η ορμονική δράση (της κορτιζόνης) οδηγεί μέσα σε χρονικό διάστημα λεπτών έως ωρών σε τροποποίηση των επιπέδων των mRΝΑ για τις πρωτεΐνες-κλειδιά των κυτταρικών διεργασιών (κυτταρική απάντηση).
ΡS:Lena μην ασχοληθείς μ'αυτό είναι απλά η δράση της κορτιζόνης που στην περίπτωση σου μόνο καλό κάνει!
Ελπίζω να τα λέω καλά και να μην έχουν αντιρρήσεις οι ειδικοί..pelοpidaaa?? :romance-adore:
 #48987  από Lena
 Δευ Μαρ 07, 2011 11:51 am
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
Παιδια σασ εχει τυχη μετα τη κορτιζονη τα συμπτωματα να χειροτερεψουν?? Την τελειωσα το Σαββατο και ουτε καν δεν ειμαι το ιδιο αλλα ειμαι χειροτερα. Αν εχετε κατι υποψη σας ισως ναχει να κανει με το γεγονος οτι σταματησα τις ενεσεις λιγο πριν με ρει η ωση?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!